1-2 Yaş Uyku Düzeni

Gündüz Uykuları 1-2 defa olmak üzere toplam 2-3 saat
Gece Uykusu Toplam 11-12 saat
Uyanıklık Süresi 4-6 saat
Toplam Uyku 13-14 saat

12. ay civarı bebeklerin gelişimi açısından bir dönüm noktasıdır. Bu dönemde yavaş yavaş bebeklikten çocukluğa geçiş yaşanır. Hem duygusal hem de fiziksel değişimler uykuyu etkileyebilir. İki gündüz uykusu uyuması gerekirken uykuya direnme, reddetme, ağlama ya da erken uyanma yaşanabilir ve bunlar tek gündüz uykusuna geçiş için doğru zamanmış gibi algılanabilir. Halbuki tek gündüz uykusuna 15-18. ay civarı geçilmelidir. O zamana kadar iki gündüz uykusunu korumak gerekir.

Bu dönemde artık bebeklerin gece boyu kesintisiz 10-12 saat uyuması gerekir. Eğer bebeğiniz 1 yaşını geçtiyse ve hala kendi kendine uykuya dalamıyor, sizin desteğinize ihtiyaç duyuyorsa (emme, sallanma… gibi), bu sorunu daha da geç olmadan ele almanız hem bebeğinizin sağlığı hem de sizin uyku düzeniniz için faydalı olacaktır. Bebeğinizin uyku sorununu bu dönemde ele almazsanız, 2 yaşında bebek yatağından çocuk yatağına geçtiğinde sorunları çözmek çok daha zor bir hal alabilir. Aşağıdaki bilgilerden faydalanarak bu dönemde ortaya çıkabilecek uyku sorunlarını minimuma indirebilirsiniz.

Bu dönemde oluşabilecek uyku sorunlarına çözüm önerileri

Yeterli besin aldığından emin olun

Bu dönemde bebekler fiziksel olarak hızla gelişirler. Ayakta durmaya, yürümeye ve hatta koşup zıplamaya başlarlar. Bu hızlı gelişim nedeniyle eğer gün içinde yeterli enerjiyi almazlarsa, gece acıkarak uyanabilirler. Bu nedenle bebeğinizin beslenme programının kalori açısından yüksek, zengin içerikli besinlerden oluştuğuna emin olun. 3 ana 2 ara öğün şeklinde her besin grubunu içeren (protein, yağ, karbonhidrat, vitamin gibi) bir beslenme düzeni kurduğunuzdan emin olun.

Uyku öncesi rutininizin süresini arttırın

Fiziksel gelişimin yanında zihinsel olarak da hızlı bir gelişim sürecindedirler. Artık etrafla doğrudan iletişim kurabilir, söylenenleri anlayabilir ve hatta konuşmaya başlayabilirler. Gün içerisinde çok aktif çalışan beyinleri uyku saati geldiğinde hemen yavaşlayamayabilir. Bunu sağlamak için uyku öncesi geçirilen sakin zamanın ve rutinlerin süresini artırabilirsiniz. Örneğin gündüz uykusu için 15-20 dk, gece uykusu için yarım saat zaman ayırmanız gerekebilir.

2 uykudan 1 uykuya geçin

Bebekler her ne kadar 12. ay civarı gündüz uykularını reddetmeye başlasalar da iki uykudan tek uykuya geçiş için doğru zaman 15-18. aylar arasıdır. Peki bu geçiş döneminin geldiğini nasıl anlarız? Daha önce olmayan gece uyanmaları ortaya çıktıysa, bebeğiniz iki öğlen uykusundan birine direnmeye başladıysa, gündüz uykuları kısaldıysa veya sabahları normalden erken uyanmaya başladıysa geçiş için zaman gelmiş demektir. Eğer sabah uykusunu düzenli uyuyor ama öğleden sonra uykusuna direniyorsa o halde gündüz uykusunu düzenli olarak 15 dk ileri atarak bebeğinizin öğlen uykusuna saat 12:00-13:00 arasında yatmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz sabah uykusuna direniyor ama öğleden sonra uykusunu düzenli uyuyorsa o halde sabah uykusunu kaldırarak bebeğinizi doğrudan 12:00-13:00 arasında yatırabilirsiniz. Bu geçişin yavaş yavaş ve bebeğinizin günlük uyku ihtiyacına göre yapılması çok önemlidir. Tek uykuya yeni başladığı günlerde akşam uykusuna normalden erken yatırmanız geçiş sürecinde aşırı yorulmasını önleyecektir.

Ayrılık kaygısını yenin

Bebekler 9-18. aylar arasında ayrılık kaygısı yaşayabilirler. Bu durum özellikle uyku konusunda sizi zorlayabilir. Bebeğinizin ayrılık kaygısı yaşadığını fark ederseniz, örneğin yatağına koyduğunuzda ağlamaya başlıyorsa, gündüzleri ce-e gibi oyunlarla bir yere gitseniz bile her zaman geri döneceğinize dair ona güven verebilir, gün içerisinde beraber geçirdiğiniz süreyi ve bu sürenin kalitesini artırarak onu rahatlatabilirsiniz.

Diş çıkartma ve hastalık dönemlerine dikkat edin

Bu dönemde bebeklerin uyku düzenlerinde diş çıkartma veya hastalıklara bağlı bazı bozulmalar yaşanabilir. Eğer bebeğinizin bir sıkıntısı veya ağrısı varsa, büyük ihtimalle sık sık uyanır, tekrar uyumakta zorluk çeker ve size ihtiyaç duyar. Bu dönemlerde bebeğinizin sıkıntısını gidermek için doktorunuzun tavsiyelerini uygulamalı ve bebeğiniz her ihtiyaç duyduğunda yanında olmalısınız. Normalde iyi bir uyku düzeni olan bebekler, sıkıntılı geçen birkaç günün sonunda kısa sürede yeniden eski düzenlerine dönebilirler. Eğer bebeğinizin bugüne kadar iyi bir uyku düzeni olmadıysa ve şimdi başlamayı düşünüyorsanız, uyku eğitimi için öncelikle bebeğinizin bu dönemi atlatmasını beklemelisiniz.

