1-2 Yaş Uyku Düzeni

Gündüz Uykuları 1-2 defa olmak üzere toplam 2-3 saat
Gece Uykusu Toplam 11-12 saat
Uyanıklık Süresi 4-6 saat
Toplam Uyku 13-14 saat

12. ay civarı bebeklerin gelişimi açısından bir dönüm noktasıdır. Bu dönemde yavaş yavaş bebeklikten çocukluğa geçiş yaşanır. Hem duygusal hem de fiziksel değişimler uykuyu etkileyebilir. İki gündüz uykusu uyuması gerekirken uykuya direnme, reddetme, ağlama ya da erken uyanma yaşanabilir ve bunlar tek gündüz uykusuna geçiş için doğru zamanmış gibi algılanabilir. Halbuki tek gündüz uykusuna 15-18. ay civarı geçilmelidir. O zamana kadar iki gündüz uykusunu korumak gerekir.

Bu dönemde artık bebeklerin gece boyu kesintisiz 10-12 saat uyuması gerekir. Eğer bebeğiniz 1 yaşını geçtiyse ve hala kendi kendine uykuya dalamıyor, sizin desteğinize ihtiyaç duyuyorsa (emme, sallanma… gibi), bu sorunu daha da geç olmadan ele almanız hem bebeğinizin sağlığı hem de sizin uyku düzeniniz için faydalı olacaktır. Bebeğinizin uyku sorununu bu dönemde ele almazsanız, 2 yaşında bebek yatağından çocuk yatağına geçtiğinde sorunları çözmek çok daha zor bir hal alabilir. Aşağıdaki bilgilerden faydalanarak bu dönemde ortaya çıkabilecek uyku sorunlarını minimuma indirebilirsiniz.

Bu dönemde oluşabilecek uyku sorunlarına çözüm önerileri

Yeterli besin aldığından emin olun

Bu dönemde bebekler fiziksel olarak hızla gelişirler. Ayakta durmaya, yürümeye ve hatta koşup zıplamaya başlarlar. Bu hızlı gelişim nedeniyle eğer gün içinde yeterli enerjiyi almazlarsa, gece acıkarak uyanabilirler. Bu nedenle bebeğinizin beslenme programının kalori açısından yüksek, zengin içerikli besinlerden oluştuğuna emin olun. 3 ana 2 ara öğün şeklinde her besin grubunu içeren (protein, yağ, karbonhidrat, vitamin gibi) bir beslenme düzeni kurduğunuzdan emin olun.

Uyku öncesi rutininizin süresini arttırın

Fiziksel gelişimin yanında zihinsel olarak da hızlı bir gelişim sürecindedirler. Artık etrafla doğrudan iletişim kurabilir, söylenenleri anlayabilir ve hatta konuşmaya başlayabilirler. Gün içerisinde çok aktif çalışan beyinleri uyku saati geldiğinde hemen yavaşlayamayabilir. Bunu sağlamak için uyku öncesi geçirilen sakin zamanın ve rutinlerin süresini artırabilirsiniz. Örneğin gündüz uykusu için 15-20 dk, gece uykusu için yarım saat zaman ayırmanız gerekebilir.

2 uykudan 1 uykuya geçin

Bebekler her ne kadar 12. ay civarı gündüz uykularını reddetmeye başlasalar da iki uykudan tek uykuya geçiş için doğru zaman 15-18. aylar arasıdır. Peki bu geçiş döneminin geldiğini nasıl anlarız? Daha önce olmayan gece uyanmaları ortaya çıktıysa, bebeğiniz iki öğlen uykusundan birine direnmeye başladıysa, gündüz uykuları kısaldıysa veya sabahları normalden erken uyanmaya başladıysa geçiş için zaman gelmiş demektir. Eğer sabah uykusunu düzenli uyuyor ama öğleden sonra uykusuna direniyorsa o halde gündüz uykusunu düzenli olarak 15 dk ileri atarak bebeğinizin öğlen uykusuna saat 12:00-13:00 arasında yatmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz sabah uykusuna direniyor ama öğleden sonra uykusunu düzenli uyuyorsa o halde sabah uykusunu kaldırarak bebeğinizi doğrudan 12:00-13:00 arasında yatırabilirsiniz. Bu geçişin yavaş yavaş ve bebeğinizin günlük uyku ihtiyacına göre yapılması çok önemlidir. Tek uykuya yeni başladığı günlerde akşam uykusuna normalden erken yatırmanız geçiş sürecinde aşırı yorulmasını önleyecektir.

Ayrılık kaygısını yenin

Bebekler 9-18. aylar arasında ayrılık kaygısı yaşayabilirler. Bu durum özellikle uyku konusunda sizi zorlayabilir. Bebeğinizin ayrılık kaygısı yaşadığını fark ederseniz, örneğin yatağına koyduğunuzda ağlamaya başlıyorsa, gündüzleri ce-e gibi oyunlarla bir yere gitseniz bile her zaman geri döneceğinize dair ona güven verebilir, gün içerisinde beraber geçirdiğiniz süreyi ve bu sürenin kalitesini artırarak onu rahatlatabilirsiniz.

Diş çıkartma ve hastalık dönemlerine dikkat edin

Bu dönemde bebeklerin uyku düzenlerinde diş çıkartma veya hastalıklara bağlı bazı bozulmalar yaşanabilir. Eğer bebeğinizin bir sıkıntısı veya ağrısı varsa, büyük ihtimalle sık sık uyanır, tekrar uyumakta zorluk çeker ve size ihtiyaç duyar. Bu dönemlerde bebeğinizin sıkıntısını gidermek için doktorunuzun tavsiyelerini uygulamalı ve bebeğiniz her ihtiyaç duyduğunda yanında olmalısınız. Normalde iyi bir uyku düzeni olan bebekler, sıkıntılı geçen birkaç günün sonunda kısa sürede yeniden eski düzenlerine dönebilirler. Eğer bebeğinizin bugüne kadar iyi bir uyku düzeni olmadıysa ve şimdi başlamayı düşünüyorsanız, uyku eğitimi için öncelikle bebeğinizin bu dönemi atlatmasını beklemelisiniz.

← 9-12 Ay Uyku Düzeni  2-4 Yaş Uyku Düzeni →

“1-2 Yaş Uyku Düzeni” için 510 yorum

 1. Merhaba, kızım 13 aylık. Gece uykusuna 8-9 gibi geçiyoruz. Geçiyoruz diyorum çünkü ben ya da babası yanına yatmadan ve yanına yattığı kişinin elini tutup sıkmadan asla uykuya geçmiyor. Yatağa yattığımız süreden derin uykuya geçiş süresi çok uzun. Maalesef biz onu oda bizi uyutuyor. Bu yüzden kalan zamanda yapacağım işleri yapamıyorum. Sabah 7 gibi uyanıyor. Gece de mutlaka bir iki kez uyanıp sarılma ve temas istiyor bu nedenle yatağımıza almak durumunda kalıyoruz. Bir de en son öğününü ne zaman yemiş olmalı diye danışmak istedim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  Beğen

