1-2 Yaş Uyku Düzeni

Gündüz Uykuları 1-2 defa olmak üzere toplam 2-3 saat
Gece Uykusu Toplam 11-12 saat
Uyanıklık Süresi 4-6 saat
Toplam Uyku 13-14 saat

12. ay civarı bebeklerin gelişimi açısından bir dönüm noktasıdır. Bu dönemde yavaş yavaş bebeklikten çocukluğa geçiş yaşanır. Hem duygusal hem de fiziksel değişimler uykuyu etkileyebilir. İki gündüz uykusu uyuması gerekirken uykuya direnme, reddetme, ağlama ya da erken uyanma yaşanabilir ve bunlar tek gündüz uykusuna geçiş için doğru zamanmış gibi algılanabilir. Halbuki tek gündüz uykusuna 15-18. ay civarı geçilmelidir. O zamana kadar iki gündüz uykusunu korumak gerekir.

Bu dönemde artık bebeklerin gece boyu kesintisiz 10-12 saat uyuması gerekir. Eğer bebeğiniz 1 yaşını geçtiyse ve hala kendi kendine uykuya dalamıyor, sizin desteğinize ihtiyaç duyuyorsa (emme, sallanma… gibi), bu sorunu daha da geç olmadan ele almanız hem bebeğinizin sağlığı hem de sizin uyku düzeniniz için faydalı olacaktır. Bebeğinizin uyku sorununu bu dönemde ele almazsanız, 2 yaşında bebek yatağından çocuk yatağına geçtiğinde sorunları çözmek çok daha zor bir hal alabilir. Aşağıdaki bilgilerden faydalanarak bu dönemde ortaya çıkabilecek uyku sorunlarını minimuma indirebilirsiniz.

Bu dönemde oluşabilecek uyku sorunlarına çözüm önerileri

Yeterli besin aldığından emin olun

Bu dönemde bebekler fiziksel olarak hızla gelişirler. Ayakta durmaya, yürümeye ve hatta koşup zıplamaya başlarlar. Bu hızlı gelişim nedeniyle eğer gün içinde yeterli enerjiyi almazlarsa, gece acıkarak uyanabilirler. Bu nedenle bebeğinizin beslenme programının kalori açısından yüksek, zengin içerikli besinlerden oluştuğuna emin olun. 3 ana 2 ara öğün şeklinde her besin grubunu içeren (protein, yağ, karbonhidrat, vitamin gibi) bir beslenme düzeni kurduğunuzdan emin olun.

Uyku öncesi rutininizin süresini arttırın

Fiziksel gelişimin yanında zihinsel olarak da hızlı bir gelişim sürecindedirler. Artık etrafla doğrudan iletişim kurabilir, söylenenleri anlayabilir ve hatta konuşmaya başlayabilirler. Gün içerisinde çok aktif çalışan beyinleri uyku saati geldiğinde hemen yavaşlayamayabilir. Bunu sağlamak için uyku öncesi geçirilen sakin zamanın ve rutinlerin süresini artırabilirsiniz. Örneğin gündüz uykusu için 15-20 dk, gece uykusu için yarım saat zaman ayırmanız gerekebilir.

2 uykudan 1 uykuya geçin

Bebekler her ne kadar 12. ay civarı gündüz uykularını reddetmeye başlasalar da iki uykudan tek uykuya geçiş için doğru zaman 15-18. aylar arasıdır. Peki bu geçiş döneminin geldiğini nasıl anlarız? Daha önce olmayan gece uyanmaları ortaya çıktıysa, bebeğiniz iki öğlen uykusundan birine direnmeye başladıysa, gündüz uykuları kısaldıysa veya sabahları normalden erken uyanmaya başladıysa geçiş için zaman gelmiş demektir. Eğer sabah uykusunu düzenli uyuyor ama öğleden sonra uykusuna direniyorsa o halde gündüz uykusunu düzenli olarak 15 dk ileri atarak bebeğinizin öğlen uykusuna saat 12:00-13:00 arasında yatmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz sabah uykusuna direniyor ama öğleden sonra uykusunu düzenli uyuyorsa o halde sabah uykusunu kaldırarak bebeğinizi doğrudan 12:00-13:00 arasında yatırabilirsiniz. Bu geçişin yavaş yavaş ve bebeğinizin günlük uyku ihtiyacına göre yapılması çok önemlidir. Tek uykuya yeni başladığı günlerde akşam uykusuna normalden erken yatırmanız geçiş sürecinde aşırı yorulmasını önleyecektir.

Ayrılık kaygısını yenin

Bebekler 9-18. aylar arasında ayrılık kaygısı yaşayabilirler. Bu durum özellikle uyku konusunda sizi zorlayabilir. Bebeğinizin ayrılık kaygısı yaşadığını fark ederseniz, örneğin yatağına koyduğunuzda ağlamaya başlıyorsa, gündüzleri ce-e gibi oyunlarla bir yere gitseniz bile her zaman geri döneceğinize dair ona güven verebilir, gün içerisinde beraber geçirdiğiniz süreyi ve bu sürenin kalitesini artırarak onu rahatlatabilirsiniz.

Diş çıkartma ve hastalık dönemlerine dikkat edin

Bu dönemde bebeklerin uyku düzenlerinde diş çıkartma veya hastalıklara bağlı bazı bozulmalar yaşanabilir. Eğer bebeğinizin bir sıkıntısı veya ağrısı varsa, büyük ihtimalle sık sık uyanır, tekrar uyumakta zorluk çeker ve size ihtiyaç duyar. Bu dönemlerde bebeğinizin sıkıntısını gidermek için doktorunuzun tavsiyelerini uygulamalı ve bebeğiniz her ihtiyaç duyduğunda yanında olmalısınız. Normalde iyi bir uyku düzeni olan bebekler, sıkıntılı geçen birkaç günün sonunda kısa sürede yeniden eski düzenlerine dönebilirler. Eğer bebeğinizin bugüne kadar iyi bir uyku düzeni olmadıysa ve şimdi başlamayı düşünüyorsanız, uyku eğitimi için öncelikle bebeğinizin bu dönemi atlatmasını beklemelisiniz.