← 9-12 Ay Uyku Düzeni  2-4 Yaş Uyku Düzeni →

“1-2 Yaş Uyku Düzeni” için 388 yorum

 1. Merhaba cansu hanım bir yaşını on gün geçen oğlum var. Sabahları dışarı aydınlanır aydinlanmaz kalkıyor. Bır yaşından önce günde iki kere uyutuyordum 9-10 arası sabah erken kalktığı için. Saat 12-12.30 gibi geri kalkıyordu saat 2-2.30 gibi tekrar uyutup 4-4.30 kadar uyuyordu. Ama geceleri çok kalkıyor ve sabah erkenden kalkıyor desteksiz uyumuyor illaki mama verecem ve ayakta sallamam lazım öyle uyuyor.. gece kalktığı zaman bile ayakta sallıyorum bazen. Mesela aksam uykusuna 9.30-10 civarı yatıyor 1 gibi bir kalkıyor 2.30-3 gibi tekrar kalkıyor ve mama veriyorum sonra sabaha karşı 5-6 gibi kalkıyor zaaten 7 dedin mi uyanıyor tam ve gece bende tam uyuyamadigim için sabah kalkamaz hale geliyorum herhangi bir rahatsızlığı yok diş çıkarması yemek yemesi falan güzel sabahları kahavlati yaptırıyorum öğlen mama veriyorum ikindin le akşam da çorba yemek tarzı şeyler yediriyorum gece yatarken ve gece kalktığında mama içiyor. Hata yaptığım bir yer mi var. Akrabamizin çocuğu var 7-8 aylık olduğu zmn çocuğu hiç kalkmıyor akşam 10 da yatırıyor sabah 11 e kdr uyurlarmis ve o yaşına doğru mamayı biberonu kesiyor sadece yemek yiyorlar ve akşam yedikleri yemekle uyuyorlar. Neden oğlum böyle yapamıyor 🙂

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz uykuyu mama ve sallanmayla ilişkilendirmiş bu nedenle gece aslında acıktığı için değil, tekrar uykuya dönebilmek için bu destekleri sizden bekliyor. Bebeğinizin kesintisiz uykular uyuyabilmesinin en güzel yolu bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmektir.
   Bebeğinizin yaşına uygun farklı program detaylarını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Birini seçip bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden yazarsanız hemen başlayabiliriz. Böylece saatleri düzenli bir günlük programı olmuş olur. Gece de kesintisiz sabaha kadar uyuyacaktır. Bu arada 07:00 bu yaş için uygun bir güne başlama saatidir.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

   1. Merhabalar Cansu hanım ne kadar içtenlikle cvp vermişsiniz tüm yorumlara harikanız..13 aylık bir kızım var ,10 gün öncesine kadar 2 uyku ;saat 11.30 yatış,12.30 kalkış ve 17 yatış,18.30 kalkış gece ise 11.30 yatış sabah 8 kalkış yapıyordu fakat bu aralar sabah 8 kalkış öğlen 13.30 da yatmak istiyor 15.30 da kalkıyor akşamda 10.30 yatmak istiyor tek uyku için sinyal mi veriyor ne yapmalıyım bilmiyorum 🤷‍♀️ ayrıca destekli yani ayağımda sallayarak uyutuyordum onuda reddediyor meme emiyor ama nasıl uyutacağım bilmiyorum

    Beğen

   2. Merhaba,

    Çok teşekkür ederim 🙂
    Gece uyanmadan sabaha kadar uyuyorsa ilk uykuya memede geçmesinin bir sakıncası yok. yaşı itibariyle artık tek uyku uyuyabilir, bunlar tek uyku sinyalleridir. Ama dikkat etmeniz gereken nokta bebeğiniz tek uyku uyuduğunda onu akşam erken yatırmanızdır. Bu aylarda uyanık kalabildiği süre 4-5 saattir o nedenle 20:00-20:30 geçirmeden akşam uykusuna gitmesi çok daha sağlıklı olacaktır.

    Sevgiler,

    Cansu Özel
    Bebek Uyku Danışmanı

    Beğen

 2. Merhaba; bebeğim 15 aylık. Kendi kendine uyuyan bir bebek şimdiye dek 2 uyku yapıyorduk. Ama 1 haftadır 2.uykuya direnmeye başladı. 1 gün uyusa 3 gün uyumuyor 1 saat yatakta dönüyor uyuyamıyor. Tek uyku sinyalleri olduğunu düşünüyorum Cansu hanım nasıl tek uykuya geçmeliyiz ne yapmalıyım?
  Uyku düzeni şu şekildeydi:
  07-07.30 uyanıyor
  10:30-11 arası uyuyup 11.30- 12.30 civarı uyanıyor.
  15-15.30 arası uyuyup 16-17.30 civarı uyanıyor.
  Uyanma saatine göre en geç 21.30 uyumuş oluyordu.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Eğer bebeğiniz tek uyku uyuduğu günlerde hep 1.uykuyu sorunsuz uyuyor ama 2.uykuya direniyorsa o halde şöyle yapın. 1.uykunun başlama saatini yavaş yavaş onu çok yormayacak şekilde ileri alın. Örn yarın 11:00 gibi yatırın, 2 gün sonra 11:15, sonraki 2 gün 11:30… bu şekilde 1 haftada ideal olan başlama saatini (12:00-12:30) yakalamış olursunuz. Bu süreçte akşam uykusuna mutlaka erken yatırın (19:00 gibi).
   ama güne erken başladığı veya uykusunu tam alamadığı zamanlarda yine 2.uykuya yatırmayı deneyin ki çok yorulmasın. Bu bir geçiş dönemidir ve tam olarak oturması 1-2 ay sürebilir.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 3. Merhaba Cansu hanım 18 aylık bir oğlum var bugüne kadar uyku saatleri çok düzenliydi gündüz uykusu için saat 13.00 da uyur 15.00 da uyanırdı. Gece uykusuna 21.00 da uyur sabah 08.00 de uyanırdı. Bu arada yatağına koyar çıkardık desteksiz uyurdu. 18 ayına girdiğinden beri uyku saati geldiğinde yatağına koyduğumuz gibi kıyamet kopuyor. Mecbur kalıp yanıma alıp bende onunla uzanıyorum hemen uyuyor. Yanımda uyumaya alışmasından korkuyorum. Tekrar yatağında uyuyabilmesi için ne yapabilirim. Fikrinize ihtiyacım var