  1. Merhaba,

   En son öğünü eğer ek gıdaysa o zaman uykudan 45 dk-1 saat önce bitmiş olmalı ki sindirmeye fırsatı olsun. Eğer uyku öncesi mama/devam sütü veriyorsanız 20-30 dk önce bitsin, emziriyorsanız 10-15 dk önce bitsin.
   Sabah güne başladığı ve akşam uyuduğu saatler güzel. Uykuya dalma aşamasında sürenin kısalmasını istiyorsanız o halde henüz yatağa yatmadan ona sakinleştirici rahatlatıcı rutinler uygulamalısınız. Bu rutinler onu ne kadar rahatlatırsa yatağa yattıktan sonra uykuya dalması da o kadar kolay olur. Bebeğinizin temas ihtiyacını karşılamak için bir uyku arkadaşı edinebilirsiniz. Ama eğer kabul etmezse zorlamayın. Elinizi tutarak uyumak isterse izin verin ama başka bir iletişiminiz olmasın, oda zifiri karanlık olsun, konuşmayın, diyaloğa girmeyin ki dalma süresi uzamasın.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 2. Merhaba Cansu hanım.. kızım 18 aylık. Genel bir uyku düzenimiz var. Ama kızım şimdiye kadar hiç Kendi uyumadı hep yanında ninni ile uyudu. Bırakmak istiyorum ama bırakamıyorum bu sefer çok hircinlasiyor. Sürekli elimi tutarak uyumak istiyor. Birde şuan hala emiyor ve geceleri emmek için yanıma geliyor sonra kendi yatağına gitmiyor. Hatta bazen sabah yanımda buluyorum yatağa çıkıp eşimle aramıza yatıyor. Bu durumlari bıraktırmak için ne yapmam lazım yardımcı olabilir misiniz.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Uykuya dalma aşamasında sizi yanında istemesi normal. Önemli olan devamında da istiyor mu? Gece beslenmelerini artık yavaş yavaş kesebilirsiniz. Çünkü gece beslenmeleri devam ettikçe uykudan uyanması ve yanınıza gelmesi için bir neden olacaktır. Yatağına dönmesini kolaylaştırmak için çocuk kapılarından tavsiye ederim. Bebeğinizin odasının kapısına takarsanız hem gece sizden habersiz dolaşmaz hem de uyandığında yanınıza gelmez, sizi çağırır, böylece odasında kalacağı için kendi yatağında uykuya döndürmeniz de daha kolay olur. Çünkü bu durum sadece yanınıza gelme durumu değil, onun da ötesinde bebeğinizin gece sizden habersiz evde dolaşma durumu ve bu da güvenlik açısından çok sağlıklı değildir.
   Zaten gece beslenmelerini de bırakırsanız gece uyanmalarının cazibesi ortadan kalkmış olacağı için uykuya dönmesi ve kesintisiz uykular uyuması daha kolay olur 🙂

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 3. Cansu hanım merhaba,öncelikle içten mesajlarınız için ,herkes adına size teşekkür ederim.
  Benim 20 aylık kızım emerek uyuyor ve hep öyleydi ,çok sıkıntı çektim ve çekiyorum ,çünkü geceleri çok uyanıyor,kabul ediyorum ,çocuğumu ben eğitemedim ,fakat artık gerçekten yardıma ihtiyacım var ,çünkü hem çocuğum hem de beni m için çok sıkıntılı bir durum,ne o uyuyabiliyor ne de ben.

  Gece uyanıyor emmeden tekrar uyumuyor ,ablasıyla aynı odada uyuyor ,ablası uyanmasın diye ve diş çıkarma dönemi olduğu için ağrı kesici vermek yerine ,ağladıkça memeyi dayadığım için bu duruma geldik.
  Yardımınıza ihtiyacım var .
  Sevgiler

  Beğen

  1. Merhaba Rana hanım,

   Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim, elimden geldiğince ailelere yardımcı olmaya çalışıyorum.
   Bebeğinizin bu aylardaki gece emmelerinin açlık değil tamamen alışkanlıktan kaynaklandığını söyleyebilirim. Doktorunuzla da konuşup gece beslenmelerini tamamen kesme yoluna gidebilirsiniz. Bu yaşlarda artık bebeklere zorla bir şey yaptırmak sonuç getirmeyecektir. İletişimin gücünü kullanmak en doğrusu ve sağlıklısıdır. Bebeğinizin yaşına uygun düzenli bir program oluşturabilmek adına size farklı program seçeneklerini iletiyorum, inceleyin, başlamak istediğinizde bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden yazarsanız başlayalım.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 4. Merhaba cansu hanım.
  Kızım 16 aylık uyku duzenımız berbattı ıyıce berbat oldu. Aksam 10:30 gıbı uyku saati emerek ve sallayarak uyuyot. Sabah 9:00 gıbı kalkar. Oglen 12:00 de tekrar uyumak ıstıyor ve yarım saat 40 dk dustu ogle uykusu. Aksam 17:00 tekrar uyumak ıstıyor oda 1 saatı gecmez. Butun uykularımız emerek ve sallayarak bende cok yoruluyorum artık. Gece sabaha kadar en az 5 kere uyanıyor zaten. Kendı kendıne uykuya dalmasını ıstıyorum delıksız uyusun ıstıyorum. Tek uyku uyusun ama 2-3 saat uyusun ıstıyorum. Gece benım yanımda uyuyor besıgıne yatırmayı cok denedım yarım saatte bır uyanıyor ve tekrar uyutmak ıskence pes edıyorum her aeferınde. Fıkır verırsenız cok sevınırım

  Beğen

  1. Merhaba,

   Gece devamlı destek vermeniz bebeğinizde alışkanlığa neden olmuş. Artık sizden destek almadan uykuyu sürdüremiyor. Bu konuda uyku saatleri, uyku ortamı ve uyku alışkanlıklarını inceleyerek yorum yaparsam daha sağlıklı olur. Bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşırsanız size bir form göndereyim onu doldurun ve detaylı görüşelim.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 5. İyi günler. 18 aylık oldukça hareketli ve uykuyu hiç sevmeyen bir oğlum var. Bana aşırı bağlı bir saniye bile yanından ayrılmama müsaade etmiyor. Gece 20 kere uyanıyor. Bu arada sadece emiyor çok az yemek yiyor. Sallanmaya ve beşiğe alışmadı hiç sevmiyor saatlerce emzirerek uyutuyorum buda bana çok zor oluyor. Günde bir kez öğlen yada ikindi 30 dkka 1saat uyuyor. Sonra gece saat 1- 2 bir türlü uyumuyor.Sütten kesmeye calısıyoruz. Uyku konusunda bize ne önerirsiniz?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Öğlen 30-60 dk uyuyan bir bebek gece 1-2’ye kadar uyanık kalıyorsa sonrasında zaten uykusuzluktan bayılma durumuna geçiyordur. Önerim bebeğinizle iletişim kurarak ona artık gece meme gelmeyeceğini anlatmanız olur. Ama tabi ki burada kilit nokta tutarlı, kararlı ve sabırlı bir şekilde ilerlemenizdir. Yardım almayı düşünürseniz bana 05301597327 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 6. Cansu Hanım Merhaba.Size bir şey danışmak istiyorum.1 yaşındaki bebeğim dogdugundan beri aylık ortalama uyku sürelerinin hem gündüz hem gece bakımından altında uyuyor.Bu durumu bir şekilde kabullendim ama yaklaşık 6 aylıktan beri gece uyanıp 2 saat uykuya dalamiyor.Bununla ilgili ayındaki gündüz uyku sürelerine ve gece yatış saatinede dikkat ettim,uyandığında onunla oyun oynamadım,sessizce konuştum ama hiçbir şekilde gece uyandığında ki süreyi 1-2 saatten öncesine çekemedim.Cocuk doktorumuz öneri olarak sadece gündüz 12.13 arası tek uyku yaptırmanızı,gece 9.30da uyutmamizi ve aglasa da beşiğinden almamızı söyledi.Burada bebeğim destekli uyuyor.Acaba siz gece uykularında ki uzun süreli uyanık kalması ile ilgili ne önerirsiniz?Haftanın 6 günü yaklaşık 12 saat çalışan bir anne olarak inanılmaz yoruldum.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Gece uzun süreli uyanıklıkların birçok nedeni olabilir. Örneğin; gündüz doğru saatlerde uyumama, gündüz yeteri sürede uyumama, gündüz yanlış saatlerde uyuyup kaliteli bir dinlenme sağlayamama, gündüz çok uyuma, akşam uykusuna kadar fazla uyanık kalma… gibi. Bebeğinizdeki sıkıntının nedenini anlayabilmem adına daha detaylı bakmam gerekiyor. Bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşırsanız size bir form göndereyim onu doldurun ve detaylı görüşelim.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 7. Merhaba Cansu Hanım. Kızım 11 aylik, memede uyumaya alıştı. Gündüz 2 kere uyur öğlen 1-2 saat ikindi 1-2 saat olarak. Uykusu çok hafif en ufak tikirtida uyanır o yüzden tam saat veremiyorum. Gece uykusuna geç yatiyor ve tabi ki emerek. Anne yani yatağında, hatta büyük çoğunlukla yanımızda yatiyor. Esim de ben de ayıramadik, suçluyuz…Gece surekli uyanıyor, tekrar uyumak için kullandığini biliyorum ama vermezsem çok ağlıyor. Normalde gun içinde ağlayan bir çocuk değildi 1 aydır böyle oldu. Aslında ben hic ağlamasına fırsat vermedim diyebilirim. Gunduz, gece uyandi hemen yanındaydim, hiç aramadı beni.Bagirmadim, kızmadım ve çok konuşurum onunla gün içinde. Ücretsiz izne çıktım kendim bakayim diye. Ama gece uyanma konusu artık ikimizi de çok yormaya basladi. Bazen öfkelendiğimi fark ediyorum. Dayanamıyorum bölünmüş uykuya artık. Oyle yatağa bırakıp hadi iyi geceler kızım diyebileceğim biri de değil artık. Tek istediğim mümkünse emerek bile uyusa, uzun uyuması. Mümkün müdür? Yardımcı olursanız cok sevinirim. Teşekkürler