  Beğen

  1. Merhaba,

   Öncelikle yanınıza almayın, o seçeneği tamamen ortadan kaldırın. Bebeğiniz sizi yanında istiyorsa siz onun odasında onun yanında olun ki yatağından kopmasın. O uyuyana kadar onun yanında kalabilir, masal okuyabilir veya hikaye anlatabilirsiniz.
   Bu aralar farklı bir durum yaşadıysa o tedirgin etmiş olabilir veya ayrılık kaygısı etkileri gösteriyor olabilir, çok normal.
   Bebeğinizi kendi yatağında, ama uykuya dalana kadar siz de onun yanında olacak şekilde uyutabilirsiniz.
   Bu duruma tekrar alışıp benimsediğinde de yavaş yavaş görüş açısından çıkma ve tamamen uzaklaşma adımlarını uygulamaya başlayabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 4. Merhabalar benim kızım birbucuk yaşında ve gece uyumayip sabah uyuyor ölen kalkıyor yani uykusu düzensiz ne yapmam gerekir sadece birkere uyuyor nerdeyse günde 1 kez oda sabaha karşı

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizin uyku saatleri kaymış. Bunu düzenlemek için uyku alışkanlıkları, uyku rutinleri hepsine detaylı bakmam lazım.
   Bana cansu@bebekuykudanismani.com mail adresinden yazar mısınız bir form göndereceğim onu doldurun detaylı inceleyip yardımcı olayım.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 5. Merhaba benim bebegim 1 yasinda sallamayi biraktik ama besiginde kesinlikle yatarak uyumuyor yere yatak serip televizyon karisinda etrafinda oyuncaklar surekli oyuncaklarla oyanayip tekrar yanima geliyor uzerime atliyor beni parcaliyor uykuya cok zor geciyor ve gece uykularimiz kabus gibi surekli uyaniyor besigine koyuyorum devam sutu iciyor gece boyunca sutu icmediginde cok agliyor 3 4 biberon sut iciyor gece bunlari nasil yenebiliriz ne zaman kesintisiz uyuyabilir bensiz

  Beğen

  1. Merhaba,

   Öncelikle bu yaşta bir bebeğin televizyon tablet telefon gibi elektronik cihazlarla temas etmemesi izlememesi gerekir. Bunlar bebeğinizi uyaran ve uykuya dalmasını ve uykuyu sürdürmesini engelleyen şeylerdir. Bebeğinize sağlıklı bir uyku düzeni kurmak için uyku saatlerini uyku ortamını ve uyku öncesi alışkanlıklarını değiştirmenizi öneririm.
   Ayrıca bebeğinizin gece beslenmesine artık ihtiyacı yoktur (doktorunuza danışarak da onay alabilirsiniz). Gece uyanık 3-4 biberon süt içmesi tamamen alışkanlıktan. Çünkü başka türlü nasıl uyunacağını bilmiyor.
   Çözüm için bebeğinizin yaşına uygun 3 farklı program detayını iletiyorum. Bir tanesini seçerseniz hemen başlayıp bebeğinizin düzenini kurabiliriz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 6. Merhaba, bebeğim 12 aylık oldu bugün. Ama uykuları sıkıntılı. Sabah 8:30 gibi kalkıyor 10:30 da yatıyor 12:30 yada 13:00 de uyanıyor sonraa 15:30 16: 30 gibi yatıyor. 17:00 ile 18:00 arası uyanıyor. Gecede 9:30 da yatırmaya çalışsamda bazen bir saatte uykuya giriyor. Mesela dün 1 bucuga kadar neler yaptıysam uyumadı çok fazla agladı . Uykuya direndi. Uyutcagım odada kucakta bile durmaya tahammül etmedi. Gece 1.30 da zorla sızdı. 3 de uyandı beşiğine girip uyuttum tam uyudu. Üstünü örtünce hemen uyandı. 4 te kendi odama götürmek zorunda kaldıö ordada yanyana yattık. Bir kezde orda uyandı. Yine uyudu 8:30 da kalktı. Uykuya çok direniyor. Atıyor kendini kucaktan uyutmaya çalıştıkca. Bunarada bir hafradır grip. Lütfen yardımcı olun. İlk defa bu kadar direndi bu kadar saatlerce ağladı.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bu aralar bir büyüme atağı yaşayacaktır muhtemelen onun etkileri. Ama bu davranışlar 1 hafta-10 günden sonra da devam ederse o zaman bebeğinizin uyku alışkanlıklarını düzenlemeniz gerekebilir. Destekli uykuya dalıyorsa gece boyu aynı desteği arayacaktır. O nedenle bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmenizi öneririm.
   Eğer bu davranışları geçmezse bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden yazın detaylı inceleyeyim.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 7. Merhabalar..
  Benim kızım 22 aylık ve bütün düzeni birden değişti bhnu anlayamıyorum. sürekli odak noktası olmak istiyor fazla ilgi bekliyor yatağında uyuyordu ama artık koyduğum gibi çığlık atıyor. Bizimle beraber uyuyor ve çok rahat uyuyamıyoruz.yatağına alıştırmak için ne yapabilirim. Teşekkürler

  Beğen

  1. Merhaba,

   2 yaş döneminin bu şekilde etkileri oluyor, çok normal. Öncelikle “sizin yatağınız” seçeneğini tamamen ortadan kaldırmanız gerekiyor. Yoksa kendi tek başına uyumak yerine tabi sizin yanınıza gelmek isteyecektir 🙂
   Ayrıca odasında uykuya dalana kadar yanında kalabilir, ona masal anlatabilir veya hikaye okuyabilirsiniz. kendi odasını eğlenceli hale getirirseniz orayı benimsemesi çok daha kolay olacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 8. Benim kızm 1 yaşında ve bizim bir oğlumuzz oldu
  Kızım emerek uyuyordu.ben hamile iken bu sıkıntı bu kadar olucağını bilemezdim sonra ikisi bir olunca okadar zor oldu ki bende 1 haftadır uyku eğitimi vermeye başladım
  Ben normalde 11 12 arası gece uyuturdum sonra rem uykuları öğrenince bir anda 9 bucuğa aldım odada 1 saat aglattıyorum yavrumu uyuması için ben çok mu yanlış yapıyorum acaba ona zarar vermişmiyimdir

  Beğen

  1. Merhaba,

   İlk günler bebeğiniz tepki verebilir ama neden ağlıyor, neye tepki veriyor buna detaylı bakmak lazım. Günler geçmesine rağmen ağlamalar devam ediyorsa o halde bir yerlerde bir hata yapıyor olabilirsiniz. Uyku eğitimi bebeği yatağına koyalım ve uyumasını bekleyelim demek değildir. Uyku saatleri, uyku ortamı ve uyku öncesi alışkanlıkların hepsini düzenlemek lazım.
   Dilerseniz cansu@bebekuykudanismani.com adresinden bana mevcut düzenini yazın detaylı bakayım.
   Değişiklik yapılması gereken noktalar varsa bebeğinizi yıpratmadan yapmış oluruz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 9. Merhaba cansu hanım 18 aylık kızım gündüz 13.30 da uyuyor 2 ila 3 saat uykuda kalıyor ancak gece uykusuna 22 gibi yatıyor ve gece mama yemek için illa 1 yada 2 kez uyanıyor ve sabah 8 ila 9 arası uyanıyor bence gece uykusu düzenli değil aralıksız 10 ila 12 saat uyuması için ne yapmalıyım

  Beğen

  1. Merhaba,

   Gece beslenmesini artık tamamen kesebilirsiniz. Gece uyumadan önce ona çokça “gece mama olmayacağı” durumunu anlatın, gece uyanmalarında da bu durumu tekrarlayın ve yerine su teklif edin. Merak etmeyin 1-2 gece tepki verse de sonrasında kolayca alışacaktır.
   Kritik nokta: ilk günler bebeğiniz çok tepki verse bile fazla ağlamasın diye tekrar mama vermemeniz. Yoksa bebeğiniz “çok ağlarsam mama geliyor” diye düşünür ve ona karşı tutarsızlığınız da kafasını karıştırır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 10. Merhaba.kizim 22aylik ve gunduz 1-2saat arasi uyuyor ve gece 9-10arasi yatiriliyor.gece uykusu zamani 5-6kez uyaniyor bazende cok bazen az.bazen uyandiginda bagiriyor agliyor.cok kez uyandiginda yataginda ayaklanip kalkiyor.ne yapmamizi onerirsiniz?boyle olmasi normalmi?tewekkur ederim.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Akşam uykusuna biraz daha erken yatırabilirsiniz, 20:00-20:30 gibi. Gece uyandığında sizden ne bekliyor? Ne yapınca tekrar uyuyor bunlara bakmak lazım. Eğer destekli uyuyorsa o desteği yavaş yavaş kesmek, eğer bir şeylerden korktuysa onu sakinleştirip güven vermek gerekir.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 11. Cansu hanım merhaba
  Benim oğlum 13 aylık doğduğunda kolik bebekti çok sıkıntı çektik şuandada gece uykusunda sıkıntı çekiyoruz sabah 7 gibi kalkıyor öğlen 11 gibi yatıyor 13 veya 13:30 da kalkıyor sonra 16 veya 16:30 da tekrar yatırıyorum 18:00 gibi kalkıyor gecede 22:00veya 22:30 gibi gece uykusuna yatırıyorum bundan sonra gece bazen 2 de bazen 3 de uyanıyor sonrada sabah 7 ye kadar sürekli ağlayarak uyanıyor ve ayağımda sallamazsam yatmıyor ayağımdan indirdiğimdede hemen uyanıyor oğlumun kesintisiz uyku düzenini nasıl sağlarım gecede bazen bir defa mama yiyor lütfen yanıt verirseniz çok sevinirim teşekkürler..

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizin uyku saatlerini düzenlemeniz ve en önemlisi de ona kendi kendine uykuya dalmayı öğretmeniz gerekmektedir. Çünkü onun da size açıkça belli ettiği gibi artık sallanarak uykuya dalmak onu zorlayan ve uykusunu açan bir destek haline gelmiş. Bebeğinize kendi kendine uykuya dalmayı öğretmek için oluşturduğum farklı program detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Dilediğiniz bir tanesini seçerek bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşırsanız hemen başlayabiliriz. Sadece 3-4 gün içinde bebeğinizin deliksiz gece uykuları ve düzenli gündüz uykuları uyuduğunu göreceksiniz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 12. Merhaba Cansu hanım. Benim 17 aylık kızım 6 yaşında oğlum var. Oğlumda uyutmak için destek olmasına rağmen geceleri kesintisiz uyurdu. Çok nadir 1 sefer uyanırsa emer uyurdu. Kızım ise 4-7 ay arası geceleri 2 kez uyanıyordu. O da kucağımda pışpışlayarak ya da emerek uyuyor. Ama 7 aydan sonra ne olduğunu anlayamadım. 10 aydır gecelerimiz zehir oldu. Toplamda 10 saat uyuyor ona her saat başı uyanıyor. Sürekli emmek istiyor. Bana aşırı Bi bağımlılığı var. 6. ayında da odasını ayırdım ama sebebini anlayamadığım Bi biçimde geceleri sürekli uyanıyor. Gündüzleri sıkıntısı hiç olmuyor. 1 aydır da gündüz uykusunu teke düşürdüm 2buçuk 3 saat uyuyor ama gece saat başı uyanıyor. Benim de uykuya çok zor dalan Bi yapım olduğu için neredeyse hiç uyumuyorum. Ne yapmalıyım gerçekten delirmek üzereyim. Şimdiden teşekkür ederim.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bazı bebekler destekle uykuya dalsalar bile uykunun devamında destek aramadan kolayca uykuyu sürdürebilirler, örneğin ilk çocuğunuz. Ama bazı bebekler destekle uykuya daldıklarında uykunun devamında her uyandıklarında yani her saat başı aynı desteği yine isterler ve almadan da tekrar uyuyamazlar. Bu döngüyü değiştirebilmek ve bebeğinizin gece kesintisiz uyuyabilmesini sağlamak adına ona kendi kendine uykuya dalmayı öğretmenizi öneririm. Bunun için uyku saatleri, uyku ortamı ve uyku rutinleri gibi birçok adımı düzenlemek ve uykusu gelmiş ama uyanık yatağına yatırmak da dahil. Dilerseniz bebeğinizin yaşına uygun aşağıdaki programlardan bir tanesiyle başlayabilir, hem bebeğinizi hem de sizi deliksiz uykulara kavuşturabiliriz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 13. 1 yaşında oğlum var . Biz bebeklikten beri hic bir şekilde uykusunu düzene sokamadık sürekli uyku düzeni değişiyor akşamları uyutmaya çalışmasak sabaha kadar oturur . Aksam 11 de uyutuyoruz sabah 9-10 civari uyaniyor öğlen 3te yatıyor 4:30 5 arasi uyanıyor bazen hic uyumuyor yani uykuyu istemiyor red ediyor direniyor resmen uykusuzluktan bayılacak hale geliyor ama yinede direniyor . Gece uykusunu hic saglikli bir sekilde yapmiyor .Teşekkürler.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizi nasıl uyuttuğunuz, doğru bir uyku ortamı hazırlayıp hazırlamadığınız ve uyku öncesi rutin olarak neler uyguladığınız çok önemli. Aksi takdirde uyuma işini bebeğinize bırakırsanız o yorgunluktan bayılana kadar ayakta kalacak ve bunun yanlış olduğunu hiç bir zaman bilmeyecektir.
   Bebeğinize doğru uyku alışkanlıkları kazandırmak için yaşına uygun hazırladığım programlardan faydalanabilirsiniz. Seçtiğiniz bir tanesiyle başlayarak bebeğinizin uyku saatlerini ve uyku alışkanlıklarını düzenlemeye başlayabiliriz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 14. Merhabalar . Kızım şuan 17 aylık ve geceleri çok sık uyanıyor.Memede uyumak istiyor sabah kadar Ayırdığımız da ise memeden uzun süre katılarak ağlıyor gece. Gündüzleri uykusu düzgün ama gece kesinlkle kalkıyor çok sık. Desteğinize ihtiyacım var teşekkürler.