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebekler eğer ilk uykuya daldıkları koşulları uykunun devamında aramıyorsa o zaman nasıl uyuttuğunuzun bir önemi yoktur aslında. Ama sizin yaşadığınız durum gibi gece sık uyanıyor ve yine aynı desteği arıyorsa o zaman uykuyla olan ilişkisini ve alışkanlıklarını değiştirmek gerekecektir. Sizin de belirtmiş olduğunuz gibi aslında yeni bir beceriyi geliştirmek için ona fırsat vermek, zorlandığında yanında olup bu davranışı desteklemek gerekir.
   Dilerseniz bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşın saatlerini uyku ortamını ve rutinleri inceleyerek sizi doğru yönlendireceğim bir plan oluşturalım birlikte.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 8. Cansu hanım merhaba. Oğlumuz tam 1 yaşında. Bu sürece kadar inanılmaz sıkıntılı bir uyku süreci geçirdik ve devam da ediyor. Gündüzleri 2 kez 1,5-2 saat uyuyor. Geceleri ise 1 saat ancak kesintisiz uyuyor. Belkide 10 kez uyanıyor. Emmeye çok düşkün ve gündüz 2 kez mama yiyor. Emzik biberon ve çocuk sütü kesinlikle almıyor. Uykusuzluktan çok kez kendimi kaybettiğimi biliyorum. Tüm gece battaniyede sallıyoruz. Beşiğinde yatmıyor hamak istiyor gündüzleri. Gece zaten kaos yanımızda hamakta battaniyede ne olursa deniyoruz. Biz bu uyku sorunumuzu nasıl çözeceğiz artık bitme noktasındayız.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebekler eğer ilk uykuya daldıkları koşulları uykunun devamında aramıyorsa o zaman nasıl uyuttuğunuzun bir önemi yoktur aslında. Ama sizin yaşadığınız durum gibi gece sık uyanıyor ve yine aynı desteği arıyorsa o zaman uykuyla olan ilişkisini ve alışkanlıklarını değiştirmek gerekecektir.
   Dilerseniz bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşın saatlerini uyku ortamını ve rutinleri inceleyerek sizi doğru yönlendireceğim bir plan oluşturalım birlikte.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 9. Merhaba cansu hanım oğlum 12 aylık süt alerjik bir bebek. bir dönem alerji krizleri sebebiyle sallayarak uyuttum 6. Ayda bıraktık şuan mama yiyerek uykuya dalıyor dönem dönem uykuya geçmesi çok zorlaşıyor yarım saati bir saati bile bulabiliyor dalması. Gündüz uykusu çok sıkıntılı akşamları ise 8:30 civarı uyuyup sabah 7:30 8:00 gibi kalkıyor gündüz uykularını nasıl düzenleyip hangi saatler uyutabilirim ve tek başına uykuya geçmesini nasıl sağlayabilirim gece sadece emzik isteyince uyanıyor alınca geri uyuyor ama son zamanlarda sabah 6 civarı uyanıp mama istiyor sizce ne yapmalıyım
  teşekkür ederim

  Beğen

 10. Merhaba Cansu Hanım
  Kızım 13 aylık doğduğundan beri uyku problemimiz var zamanla düzeleceğini sandım uyku eğitim videolari izleyerek uygulamaya çalıştım olmadı hala geçmedi. Geceleri 2 gibi uyuyup sabaha karşı tekrar uyanmalar oluyo ya da sabah erkenden uyanıyor gün içerisinde de az uyuyor çok hareketli normal olmayan derecede ben bile yetişemiyorum enerjisine cok az uyuyup bu kadar hareketli olmak nedir neden oluyor anlayamıyorum size danışmak istedim o yüzden neden cok az uyur 1 yaşındaki bebek nasıl bu kadar enerjik olabilir

  Beğen

 11. Merhabalar, bebeğimiz 15. Ayında fakat bir aydır gece sıklıkla uyanmaya ve en ufak şeye ağlamaya başladı. Bu durum bizim açımızdan çok yorucu artık , gece neredeyse yyumuyoruz. Bir de son birkaç gündür gecemama içmek de istiyor. Bu duruma son vermek istiyoruz ama ne yapsak olmuyor.

  Beğen

 12. Merhaba kızım 19 aylık. Şimdiye kadar herşeyi çok düzenliydi. Her gün sabah 7.30-8.00 arası uyanır. 13 00 de öğlen uykusuna yatar 15 00-15.30 da uyanır akşam 20.00-20.30 da tekrar uyurdu. Ben hadi nen nen olcaz deyince kalkar odasına giderdi. Uyurken ben müdahale etmiyordum. Yatağına bırakıp çıkardım bi battaniyesi var onla oynar parmak emerek uyurdu. 3 haftadır asla uyumak istemiyor yatağa bırakınca ağlıyor bazen sabah 4.30 -5 gibi kalkıyor ve yine bütün gün uyumuyor ne yapacağımı sasırdım neden böyle anlayamıyorum

  Beğen

 13. Merhabalar Cansu Hanım,

  Benim 16 aylık bir kızım var geceleri sıksık uyanıyor genellikle iki defa bazen bir defa uyandığı oluyor artık benim için çekilmez bir hal aldı 16 aydır kesintisiz uyuduğu zamanlar sayılabilecek kadar az gece uyandığında uyku sersemliğimle emziriyorum genellikle emzirirken sonra uyuyor bazen de mızmızlanıp uyumak istemiyor düzenli bir uyku saati oluşturmaya çalışıyorum olmuyor ne yapsam dönüp dolaşıp gece 12 de yatıyor dokuzda yatırsam 12 de mutlaka kalkıyor sabahları en geç 10 da en erken 6 da uyanıyor bir türlü düzeltemediğini düzensizliğin içindeyim ne yapacağımı da bilmiyorum genelde emerek uyuyuyor veya devam sütüyle o şekilde uyuşmadığı zamanda sallayarak uyutuyorum bir de çok hareketli bir bebek sarılmaktan el tutmasından kucağa alınmaktan hiç hoşlanmıyor yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  Beğen

 14. Merhaba benim oğlum 17 aylık sabahları 8 buçukta uyanıyor öğlen ve akşam kaçta uyutmam gerekiyor çünkü düzeni çok bozuldu geceleri üç dört kere ağlıyor geri uyutuyorum

  Beğen

 15. Merhaba benim kızım 18 aylık sabahları bazen erken bazen dokuzda onda uyanıyor ve uyku saatleri bi şekilde değişiyor gün içinde kaçta uyandıysa üç saat sonra ve ya dört saat sonra uykuya yatırıyorum misal bugün 10.30 da uyandı öğlen ikide uyuttum önceki gün dokuzda uyandı birde gündüz uykusuna yatırdım ve kesintisiz iki saat üç saat uyuyor gündüz gece ise sürekli emmek için uyanıyor ve yanımdan yatağına yatıramıyorum iki gecedir memeyi gece kestim vermiyorum ama kaç güne alışır uyanmaz meme emmek için ne zaman bende oda gece kesintisiz kendi yataklarımız da uyuruz sizce