  Beğen

  1. Merhaba,

   1 yaş ve sonrası gece beslenmelerinin artık açlık değil alışkanlıktan olduğunu söyleyebilirim. Doktorunuza da danışarak artık gece beslenmelerini tamamen kesebilirsiniz. Bunu yaparken gece uyanmalarında sizin dışınızda biri gidip bebeğinizi uykuya döndürürse çok daha kolay alışacaktır. İlk günler bebeğinize su verebilir, farklı sakinleştirme yollarıyla uykuya dönmesini sağlayabilirsiniz. Hiç korkmayın 2-3 gün gecede alıştığını siz de göreceksiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 15. kardesim 1 yaşında ama uyku uyumuyor gece 3 veya 4 kere uyanıyor hep ağlaya ağlaya uyuyor sorunsuz uyumuyor sabah ve öglen.uykuları da öyle uyumak hiç istemiyor uyumayınca da ağlıyor cok huysuzlanıyo

  Beğen

 16. Merhaba cansu hanim kızım 1bucuk yasinda .. nerdeyse 3 haftadır gece uykularında yarim saate bir uyanıyor durmadan ağlamaklı ve döneliyor yatağın içinde, ne olduğunu anlayamıyorum… sallıyorum uyumuyor .. ne yapmalıyım??

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz bir büyüme atağı yaşıyor. Bu dönemde uykulara direnme ve sık uyanma en çok karşılaşılan durumlar arasındadır. Sallanmak artık onu sakinleştiren bir etkiye sahip değil, tam tersine uykusunu açıyor. Gece uyandığında iletişim kurmayın, sadece yanına uzanıp uyumaya devam edin, 1 hafta-10 gün içinde atak etkileri geçince yine eski düzenine dönecektir.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 17. 13 aylık bir kızım var gündüzleri 2 kez uyuyor sabah 8 gibi uyanıyor 12 gibi uyuyor 2 2 buçuk saat uyuyor sonra 6 buçuk gibi tekrar uykusu geliyor 2 saat bazen 2 buçuk saat de öyle uyuyor sonra 11 i geçiyor gece uykusuna dalması bir de emerek uyuyor kendi uykuya dalamıyor gece de 2 saatte bir uyanıp emmek istiyor o yüzden benimle uyuyor babası onun odasında uyuyor sorunlarımız çok yardımcı olursanız çok sevinirim

  Beğen

  1. Merhaba,

   Öncelikle gündüz uykusu fazla geldiği için geceden çalıyor olabilir. Bebeğiniz eğer öğlen 12:00 gibi 2-2,5 saat uyuyorsa bu ona yeterli gelecektir. Diğer uykunun saati akşam uykusuyla çakışıyor. O nedenle bebeğinizi öğlen 2-2,5 saat uyuduğu günlerde 19:00 gibi doğrudan akşam uykusuna yatırabilirsiniz.
   Bir diğer sıkıntı emerek uykuya dalması. Emerek uykuya başladığı için her uykudan çıktığında sizden yine emme desteği arıyor. Halbuki 1 yaş ve sonrası gece beslenmeleri artık açlıktan değil alışkanlıktan olur. Bunu değiştirebilmek adına bebeğiniz ayrı bir yatağa geçirmenizi (mümkünse ayrı bir odada) ve gece uyanmalarında sizin dışınızda birinin müdahale ederek bebeğinizi uykuya tekrar döndürmesini öneririm. Merak etmeyin ilk birkaç gün tepki verse de 2-3 gecede kolayca alışacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 18. Merhabalar cansu hanim benim bebegim 1yasinda cok uyku duzeni yok eger sabah 7de kalktiysa 11 12 gibi gec uyuyor 2. 3 saat uyuyup aksam 5 6 gibi tekrae uyumak istiyor uyuttugumda ise gece uykusuna dalmis oluyor.zorla iki kez uyutmaya calissamda cok hircinlasiyor.mesela bugun 7de kalkti12 de yatti 3 de kalkti 8bucukta gece uykusuna daldi fakat cok yorgun ve hircin bir sekilde .genelde tek uyku uyumak istiyor ikinciai olursa cok gec saate kaliyor ne yapmaliyim.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Tek uykulu düzene geçiş için ideal aylar 14-15.aylar ve sonrasıdır. Ama bebeğiniz 2.uykuyu ısrarla reddediyorsa o zaman öğlen 2-3 saatlik bir uykunun ardından doğrudan akşam uykusuna yatırabilirsiniz. Örnek verdiğiniz düzende hırçınlaşması çok uykusu geldiğinden. Bu aylarda bebeklerin uyanık kalabildikleri süre ortalama 4 saattir. O nedenle akşam uykusuna 4-4,5 saatlik uyanıklığı geçirmeden yatırmanızı öneririm.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 19. Mrb cansu hanım oğlum 12 ay 15 günlük son bir haftadır gündüzleri bazen 2 bazen tek uyku yapıyor uyku düzeni allak bullak oldu açıkçası bugün mesela öğle 12 de uyudu 2 de kaldı ondan sonra uyumadı akşam saat 10 çok uykusu olduğu halde uyuyamıyor sanırım çok yorgun olgundan iki uyku yaptığı zaman da gece çok geç saatlere kadar uyumuyor tek uyku az iki uyku fazla geliyor sanırım ne yapmam lazım gece beslenmesini kesemedik biberonla besleniyor vermedigimiz zaman hibir şekilde sakinlesmiyoe ne yapmam lazım çok teşekkür ederim

  Beğen

  1. Merhaba,

   Evet şu an tam da 2 uyku fazla 1 uyku az durumu yaşıyor bebeğiniz. Bir de bu aralar yaşayacağı büyüme atağının etkisiyle 2 uykudan birine direniyor. Bu durumda 2 uyku yaptırdığınız günlerde uykuların 1 saati geçmemesine dikkat edebilir, tek uyku uyuduğu günlerde ise akşam uykusuna 4-4,5 saatlik uyanıklığı geçirmeden yatırabilirsiniz. Aksi halde çok yorulur ve zorlanır. merak etmeyin 1-2 ay içinde tek uykuluk düzene geçmeye başlayacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 20. Merhaba oğlum 1 yaşında tek gündüz uykusu uyuyor. Akşamları masaj yapiyorum yanına uzanıyorum kendi uykuya dalıyor. Benimle yatakta uyuyorken gece uyanması çok nadir oluyorken kendi yatağında uyuduğunda daha çok uyanıyor. Ve emzirmeden de yatmıyor.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinize artık kendi kendine yatağında uyutmayı öğretebilirsiniz. Böylece gece boyu kesintisiz uyuduğunu göreceksiniz.
   Bunun için bebeğinizin yaşına uygun 3 farklı programın detayını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.
   Bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşarak seçtiğiniz programı bildirebilirsiniz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 21. Merhaba Cansu hanım 17 aylık oğlum var günde iki kez uyurdu şimdi tek uyku uyumak istiyor 2.aksam ustu uykusuna direniyor öğlen 2 saat gibi bir uyku uyuyor sonra aksam 22.00 gibi mama içip yatıyor fakat 3.uykuyu uyumadığı için aksam üstleri cok huzursuz oluyor uykuya direnen kendisi fakat huzursuz olanda kendisi adapte aşamasımı bilemedim bu dönemde artık 1 uyku yeterli sanırım ne yapsam 2.uyku yok artık

  Beğen

  1. Merhaba,

   Yaşı itibariyle artık bebeğiniz tek uyku uyuyabilir. Bunun başlama saatini 12:00-12:30 gibi ayarlayabilirsiniz. Ortalama 2 saat uyuyup uyandıktan sonra da onu 19:00-19:30 civarı akşam uykusuna yatırabilirsiniz. O saatlerde size uyku sinyalleri verecektir. Vermese bile odaya geçip sakin ve loş ortamda rutinlerinizi yaptığınızda uykusunun gelmeye başladığını göreceksiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

  2. Cansu hanım merhabalar,
   Benim 12 aylık 37 haftalık doğmuş ikizlerim var bir kız bir oğlan kızımın uykuları düzenli gidiyor ama oğlumda gündüz uymularında sorun yaşıyoruz. Sabaha 07:00-07:30 uyanış 11 de yatırıyorum uyumakta 15 dk direniyor beyaz gürültü ve poposuna patpat la uyuyor 30dk uyuyor en fazla 40 dk sonra çok fazla ağlayarak uyanıyor son 2 aydır böyle daha geç 12’de yatırmayı denedim o saate kadar çok huysuzlaşıyo yatağına götürdüğümde yine kendine uyumayıp 15-20fk uğraştırıp sadece 30 dk uyuyor ikinci uyku yaparsamda 11uyuduysa 15:30 uyutmaya çalışıyorum akşamda 19:30 yatış gece hiç uyanmıyor gündüz uykularına basıl çözüm bulucam?

   Beğen

   1. Merhaba,

    Demek ki oğlunuz daha hassas bir bebek. Dış faktörlerden daha çok etkileniyor olabilir. Öncelikle ortamı zifiri karanlık yapın, Onu rahatlatıcı sakinleştirici bir müzik/ses açın. Yatağa koymadan kucağınızda veya farklı bir zeminde/yatakta iyice sakinleştirip yatağa öyle yatırın. Gece uykuları düzenli gündüz değilse mutlaka dış uyaranlara bakmak gerekir. Uykuya daldığı müziği/sesi ilk zamanlar uyku boyunca açık tutabilirsiniz. Uykuları uzamaya başladıkça sesi kısarak kapatırsınız.

    Sevgiler,

    Cansu Özel
    Bebek Uyku Danışmanı

    Beğen

 22. Merhaba Cansu Hanım, 25 aylık bir oğlum var, doğduğundan itibaren hiç bir zaman uyku sorunumuz olmadı. Gündüz uykusu ve gece uykusu her zaman duzenliydi. Gündüz uykusu günde bir kere ve ortalama 13:30 ile 15:30 arası uyuyor. Akşam da şimdiye kadar 21:30 ile 22:00 arasındaydı. Son 3 gündür asla uyumak istemiyor. 00:00 olduğu dahi oldu. Odasina gittigimizi anladığında kıyametler kopuyor, sinir krizleri geçiriyor, babası da alıp bizim yatagimizda yanında uyutuyor. Önüne geçmeye çalıştığımda da kötü anne oluyorum, çocuğun nasıl ağlamasına dayaniyorum okuyor. Ben 3 gün önceki düzene nasıl gecebilirim? Yatma rutunimiz, 21:30 gbi kucağıma alirdim “babaya ne yapıyoruz oğlum” derdim, o da by by yapıp mutlu bir şekilde giderdi. Bu hareket ona uyku olduğunu bilirdi. Ama şimdi babaya napiyoruz dediğimde, aglamya başlıyor. Nasıl geri beşiğinde yatırmaya ve kendi kendine uyumaya alıştıra bilirim? Onun odasında yatıyorum, yanında oluyorum ama yok, beşikten atlayıp inmek istiyor. Yardımlarınızı bekliyorum. Sevgilerle..