  Beğen

 16. Merhaba benim kızım 18 aylık sabahları bazen erken bazen dokuzda onda uyanıyor ve uyku saatleri bi şekilde değişiyor gün içinde kaçta uyandıysa üç saat sonra ve ya dört saat sonra uykuya yatırıyorum misal bugün 10.30 da uyandı öğlen ikide uyuttum önceki gün dokuzda uyandı birde gündüz uykusuna yatırdım ve kesintisiz iki saat üç saat uyuyor gündüz gece ise sürekli emmek için uyanıyor ve yanımdan yatağına yatıramıyorum iki gecedir memeyi gece kestim vermiyorum ama kaç güne alışır uyanmaz meme emmek için ne zaman bende oda gece kesintisiz kendi yataklarımız da uyuruz sizce

  Beğen

  1. Merhaba,

   bebeklerin alışkanlığını değiştirmek 3-4 gündür. Eğer bu süre içinde gece meme vermeden ilerlerseniz alışır. Tabi önemli olan nokta meme vermeyip başka desteklere alıştırmamanızdır.
   Saatli bir düzeninin olmasını istiyorsanız güze siz uyandırarak başlatın. Güne başladığı saat 08:30-09:00 geçmezse o zaman saatli bir düzen de yakalamış olursunuz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 17. Merhaba Cansu hanım.oglum 18 aylık ve bizim odamızda beşikte uyuyor.esimle son bir aya kadar problemlerimiz vardı ayrı ayrı yatiryorduk.oglum genelde 8:30 gibi uyuyor..geceleri bir ya da iki kez uyanıp emmek istiyor.bir aydır emdikten sonra uyumuyor.besigine koydugumda ağlıyor sürekli.boyle gecelerde daha fazla emmek istiyor.gece uykularımız kalmadı .sabahlari genelde hep aynı saatte 6:30 -7:00 gibi uyanıyor.gunduz uykusu tek ve 2 saat uyuyor.gündüzleri arada odasında uyutmaya başladım alışması için.gece denemelerinde başarısız olduk.cok ağladı.onerileriniz benim için çok değerli.tesekkurler.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Artık bebeğiniz iletişim kurabildiğiniz bir yaşta. Ona uyku öncesi meme gelmeyeceğini, sabah olduğunda memenin uyanacağını söyleyerek gece uyanıp ağladığında yine bu cümleleri tekrarlayın ve başka desteklerle onu sakinleştirin. Çok ağladı ve meme vermek zorunda kaldık cümlesi ilerleyen günlerdeki denemelerinizde de yine çok ağlamalara ve meme vermeden sakinleşmemelere neden olur. O nedenle 1-2 gün sabırlı sakin bir şekilde cümlelerinizi destekler davranışlarda bulunursanız 3-4 günde alıştığını göreceksiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 18. Merhaba cansu hanım benim kızım 16aylik doğduğu günden beri hiç uyku düzeni yok ne yaptıysam da olmadı gündüz uykusu en fazla yarım saat bazen bir bazen de iki gündüz uykusu var ama bizi maf eden gece uykuları gece sabah kadar en az 15 kez uyanıyor gözü kapalı bir şekilde mirildaniyor bende Su iciriyorum veya emziriyorum tekrar uyutmaya çalışıyorum 20dk sonra tekrar uyanıyor ve aynı rutini sabah kadar devam ettiriyoruz artık uykusuzluktan maf olmuş duurmdayim ve gece uykusunada en erken 11 gibi uyuyor ne yapacağımı şaşırmış durumdayım lütfen banada yardımcı olun şimdiden çok teşekkür ederim iyi çalışmalar .

  Beğen

  1. Merhaba,

   Gece devamlı destek vermeniz bebeğinizde alışkanlığa neden olmuş. Artık sizden destek almadan uykuyu sürdüremiyor. Bu konuda uyku saatleri uyku ortamı ve uyku alışkanlıklarını inceleyerek yorum yaparsam daha sağlıklı olur. Bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşırsanız size bir form göndereyim onu doldurun ve detaylı görüşelim.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 19. Merhaba cansu hanım. 14 aylık oglum var. Meme hic emmedi. İlk 6 ay güzel olan uyku durumu,6. Ayından sonra bizim için kabusa dönüştü. Şuan 14 aylık ve hala aynı. 9 gibi uyuyor. Birkac saat sonra uyanıyor ve sabaha kadar sallatıyor kendini. Bazen sabah 7 8 i buluyor. Öğlen ise sadece bir kez maksimum 1 saat uyuyor. Suan 7 haftalık hamileyim ve artık dayanamıyorum bu duruma. Aylardır uykusuzluktan ayrı mental olarak ayrı yoruldum. Yanına yatmayı bile denedim ama asla uyumuyor. Açlık deseniz gece biberon mamasınıda kendiliğinden kesti. Asla içmiyor. Artık ne yapacağımızı şaşırdık. Kardeşi dogana kadar bu durumu çözemezsek sanırım ben mental anlamda iyice kötü duruma geleceğim. Sevgiler

  Beğen

 20. Merhabalar. Benım kızım da 20 aylık uykusu cok düzensiz. Bazen sabah 7 de kalkarken bazı günler 11 de falan kalkıyor. Halıyle gec kalktığında öğlen uykusu 3 e falan sarkıyor.bu sefer de üç dört saat uyumak istiyor gece uykusuna 11:30 dan önce geçemiyoruz. Sorum şu ki; kızımın sabah erken uyanmadığı zamanlarda saat 9 civarı bizim müdahalemizle uyandırsak ve uykusunu bu şekilde düzene soksak bu doğru olurmu? Yani bizim uyandırmamız onu gün içinde hırçın yaparmı? Teşekkür ederim

  Beğen

 21. Merhabalar 14 aylık bir bebeğim var uykularımız problemli artık okadar bunaldım ki beşiğine yatıyorum çığlık çığlığa ağlıyor uykuya geçmiyor kucagıma alıp sakinleştiriyorum sonra tekrar koyuyorum hiçbir türlü yatmıyor beşiğin tahtasını ısırıyor odadan çıktığımı gördüğünde daha şiddetli ağlıyor zorluyorum biraz yatıyoruz kalkmasın diye uğraşıyorum hırçınlaşıyor en son yorulduğunda sırtını okşayarak yüzünü okşayarak dalıyor geceleri uyanıyor 3. 4 kez gündüz uykularımızda aynı şekilde gündüz 1 kez uyuyor kendi kendine uyuması için çok uğraştım ama olmuyorr

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bu aylarda artık zorla bir şey yaptırmamak, daha çok iletişimin gücünü kullanarak ilerlemek gerekiyor. bebeğinizle konuşarak, ona durumu anlatarak ilerlemenizi öneririm. Eğer beşiğine her uykuda çok tepki gösteriyorsa o zaman uygulama şeklinizi ve uyku ortamını değiştirerek yeni denemeler yapabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 22. Cansu hanım merhaba
  Benim 17 aylık bir bebeğim var sadece iki öğün besleniyor çünkü yemiyor ,Sabah kahvaltısı bı nebze rahat geçiyor ama diğer öğün zorlanarak geçiyor en son da yatmadan önce sütünü problemsiz içip yatıyor kısacası yemek yemeyi reddediyor bununla beraber bebeğim hala geceleri ağlayarak beş altı kez uyanıyor gece beslenmesini 3ay önce kestim fakat hep uykuya karşı bir direnme durumu var doğduğundan beri, geceleri o kadar şiddetli ve sinirli ağlıyor ki korkuyorum biseymi oldu diye ama aslında bişey yok ve geceleri yatak içinde sürekli hareket halinde sürekli dönüyor çok nadir hareketsiz yattığı ,acaba yeterli beslenmedigindenmi yoksa uyku bozukluğu yada başka bir sorunu olabilir mi ongorunuz nedir.
  Şimdiden çok teşekkür ederim sevgiler..