  Beğen

  1. Merhaba,

   Öncelikle eşinizle uzlaşıp kendi odanıza ve yatağınıza almama konusunda fikir birliğine varmalısınız. Aksi takdirde bebeğiniz kolay olan yolu, eşinizle birlikte sizin yatağınızda uyumayı seçecektir. İlk olarak yatak odası ve sizin yatağınız seçeneklerini tamamen ortadan kaldırın. Eşiniz de siz de bu seçeneği kesinlikle sunmayın. Sonrasında rutinlerinizi değiştirip farklı bahanelerle odaya geçin. Odada kitap okuma, masal anlatma, uyku hikayesi açma gibi adımları uygulayabilirsiniz. yatağından çıksa bile odadan çıkılmaması gerektiğini ve uykuya yatağında (en azından odasında) dalması gerektiğini ona göstermelisiniz. Bir süre ağlama/direnme olduktan sonra eşinizin onu alıp sizin yatağınıza götürmesi oğlunuz açısından “oh ağladım direndim nihayet babam sesimi duydu ve beni alıp uyutmaya kendi yatağına götürdü” mesajını vereceğinden uzun vadede ağlama eşiğini yükseltecektir. Benim tavsiyem 1-2 gün uyku saatinde baba hiç ortalarda görünmesin ki bu seçenek de ortadan kalksın. Siz oğlunuzla baş başa kalıp rutinleri farklılaştırdığınızda uykuya direnmediğini ve yine kolayca uyuduğunu göreceksiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 23. Merhaba Cansu hanım 17 aylık kızım var uyku düzeni gayet güzeldi akşamları dokuz buçukda yatar sabah sekiz buçukda uyanirdi iki haftadır geceleri saat başı uyanıyor emerek tekrar uykuya daliyo ne yapmam gerek.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz her uyandığında kendi uykuya dalabileceği yerde sizi çağırarak sizin uyutmanızı keşfetmiş, bu ona daha kolay geliyor. Artık yaşı itibariyle gece beslenmesini tamamen kesmeniz gece uykularının kesintisiz olmasını sağlamak adına daha sağlıklı olacaktır. Gece uyanmalarda sizin dışınızda biri gidebilir veya siz gidip memenin uyuyor olduğunu söyleyebilirsiniz. Ama burada tutarlı olmak ve sabaha kadar hiç meme vermemek kilit noktadır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 24. Merhaba Cansu benim kızım 13.ayina girecek ancak sallamayla uyuyor normalde gündüz tek uyku ve aksam 9 gibi sallayarak uyutuyordum bu rutiniydi ama son bir haftadır geceleri uyumak istemiyor ne kadar sallarsam salliyim oynamaya çalışıyor direniyor ne yapacağımı şaşırdım düzeni nasıl sağlayabiliriz ve en önemlisi tek başına uyumayı nasıl öğrenebilirim

  Beğen

 25. Merhaba cansu hanim,
  Kizim suan 15 aylik ve ek gida ayindan beri uyku duzeniiii sifirrr bir kez bile kesinsitiz uyumadi ve ben geceleri artik alt ust oldum. Yenidoganken uykusu cok guzeldi. Emen bir bebek ve ben 3 saatte bir emziriyodum ilk baslarda. Gel gelelim 6, aydan sonra geceleri kendi kalkiyor ve ne kucakta sakinliyor ayakta anca. Gaz mi hazimsizlikmi bilemedim ilaç vs kullanmadim. Covid zamanlarindada goturemedim doktora hala suan bile gecenin yarisi uyutmaya calisirken blogunuzi gordum ve yazayim dedim. Ben bile psikolojik olarak çöktüm anneye de yansidigi icinde olabilir yani kisaca geceleri uyuyamiyor suana kadar 10 defa kalkmistir. Kalkiyor agliyorr memede susuyor ama gazi hic cikmiyor gece gundu uykusuda uzun degil oglene dogru en fazla yarimsaat. Aksama dogruda bi yarim saat okadar gec saat aksam 23,00 de uyutmaya calisiyorum direnmesine ragmen bir saat suruyor salla salla baska turlu uyutamiyorum. Ama geceleri saat basi yani anlamis degilim. İlk kizimda boyle birsey yasamadim ama busefer biraz çöküşlerdeyim uyku duzeni aksam gece 23,30. 00,00 sabah kadar rahat 4 _5 kez kalkiyor sabah 9_9,30 10 kalkiyor oglene dogru bi kestirme yapiyor bide aksama dogru yarimsaat kestiriyor yani nasil bir yol izlemeliyim cansu hanim. Desteginize ihtiyacim var

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz yaşı itibariyle artık gece beslenmesine ihtiyaç duymayacaktır. Bu uyanmalar ve beslenmeler tamamen alışkanlık ve emme refleksiyle uykuya dalma durumundan kaynaklanıyor. Bununla beraber gündüz uykularının kısa olması da gece düzensiz uykulara neden oluyor. Yani hem emme alışkanlığının hem de uyku saatlerinin düzenlenmesi gerekecek.
   Bebeğinizin yaşına uygun farklı program seçeneklerini ileteyim, inceleyin, dilediğiniz bir tanesiyle ilerleyelim.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 26. Merhabalar, 13 aylık bir oğlum var, bebeğimi ayakta sallayarak ya da diş çıkarma gibi rahatsız olduğu dönemlerde kucakta sallayarak uyutuyorduk, sütümü biberonla vermek zorunda kaldığım için emerek uyutma yöntemini kullanmadık, çok hareketli olduğu için 7. Ay civarı ayakta uyumayı reddetti çok zorlandık, beşikten mama saniyesine dönüşen koltuğunda rahat uykuya geçmeye başladı biz de uykusuzluktan orada sallamaya başladık ancak aylardır mama sandalyesi olmadan uyumuyor evden başka yere gidemiyoruz kesinlikle uyumayı reddediyor ağlamaktan helak oluyor mecburen apar topar eve dönüyoruz, günde iki uykusu var her seferinde mama sandalyesinde uyuyor, gece 10 civari uyuyor ve kendi odasında besigine yatırıyoruz, ev tamamen sessiz ve karanlık oluyor ama gece mutlaka uyanıyor, bazen uyandığında gece boyu mama sandalyesinde uyumak istiyor yerine koyduğumuzda uyanıyor, geceleri en az 1 defa kalkıyor diş çıkardığında ise daha sık, sabah da en geç 7’de uyanıyor, mama sandalyesinde uyuma konusuna nasıl çözüm bulabiliriz? Tesekkurler

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bu yaşlardan itibaren artık iletişim kurmak ve ona bazı şeyleri anlatmak gerekiyor. Zorla yaptırmaktan ziyade uzlaşarak ilerlemek en sağlıklısı olacaktır. Uyku öncesi rutin sürecini ekleyerek bebeğinizi rahatlatıp sakinleştiren farklı desteklerden yararlanmanız gerekir.