  Beğen

 23. Merhaba Cansu Hanım. Herkese ayrı ayrı cevap vermeniz çok hoşuma gitti öncelikle teşekkür ederim.
  Bizim meleğimiz 13 aylik ve doğduğundan beri emerek uyuyor. Beşiğinde çok az yattı. Yatağımın yanına yer yatağı yattım orda uyuyor. Gece çok uyandığı için her ağladığında inip emzirip geri yatağıma dönüyorum. Artık düzene girmesi gerekir diye düşünüyorum ama ne yapacağım bilmiyorum. Gece emmesini nasıl kesebilirim? Ne önerirsiniz? Bırakırsa da uzun süre uyur mu?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Teşekkür ederim, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum ailelere 🙂 Eğer bebeğinizin kilosu, boyu, gelişimi normalse artık doktorunuzla da konuşarak gece beslenmelerini tamamen kesebilirsiniz. Çünkü bu beslenmeler açlık değil daha çok alışkanlıktan kaynaklanır. Zaten sık sık beslediğinizde sizin göğsünüzde de doğru düzgün süt birikmemiş olur yani bebeğiniz memeyi emzik niyetine tekrar uykuya geçmek için bir destek gibi kullanır.
   Bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretirseniz sabaha kadar kesintisiz uyuduğunu görebilirsiniz. Yardım almak isterseniz bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 24. Merhaba Cansu Hanım, kızım şuan 14 aylık sabah 07:00-08:00 arası kalkıyoruz öğlen 12:00 gibi uyuyor 13:30 gibi uyanıyoruz, öğleden sonra ise 15:00-16:00 uyuyor 17:30-17:45 gibi kalkıyor. Akşam uykumuzda mümkünse 21:30 geçirmemeye çalışıyorum. Ama gece uykularımızda sabaha kadar 7-8 kere uyanıyor emmek istiyor, uykulu halde odadan çıkmak istiyor, ağlıyor, bazen su içip tekrar dalıyor ve uyanıp oyun oynamak istiyor. Normal uyku düzenimizde yatağa yatıp yarı pış pış modundaydık ama şuan ayakta sallanma şeklinde ilerliyoruz bazı zamanlarda kucakta omuza dayalı biçimdeyiz. Ne yapmalıyım nasıl engel olmalıyım ? Ek gıda ve anne sütüyle devam ediyoruz 3 ana 3 ara öğün yedirmeye çalışıyorum ve ek gıdayı yatmadan hemen hemen 1 saat önce bırakıyorum ki midesi rahat olsun anne sütünü istediği zaman veriyorum. Anne sütünü aldığı zamanlarda da memeden ayıramıyorum şu sıra yatırıp kaldırıyorum öyle devam ediyor süreç. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  Beğen

  1. Merhaba,

   Uyku için belli bir rutin ve yaklaşım belirlerseniz bebeğinizin farklı taleplerinin ortadan kalkmaya başladığını göreceksiniz. Çünkü uyku zamanı farklı taleplerinin karşılandığını gördükçe (odadan çıkmak, oyun oynamak…gibi) talep etmeye devam edecektir. Uyku için belli kurallar oluşturmak ve bu kurallar içinde kalmak bu yaşlar için güven verir. Örneğin gece uyandığında çok konuşmadan, iletişim kurmadan onu rahatlatıp sakinleştirip uykuya devam ettirmek, odadan çıkarmamak, su içmek isterse yatağın içine pipetli bir suluk koyup oradan su içebileceğini ona öğretmek… gibi. Ayrıca yaşı itibariyle eğer gelişimi sağlıklı bir bebekse zaten geceleri artık açlıktan uyanmamaya başlamıştır. Bu nedenle gece boyu meme vermeden “memeler uyuyor” diyerek ilerlerseniz 3-4 günde gece emmelerini kesebilirsiniz. Eğer daha detaylı bir danışmanlıkla ilerlemek isterseniz bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 25. merhabalar
  oğlum 12 aylık ve gecelerik sık uyanıyor bazen saat başı bazen iki saate bir emmek için kalkıyor. bazen uykuya dalmakta güçlük geçiyor. gündüz uykularımız iki sefer 2_4 saat. gece çok sıık uyanması normalmi bitkisel uyku damlası versem sakıncası olur mu

  Beğen

  1. Merhaba,

   Eğer bebeğinizin kilosu, boyu, gelişimi normalse artık doktorunuzla da konuşarak gece beslenmelerini tamamen kesebilirsiniz. Çünkü bu beslenmeler açlık değil daha çok alışkanlıktan kaynaklanır. Zaten sık sık beslediğinizde sizin göğsünüzde de doğru düzgün süt birikmemiş olur yani bebeğiniz memeyi emzik niyetine tekrar uykuya geçmek için bir destek gibi kullanır.
   Bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretirseniz sabaha kadar kesintisiz uyuduğunu görebilirsiniz. Yardım almak isterseniz bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 26. İyi günler Cansu hanım kızım 1 yasinda gece uykusu hiç yok sabah 6 gibi yatıyor gündüz sürekli uyumak istiyor üstelik emerek uyuyo gece uykusuna yaptırıyorum 9 gibi 12 gibi uyanıyo bidaha uyumuyo buda benim çok zorluyor şuanda dilde çıkartıyor yemekredi yemiyor uyku düzenini nasıl yapabilirim yardım istiyorum

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizin uyku saatleri kaymış. Düzenlemek için kontrolü ele alıp saatleri ayarlamanız gerekmektedir. Bunun için 2 seçenek sunabilirim.

   Birincisi; 2 günde bir güne başladığı saati yarım saat geri çekerek saatlerini kaydırın. Örneğin yarından itibaren sabah 11:30’da uyandırın, akşam uyku saatini de ona göre öne çekin. 2 gün sonra 11:00’de kaldırın ve yine akşam daha erken uyutun. Böylece güne başlama saatini 08:00 civarlarına çektiğinizde günde 1-2 uyku uyuyup akşam da 20:00-20:30 gibi akşam uykusuna geçebilecektir. Bu biraz uzun süren bir yöntemdir ama bebeğinizi yormaz.
   İkincisi; 06:00-08:00 arası uyanıyor ve beslenip tekrar uykuya dalıyorsa o saatlerdeki uyanmasında yataktan alıp odadan çıkarın, günü başlatın uykusunu açın ve öyle besleyin, bir süre uyanık tutup sonra 09:00-09:30 gibi tekrar yatırın. Bu ilk uykusu olacak. İkinci uykusu için de 14:00-14:30 gibi yatırın. Akşam uykusuna 20:00-20:30 gibi geçecektir. Böylece birkaç gün zorlansa da kısa zamanda bu saatlere ayak uydurmaya başlayacaktır. Bu kısa sürede çözüm sunan bir yöntemdir.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 27. Cansu hanm mrhb bebegm 1 yaşında ve hiç uyku düzeni yok gece geç yatar sbh geç kalkar kaç kez düzeltmeye çalıştım yapamadım yardımcı olursanız çok sevinirim

  Beğen

 28. Merhaba oğlum 15 aylık emziriyorum genel de gündüz 1 uylusu var 1 2 saat bazen 3 saat oluyor geve 9 gbi uykusu geliyor fakat gece hiç uyumuyor 10 defa kalktığım oluyor emerek uyuyor gecede sık emiyor ne yapmalıyım cok yoruldum

  Beğen

  1. Merhaba,

   Eğer kilo alımı ve gelişimi normalse o zaman bu aylardan itibaren artık gece beslenmesine ihtiyaç duymayacaktır. Ama tabi gün içinde iyi beslendiğinden emin de olmak gerekir.
   Gece uyanmalarındaki sorunu çözebilmek adına gece uyandığında sizden ne talep ediyor ne bekliyor buna bakmak gerek. Eğer verdiğiniz destekle tekrar dalıyor ama kısa süre sonra yine aynı destek için uyanıyorsa o zaman bebeğinizde bir uyku ilişkilendirmesi olmuştur ve bunu değiştirmek gerekir.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 29. Cansu hanım merhaba kızım 14 aylık bizim çok güzel oturmuş Bi uyku düzenimiz vardı . Ta ki şu bir haftaya kadar kızım bir haftadır uyku düzenimize uymuyor . Sabah 11 gibi kalkıyor saat 2 4 arasi uyuyor 7 9 arasi tekrar uyuyor gece de 11 den sonra sabaha kadar uyuyordu fakat gündüz uykularimiz yerinde ama geceleri uykuya dalmamiz çok uzun sürüyor yaklasik 1 2 saat gibi zaten 2 gibi anca dalmış oluyor ve saat tam 3 te kalkıp ağlamaya başlıyor yanımıza alıyoruz yatakta sürekli dönüyor kendini atıyor tekrar uykuya dalmasi saat 5 i buluyor çok zorlu bi dönem gerçekten geceleri bize izdirap oldu bunun sebebi nedir sizce neden birden değişti kızımın bütün huyları

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz artık yaşı itibariyle tek uykuya geçmeye çalışıyor olabilir. Günü ortalayacak şekilde 1 uykuya yatırıp sonra da doğrudan akşam uykusuna yatırarak ilerleyebilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 30. Cansu hanım merhabalar,,20 aylık oğlum var . Doğduğundan beridir,uyku düzeni konusunda hep ayına göre dikkatli davrandım,rutinlerimiz olsun hepsini yaptım .Oğlumu sallayarak uyutuyorum, maalesef ki uyku eğitimi denemelerimde süreklilik sağlayamadığından şu an ilk önce emzirip sonra uyutuyorum.Gece emmesi yok. Geceleri 1-2 defa uyanıyor sonra çok kısa sallıyorum hemen uyuyor . Benim problemim gündüz uykularında… Gündüz uykularında normalde 2 saat kesintisiz uyurken ,son zamanlarda belki 1-2aydır, 1 saat uyuyor sonrasında uyanıyor ve ben ayağımda sallayarak uyutuyorum ve yatağına koyduğum taktirde hemen akabinde uyanıyor ve tekrardan uyutmaya çalışıyorum.Bende artık ilk 1 saatlik uykusundan sonra uyandığında,sallayarak 2 saate tamamlıyorum. Sürekli bi sallama durumum olmuyor ,bacağımda yatıyor. Bu durumu çözemiyorum , kendime ayırdığım o saat aralığı artık tamamen yok oldu ve bu durum çok yorucu bir hal aldı. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu arada tesadüf eseri sizi googleda bulmuştum, instagramınıza yönlendirdiğinde kidzeenin kurucusu olduğunuzu gördüm. Uyku tulumlarımızdan çok memnunuz,ayrıca belirtmek istedim:) iyi çalışmalar …

  Beğen

  1. Merhaba,

   Ayı itibariyle tek seferde 1 saat uyuması yeterlidir. Desteksiz şekilde 2 defa 1er saatlik uyku uyuyorsa öyle devam ettirin ki verdiğiniz destek gece uykularının da bozulmasına neden olmasın.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 31. Merhabalar… İkiz bebek annesiyim. Kızlarımın 12 ay bitene kadar uyku düzenleri çok güzeldi.sabah 7 de kalkış 10 da yatış 1 buçuk saat uyku. Sonrasında 15.30 yatış 1 buçuk saat daha uyku. 20.30 gece uykusuna geçiş şeklinde. Gece her 3 saatte bir mama için uyanırlar. 5 dk içersinde yetip uykuya devam ederlerdi.premature oldukalari için gece mamasını ben kesmek istemedim. Fakat son 1 aydır gündüz en fazla 30 dk hatta bazen 15 dk uyuyorlar. Gece uykusuna geçerken direniyorlar. Ne yapmam gerekiyor? Nedenini anlayamıyorum. Burun tıkanıklıkları vardı. O dönemden sonra böyle oldu. Lütfen yardım eder misiniz?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Burunlarının tıkalı olduğu dönemde verdiğiniz destekler olduysa onlara alışmış ve onları arıyor olabilirler. Bir başka neden de uyanıklık sürelerinin artmış olabileceğidir. Eğer uykuya dalmakta zorlanıyorlarsa uykuya başlama saatlerini biraz ileri alıp uyku öncesi rutinlerin süresini uzatabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 32. Merhaba cansu hanim oglum 14 aylık geceleri uykusundan aglayarak bir kac kez kalkiyor gune 8 de basliyor gun icinde iki kere uyuyor 10 11 arasi yattiginda bir saat sonra tekrar uyaniyor yatmak istemiyor herseyi reddediyor ne yapabilirim

  Beğen

  1. Merhaba,

   Artık yaşı itibariyle 2 defa 1er saatlik uyku yapması çok normaldir. 1 saat uyuyup uyandıktan sonra tekrar uzatmaya çalışmanıza gerek yoktur.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 33. Merhablar Cansu Hanim,

  BEni bebegim 18 aylik ve dogdugu gunden bu yana mukemmel bir uyku duzeni vardi. Biz hic uyku egitimi bile vermeden kendisi saatinde uyku arkadasini alip yatagini isaret ediyor. !0 dakika icinde uyuyordu. Ancak 17.5 ay itibariyle, ogle uykusunu ayni sekilde devam ettirse de aksam uykularina artik dalmasi 2 saati bulabiliyor. Biz rutuninde hic bir degisiklik yapmadik. Sorunu ne olabilir sizce?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Artık büyüdüğü, algıları açıldığı için etrafla olan iletişimi artmıştır. Çevrede uykusunu bölen, etkileyen bir şe olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Dış dünya hareketliyse onu bırakmak istemiyor olabilir. Çalışan anne-baba varsa onlarla daha çok zaman geçirmek istiyor olabilir. Etrafında endişe/kaygı yaratacak bir durum yaşandıysa o uykuya dalmayı etkiliyordur. Dalana kadar yanında ışık açık bekliyorsanız bu durum onu uyarıyor olabilir. Yani dönemsel olarak ortaya çıkan ihtiyaçlarını gözlemleyip uykuyu geciktiren faktörleri bulmak ve onarı ortadan kaldırmak en sağlıklısı olacaktır. Bunun yanında uyku öncesi onu rahatlatan mayıştıran farklı destekler bulup bunları uyku öncesi rutininize ekleyebilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 34. Meraba benimde bebeğim 14 aylık gündüz 2 uyku yapıyoruz çok uyumuyor en fazla 1 saat ikisindede geceleri beni bitiriyo artık sürekli dönüp duruyo beşikte sallamazsam uyanıyor birde mamayı kestim bikaç gündür vermiyorum geceleri nasıl çözücem ben bu uyku sorununu bana yardım edermisiniz birde emzik emiyor gün içinde vermemeye çalışıyorum onuda bıraktırmak işitiyorum bir gece denedim çok ağladı verdim

  Beğen

  1. Merhaba,

   Her alışkanlık sabırla-kararlılıkla-tutarlılıkla uygulandığında sonuç verir. Bebeğinize yeni bir düzen oluştururken eski alışkanlıklarını uygulamadan yeni yaklaşımlarla ilerlemeniz gerekir. Gündüz uykularını 2 defa 1er saat uyuması gayet yeterli. Gece için 4,5-5 saatlik uyanıklığı aşmadan uykuya götürüp farklı desteklerle onu rahatlatıp yatakta uyuması için yardımcı olabilirsiniz. Şu an için uykuya dalarken emzik verip uykunun devamında da emziği kendi alıp ağzına götürmesi için onu yönlendirebilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 35. Merhaba Cansu hanım bebegim 13.5 aylık ve 11.aydan beri gece uyanip 2 3 saat uyanik kalıyor.desteksiz uyuyor 1 saat kendi uykuya geri donmeye calisiyor fakat 10 dk da bir uyanıyor dalamiyor en sonunda ağlıyor. Sabah 8 de kalkıyor 11-12 ve 16-17 arası uyku yapıor.aksam 21.30. 22 ve 21 de yatırmayı denedim fkt yinede o uyanıklık devam ediyor. Bu uyanık kalmanin sebebi ne olabilir cok yoruldum ve desteksiz uykumuz bu sebeple hep sekteye uğruyor .yardimci olursaniz sevinirm.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bu durum geceyi 2’ye bölme durumu dediğimiz durum. Gündüz uyku saatlerini kaydırarak bu durumu çözebilirsiniz. Sabah 07:00 gibi güne başlatın, ilk uykuya 10:00 gibi yatırın, 2.uykuya 14:00-15:00 gibi yatırın ve akşam uykusuna başlama saatini geriye çekin.
   Bir başka yöntem de gündüz 1 uykuya düşürerek yine akşam uykuya başlama saatini geriye çekmektir, eğer ilk önerime uyum sağlayamazsa bunu da deneyebilirsiniz. Çünkü artık yaşı itibariyle 1 uyku da yapabilir. Sadece o uygulamada gündüz hiç müdahale etmemek, kendisinin güne başladığı saate izin vermek gerekecektir.
   Böylece gece uykusuna başlama saatini değiştirmiş ve döngüsünü kaydırmış olursunuz. 2-3 günde gece uyanmasını yapmamaya başladığını göreceksiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 36. Merhaba Cansu hanim
  Kizim 13 aylik gündüzleri 2 uyku rutinimiz var aksamlari da saat 8 de uykuya yatiyor biz de onun odasinda yaninda dalincaya kadar kaliyoruz gündüz uykusunda da durum ayni. Aslina bakarsaniz bunu sorun etmiyoruz ama geceleri özellikle 1 gibi uyanmaya basliyor bazen her saat basi kalkiyor ve uyumak icin emzigini ve bizi yaninda istiyor ya da bol bol su iciyor vallaha ben artik bittim ne yapacagimi bilemez durumdayim zombi gibi dolasiyorum resmen evde 😂
  Gece saat 11-12 arasi gece sütü veriyoruz baska da vermem gereken bir bilgi var mi bilemedim
  Bi yerde yanlis yapiyoruz ama nerde bilemedim
  Siz ne önerirsiniz
  Simdiden tesekkürler