   Dilerseniz bebeğinizin yaşına uygun farklı program seçeneklerini ileteyim, size uyan bir tanesiyle başlayalım.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 27. 18 aylık kızımın gece uykuya direnmeleri başladı. Gündüz uykusuda uyutamıyorum artık. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım

  Beğen

  1. Merhaba,

   Gündüz uykularını fazla uyuyor olabilir. Bu yaşta öğlen saatlerinde yapacağı tek gündüz uykusu ona yetecektir. İdeal düzen 07:00-08:00 güne başlama, 12:00-13:30 uykuya başlama ve 1-2 saatlik bir uykunun ardından akşam 19:00-21:00 uykuya geçmedir. Düzeninizi bu şekilde oluşturabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 28. Merhaba Cansu hanım
  Bebeğim 22 aylık sabah 7 de uyanıyor öğle uykusu 11.30 en gec 12.30 da uyuyor. 1 yada 2 saat uyuyor.. Akşmları ise 21.30 – 22.00 de (bazen yarım saat uzaya biliyor) uyuyor.. Asıl sorunumuz gece başlıyor saat başı uykusunda çok fazla ağlıyor. Yatakta geri uykuya geçmeyi kesinlikle kabul etmiyor.kucakta gezdiriyorz dalıyor yatağa bırakıyoruz. Biz uzanmadan geri ağlıyor.. (Fakat gece uyanmıyor uykusunda uzunca ağlıyor) yardımcı olursanız çok seviniriz..

  Beğen

  1. Merhaba,

   İlk uykuya nasıl yatırıyorsunuz burası çok kritik. Eğer benzer şekilde kucağınızda dolaştırarak yatırıyorsanız o zaman bebeğiniz de her uyandığında neden yalnız başına yatağında olduğunu anlayamadığı için ağlayarak sizi çağırır ve sizden yine aynı desteği bekler. Bunu aşabilmek için bebeğinize yatağında kendi kendine uykuya dalmayı öğretmenizi öneririm. İlk uykuya yatağında dalarsa gece de kucak aramadan yatakta devam etme konusunda daha kabullenici olacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 29. Merhaba benim ikizlerimden biri sallayatak biri yanında temas ile uyuyor ama ikiside bizimle yatak odasında biri yer yatağında biri yanımızda yatıyor. Aksam 22:00 gibi gece uykusuna yatıyorlar sabah 09:00 da kalkıyorlar normalde 12:00 gibi öğlen uykusuna yatırıyodum fakat bikaç gündür aşırı direniyolar uyumak istemiyolar acaba 13:00 veya 14:00 gibi mi uyutmalıyım öglen uykusuna ?
  Teşekkürler

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeklerinizin ayını yazmamışsınız ama uyanıklık süreleri artmış olabilir. 13:00-14:00 arası yatırmayı deneyebilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 30. Benim de bebeğim 1 yaşında neredeyse 7 8 aydan beri gece uykularımız hiç yok saat başı uyanıp bakıyor hiç uykusu yokmuş gibi hemen gözlerini açıyor 2 3 aat sallamayla uyuyor geceleti oyun oynamak istiyor

  Beğen

 31. Merhaba Cansu hanım benim bebeğim 16 aylık ve gündüzleri yada akşamları uykuya yatırmada problem yaşıyorum hep salladım hiç böyle yapmıyordu uykuyu resmen reddediyor ne sallanmak istiyor nede uyumak kıyametler kopartıyo ağlıyo huysuzulanıyor beni çok yoruyo neden böyle olur Bi cevabınız varmı acaba?

  Beğen

 32. Merhaba kizim 18 aylik gündüz genelde 2 defa uyuyor. (3 saat ) Aksam ortalama 10 gibi destekle uykuya geçiyor 2 3 saat sonra aglamalari başlıyor surekli sallanmak istiyor deliksiz uyumuyor ve geceleri sık sık uyanıyor

  Beğen

  1. Merhaba,

   Artık gündüz tek uykulu düzene geçebilirsiniz. Gece ne kadar zor geçmiş olursa olsun sabah en geç 08:00-08:30 gibi nazikçe uyandırarak güne başlatın. Sonrasında 13:00-13:30 gibi öğlen uykusuna yatırın. Uyandıktan 5-5,5 saat sonra da akşam uykusuna yatırın. Böylece uyku düzeni yerine oturmuş olacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 33. Merhaba Cansu hanım 1 yaşını 11 gün geçen kızım var akşamları 21.00da uyuyor sabahları ise 07/07.buçukta uyanıyor daha sonra 12.30/13.00 da uyuyor 14.30/15.00 da uyanıyor daha sonra 17.00 da uyuyup 18.00/19.00 arası uyanıp akşam tekrar 21.00/21.30 da uyuyor ama şu 3 gündür sallamadan uyutuyorum ve gece uykusuna 22.30 da yatmış oluyor o saatte uyuduğu içinde sabah da 8 buçukta kalkıyor normal mi? ( sadece 2 diş çıkardık)

  Beğen

  1. Merhaba,

   Sallamadan uyutmanıza sevindim. Sallanmadan uyumaya alıştıktan sonra yani 1-2 hafta içinde saatleri de düzenlemeye başlayabilirsiniz. İlerleyen günlerde 2.uykuyu yaptırmadan doğrudan 19:00-20:00 gibi akşam uykusuna yatırırsanız çok daha sağlıklı olacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 34. Cansu Hanım Merhaba,
  Kızım 2 gün önce 1 yaşına girdi. Bu zamana kadar kendi kendine uyurdum yatağına yatırıp odadan çıkardım 10 15 dakika içinde uykuya dalardı 2 3 gündür gece uykusuna yatırdığım an kıyamet kopuyor. Yatağının yanına yere oturuyorum yarım saat mızırdanıyor bazen elimi tutuyor zor da olsa uykuya dalıyor ancak bugün ilk uykuyu uyumasına rağmen 2. Uykusuna da aynı şekilde direndi yarım saat uğraşmama rağmen 2. Uykuyu uyumadı mecburen aldım kucağıma uyuttum bu sefer de yatırırken uyandı ve bir daha uyumadı. Bu geçici bir şey midir tek uyku için erken değil mi? 2. Uykuya bu şekilde direndiğinde ne yapmalıyım kucağıma alıp uyutmak kendi kendine uyumasına zarar verir mi

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz tam da şu sıralar bir büyüme atağı geçirecektir. Bu tepkiler açıkça onun göstergesi. Bu dönemde 2 gündüz uykusundan birine direnme olur. Siz yanlış bir alışkanlık kazanmaması için kucağınıza alıp uyutmayın, yine her zamanki gibi yatağına yatırın ve orada uyumasını sağlayın. uyumazsa alır, akşam uykusuna erken yatırırsınız. Merak etmeyin 1 hafta-10 günden uzun sürmeyecektir. Sonrasında yine eski düzenine döner.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s