  Beğen

  1. Merhaba,

   Aslından artık emziğini de suluğunu da size ihtiyaç duymadan alıp ağzına götürebilecek yaşta. Burada emziği de suyu da sizi yanına çağırmak için bahane olarak kullandığını söyleyebilirim 🙂 Bu durumun üstesinden gelmek için yatağının içine birden fazla emzik koyabilir, uyandığında odasına girip emzikleri vermeden sadece ona gösterebilir, kendi alamayacak kadar uzaktaysa sadece elinin yanına getirebilirsiniz. Böylece bir süre sonra o alıp ağzına götürmeye başlayacaktır. Eğer oda çok karanlıksa ve emziği göremiyorsa o zaman fosforlu emzik de edinebilirsiniz. Aynı şey su için de geçerli. Yatağın ayak ucuna pipetli bir suluk koyup gece su istediğinde siz alıp vermektense ona suluğu gösterip oradan alarak içebileceğini söyleyebilirsiniz. Böylece bir süre sonra bu destekler için size ihtiyaç duymayacak ve sizi çağırmayacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 37. Merhaba,
  Benim bebeğim 13bucuk aylık. Uykularına rutinle beşiğine koyuyorum yanında oturuyorum başta biraz ninni pışpış sonra göz teması pek kurmadan sessizce bekliyorumuyuyor. Gece uykusunda da sorun yok 10-11 saat uyuyor,uyanırsa kendi kendine dalıyor. Gündüz İlk uykuyu uyuyor ama 2. Uykuyu 1 haftadır 2 kez uyutabildim.bu yüzden akşama 7 saat ayakta kalarak uykuya geçiyor. Dışarda arabasında bile uyumuyor. Tek uykuya geçmek için cok erken olduğunu düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım? Dişi çıkıcak gibi ama ağlamıyor öğlenki direnişlerde oyun oynuyor beşikte.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bazı bebekler 13 ay civarı da tek uykuya geçiş yapmaya başlayabilirler. Önemli olan günü ortalayacak şekilde tek uykuya yatırmanızdır. Örn 7’de güne başlıyorsa saat 11:30-12:00 gibi onu yatırın, 1-2 saat uyku sonrası akşam da 19:00 gibi akşam uykusuna yatırarak ilerleyebilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 38. Cansu hanım merhaba,
  13 aylık oğlum var. Malesef desteksiz uyumuyor. Akşamları 22:00 gibi sallamaya başlıyoruz gece 12-1 gibi falan ancak uyuyor. Uyuduğu zaman da geceleri kesintisiz uyumuyor sürekli uyanıyor ve mımız. . Saba genellikle 10 gibi kalkıyor gündüz öğlen destekli uyuyor ve sallamaya devam edersem 1-2 saat uyuyor sallamazsam çok kısa sürede uyanıyor. Gündüz uykusunu almadığı halde gece çok geç yatıyor. Bu durumu nasıl çözebilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  Beğen

 39. Merhaba, 11 aylık kızım 6 . Ayından bu yana çok az uyuyor . Sabah ,akşam ve gece toplamda 6 saatten fazla uyuyamiyor. Gece saat 24.00 kadar uyumadigi oluyor . Yeme ,beslenme problemi yok .yani yiyip içiyor. Hem ek gıdalar hem mama gibi herşeyi de yiyebiliyor ancak yinede uyumuyor. Uykuya daldık tan sonra enfazla 20-30 dj.icinde tekrar uyanıyor. Sürekli beşikte sallayıp zorla yutmak zorunda kalıyoruz. Annesi ayağında da sallasa değişen birşey olmuyor. Yani kısacası uyumak istemiyor. Herhangi bir hastalık sorun sıkıntısı da yok . Acaba ne yapmalıyız ?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz uyumadıkça vücudu onu ayakta tutacak hormonları daha fazla salgılıyor bu nedenle sürekli hareket halinde, enerjik, hatta hiperaktif diyebileceğimiz bir durum sergiliyor. Aslında vücudu sağlıklı bir gelişim için uykuya ihtiyaç duyuyor. Ama demek ki artık sallanarak uyumak ona iyi gelmiyor, bu şekilde uyumak istemiyor.

   Bebeğinizin yaşına uygun farklı programlar var biriyle başlayıp uykularını düzenleyebiliriz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 40. Merhabalr kizim 12.5 aylık emerek ve sallayarak uyuyor sabah 7 de kalkıyor 1. Uykusunu 10 ile 11.45 2. Uykusunu 14 ile 15 arasında yapıyor akşam da bazen 8 bazen 9 da uyuyor ama gece bazen saat başı bazen 3 saatte bir kalkıyor gece uyanmalarina nasıl çözüm bulabilirim gün içinde de yarım saatte bir emmek istiyor kilosu az diye hep emzirmistim şuan yine kilo alamiyor ek gıda istemiyor azaltamiyoruz da emzirmeyi çok direniyor ne yapablrm

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz gece boyu emdiği için güne tok başlıyor. Bunun yanında gün içinde ek gıda almayıp meme alabildiğini gördükçe memeyi tercih etmek kolayına gelecektir. Yani emmeleri düzenlemezseniz bebeğinizin ek gıdaya karşı yaklaşımını, dolayısıyla da kilo alımını yükseltemezsiniz.

   Bunun için hem uykuya dalma alışkanlarını hem de beslenme düzenini beraber oturtuyor olmak gerekecek.
   Bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşırsanız birlikte çalışmaya başlayalım.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 41. Merhaba cansu hanim 19 aylik kizim var ve calisan bir anneyim kzim sabah 7.30-8.00 gibi uyandirip bakiciya birakiyorum. Bakici 12.30 -13.00 gibi uyutuyor . Bir saat en fazla bir saat 15 dk uyuyor 14.15 gibi uyaanmis oluyor. Artik tek uyku yaptirmak istiyorum ama aksam 8 bucuk 9 a kadar beklemekte zorlaniyor . Kiyamayip 6-6 bucuk arasi bi daha uyutmus oluyorum. 7 bucuk 8 e kadar uyudugu oluyor ce tahmin edersiniz ki gece uyumasi 11.30 u buluyor . Gece uyanip emmek istemesi de bu ara biraz artti . Gunduz tek uyku konusunda ve gece uyanmalari konusunda bana ne onerirsiniz gece aciktigini dusunuyorum yemek konusunda cok istahli degil bu arada simdiden tesekkurler

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizi artık tek uykulu düzende uyutabilirsiniz. Bunun için öğlen uykusundan kalktıktan 5-5,5 saat sonra akşam uykusuna yatırabilirsiniz. Yani saat 19:00-19:30 gibi. Ayrıca bu uykudan kalkıp bir süre uyanık kalmaması için 1 saat sonra yanına gidin, uyanacak gibi olduğunda destek vererek tekrar uykuya döndürün ve gece uykusuna devam etmesini sağlayın. Birkaç haftada düzeni bu şekilde oturmaya başlayacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 42. Merhabalar cansu hanim benim kizim 19 aylik hala emiyo ve geceleri surekli emmek icin uyaniyodu gogus uclarim yara olunca gece emmelerini birakmak istedim ve birakti ama bu sefer emmek istemesede uyanmak istiyo ve bu gece 4 5 kere oluyo uyaniyo agliyo kaldiriyorum odalari geziyo su iciyo tekrar uyutuyorum yarim saat 1 saat sonra tekrar tekrar 2 haftadir bu sekilde mmyiz bundan once rahatsizlandi baya oksuruk cok uyandirdi onu ilaclarla duzeldi ama uyanmalari bitmedi uyku duzenimiz su sekilde sabah 7 bucukta kalkar oglenden sonra 1 gibi uyur 2 bucuk 3 saat deliksiz aksam da 9da bi biberon sut icer ust degistirme uyku 9da uyuduktan sora takriben saat 12 gibi bu uyanmalar basliyo

  Beğen

  1. Merhaba,

   Emme desteği ortadan kalkmış ama başka destekler (kucak, dolaşma… gibi) başlamış gördüğüm kadarıyla. Bebeğinize bir desteği bıraktırırken en önemli noktalardan biri başka bir desteğe alışkanlık geliştirmeden onu da yavaş yavaş azaltmanızdır.
   Size de tavsiyem kucak ve dolaşma gibi destekleri de artık tamamen bırakıp yatakta uykuya devam etmesi için onu yatakta sakinleştirin ve oradan kalkmadan uyku aşamasına devam edin.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 43. Merhaba hocam oglum 18 aylik uyku duzeni beni cok uzuyor, gece bazen 9, 10 dedimi yatiyor bazen de sabah 3, 4 e kadar uyutmaya calistigi mi bilirim 😔yorulup uyusun diye gunduz uyutmuyorum uyutmak istesem de uyumuyor zaten yada zamansiz uyuyor bizim yatagimizda yatiyor ve illaki yaninda olucam ben nerde yanlis yaptim hocam yurt disinda yasiyorum burdaki dr ye goturdum bu yastaki cocuk istedigi saatte uyur zorlayamazsin diyor 😔ama cok yiprandim ve oglum icin uzuluyorum uykusu oldugu Halde uyumamak icin direniyor

  Beğen

  1. Merhaba,

   Doktorunuza katılmıyorum. Bebekler her yaşta rutinlere ve düzene ihtiyaç duyarlar. bebeğinizde saat kavramı yok. Bu nedenle onun yerine düzenlemeler yapacak olan kişi sizsiniz.

   Bu aylarda bebekler 06:00-08:00 gibi güne başlarlar. 12:00-13:00 gibi öğlen uykusuna yatıp 1-2 saat uyuyup akşam da 19:00-21:00 saatleri arasında akşam uykusuna yatarlar.

   Bebeğinizi bu saatlerde gözlemlediğinizde uyku sinyalleri verdiğini görürsünüz. O zaman zaman kaybetmeden uykuya götürmelisiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 44. Cansu hanım mrb bebeğim 9 kasımda 1 yaşında oldu yaklaşık 1 aydır ciddi Bi gece uykusu sorunumuz var. Gündüz 2 uyku yapıyoruz biri saat 11 gibi 1 saat şeklinde, diğeri saat 3 gibi 2 saat şeklinde. gece uyku rutinimize saat 9 gibi geçiyoruz en son saat 8 de mama yiyor sonra ninni kitap okuma vs ama Bi türlü uykuya dalamıyor saat 11 oluyor ve hala direniyor ağlıyor bağırıyor babasına bana vurmak istiyor ve Bi türlü önüne geçemiyorum hayır yapma diyorum uyku zamanı diyorum bu kez daha çok ağlamaya başlıyor bu geçici Bi süreç mi yada neden böyle oluyor anlam veremiyorum. Ayağımda sallama yanına uzanma meme de kalma VS hiç birini kabul etmiyor sonra ağlaya ağlaya uykuya dalıyor. Ne yapmam gerekiyor lütfen bana Bi akıl verin

  Beğen

  1. Merhaba,

   Gündüz uyku süresi ona fazla geliyor olabilir. 15:00’teki uykudan 1 saat sonra uyandırın ve akşam da yine 20:30-21:00 gibi uykuya yatırın. O zaman uykuya geçişi daha kolay olacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 45. Merhaba Cansu hanım kızım ada 15 aylık 2 uyku düzenin de bazen tek bazen çift uyku gün içinde yapıyor ada hala annesine bağlı olarak emzirilirken uyuyor ve gece 8 veye 9 defa ağlayarak kalktığı oluyor tekrar emzirilerek her uyandığında yatırılıyor ne yapmamız gerek yardımcı olurmsunuz

  Beğen

 46. Merhaba cansu hanım 13 aylık oğlum bar gece 9 9 bucuk arası uyuyor sabah 6 7 arası uyanıyor ama uykusu var geride uyumuyor ne yapmamız gerekiyor bu konu hakkında ? Sabah ilk uykusu 10 bucukta oluyor sonrada 3 bucuk 4 gibi yatıyot gece kesintisiz uyuyor yardımcı olurmusunuz sabah erkrn kalkma konusunu nasıl yapacagız ? Akşsm uyurken de formül süt içiyor

  Beğen

  1. Merhaba,

   Sabah 06:00-07:00 arası bebeklerin güne başlamaları için gayet sağlıklı bir aralıktır.
   Mevcut saatlerinizle devam edebilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 47. Cansu Hanım Merhaba Kızım 19. ayına girecek 5. ayında uyku eğitimi vermiştim ancak 11. aya kadar sürdü .Sonrasında anne yanı yatağını kendi yatağımızdan ayırınca biraz etkilendi ve uyku düzeni bozuldu .12. ayında kendi odasına alıştırdım .sabah 7.30-08.00 uyanış saati akşam 22.00 gibi uyuyor desteksiz uyutuyorum.ikinci uykuya direndiği için tek uyku 12.00 gibiyatırmaya çalışıyorum ama asla uyumuyor desteksiz deniyorum 2 saat cin gibi.ayağımızda sallıyoruz öğlen sürekli kaçmak peşinde ayakta uykusuzluktan duramıyor ama direniyor .Ne yapmalı tecrübelerinize ihtiyacımız var?

  Beğen

 48. Merhaba Cansu Hanım, öncelikle vermiş olduğunuz güzel bilgiler ve açıklayıcı anlatımınız için teşekkür etmek isterim.
  Benim kızım 13 aylık sabah 07:00’da uyanıp tekrar uyuyor ve 10:00-11:00 gibi uyanıyor. gündüz 1 kere ya uyuyor ya da uyumuyor, akşam ise geç saatte uykuya dalıyor yani uyuması şu son dönemde gece 23:00-00:30 u buluyor. 1 yaş öncesi uyku saatleri düzenliydi ancak şuan uyku saatleri normalinde dışına çıktı. Sizce ne yapmamız gerekir ?
  Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim 🙏🏻

  Beğen

  1. Merhaba,

   Şu an aslında gece uykusunu 10:00-11:00’e kadar uzatıyor, güne geç başlıyor ve haliyle de geç yatıyor. Bebeğinizin güne geç başlaması sizin için çok rahat oluyordur, biliyorum. Ama bu aylarda aslında olması gereken 7:00 gibi uyandığında günü başlatmanız ve onu 09:00-10:00 gibi ilk uykuya, 14:00-15:00 gibi de 2. uykuya yatırmanızdır. Böylece gün içinde dengeli bir şekilde uyuyup akşam da 20:00-21:00 arası uykuya dalacaktır.

   Gündüz uykuları 1er saat olsa yeterli.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s