← 9-12 Ay Uyku Düzeni  2-4 Yaş Uyku Düzeni →

“1-2 Yaş Uyku Düzeni” için 338 yorum

 1. Merhaba cansu hanım bir yaşını on gün geçen oğlum var. Sabahları dışarı aydınlanır aydinlanmaz kalkıyor. Bır yaşından önce günde iki kere uyutuyordum 9-10 arası sabah erken kalktığı için. Saat 12-12.30 gibi geri kalkıyordu saat 2-2.30 gibi tekrar uyutup 4-4.30 kadar uyuyordu. Ama geceleri çok kalkıyor ve sabah erkenden kalkıyor desteksiz uyumuyor illaki mama verecem ve ayakta sallamam lazım öyle uyuyor.. gece kalktığı zaman bile ayakta sallıyorum bazen. Mesela aksam uykusuna 9.30-10 civarı yatıyor 1 gibi bir kalkıyor 2.30-3 gibi tekrar kalkıyor ve mama veriyorum sonra sabaha karşı 5-6 gibi kalkıyor zaaten 7 dedin mi uyanıyor tam ve gece bende tam uyuyamadigim için sabah kalkamaz hale geliyorum herhangi bir rahatsızlığı yok diş çıkarması yemek yemesi falan güzel sabahları kahavlati yaptırıyorum öğlen mama veriyorum ikindin le akşam da çorba yemek tarzı şeyler yediriyorum gece yatarken ve gece kalktığında mama içiyor. Hata yaptığım bir yer mi var. Akrabamizin çocuğu var 7-8 aylık olduğu zmn çocuğu hiç kalkmıyor akşam 10 da yatırıyor sabah 11 e kdr uyurlarmis ve o yaşına doğru mamayı biberonu kesiyor sadece yemek yiyorlar ve akşam yedikleri yemekle uyuyorlar. Neden oğlum böyle yapamıyor 🙂

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz uykuyu mama ve sallanmayla ilişkilendirmiş bu nedenle gece aslında acıktığı için değil, tekrar uykuya dönebilmek için bu destekleri sizden bekliyor. Bebeğinizin kesintisiz uykular uyuyabilmesinin en güzel yolu bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmektir.
   Bebeğinizin yaşına uygun farklı program detaylarını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Birini seçip bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden yazarsanız hemen başlayabiliriz. Böylece saatleri düzenli bir günlük programı olmuş olur. Gece de kesintisiz sabaha kadar uyuyacaktır. Bu arada 07:00 bu yaş için uygun bir güne başlama saatidir.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 2. Merhaba; bebeğim 15 aylık. Kendi kendine uyuyan bir bebek şimdiye dek 2 uyku yapıyorduk. Ama 1 haftadır 2.uykuya direnmeye başladı. 1 gün uyusa 3 gün uyumuyor 1 saat yatakta dönüyor uyuyamıyor. Tek uyku sinyalleri olduğunu düşünüyorum Cansu hanım nasıl tek uykuya geçmeliyiz ne yapmalıyım?
  Uyku düzeni şu şekildeydi:
  07-07.30 uyanıyor
  10:30-11 arası uyuyup 11.30- 12.30 civarı uyanıyor.
  15-15.30 arası uyuyup 16-17.30 civarı uyanıyor.
  Uyanma saatine göre en geç 21.30 uyumuş oluyordu.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Eğer bebeğiniz tek uyku uyuduğu günlerde hep 1.uykuyu sorunsuz uyuyor ama 2.uykuya direniyorsa o halde şöyle yapın. 1.uykunun başlama saatini yavaş yavaş onu çok yormayacak şekilde ileri alın. Örn yarın 11:00 gibi yatırın, 2 gün sonra 11:15, sonraki 2 gün 11:30… bu şekilde 1 haftada ideal olan başlama saatini (12:00-12:30) yakalamış olursunuz. Bu süreçte akşam uykusuna mutlaka erken yatırın (19:00 gibi).
   ama güne erken başladığı veya uykusunu tam alamadığı zamanlarda yine 2.uykuya yatırmayı deneyin ki çok yorulmasın. Bu bir geçiş dönemidir ve tam olarak oturması 1-2 ay sürebilir.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 3. Merhaba Cansu hanım 18 aylık bir oğlum var bugüne kadar uyku saatleri çok düzenliydi gündüz uykusu için saat 13.00 da uyur 15.00 da uyanırdı. Gece uykusuna 21.00 da uyur sabah 08.00 de uyanırdı. Bu arada yatağına koyar çıkardık desteksiz uyurdu. 18 ayına girdiğinden beri uyku saati geldiğinde yatağına koyduğumuz gibi kıyamet kopuyor. Mecbur kalıp yanıma alıp bende onunla uzanıyorum hemen uyuyor. Yanımda uyumaya alışmasından korkuyorum. Tekrar yatağında uyuyabilmesi için ne yapabilirim. Fikrinize ihtiyacım var

  Beğen

  1. Merhaba,

   Öncelikle yanınıza almayın, o seçeneği tamamen ortadan kaldırın. Bebeğiniz sizi yanında istiyorsa siz onun odasında onun yanında olun ki yatağından kopmasın. O uyuyana kadar onun yanında kalabilir, masal okuyabilir veya hikaye anlatabilirsiniz.
   Bu aralar farklı bir durum yaşadıysa o tedirgin etmiş olabilir veya ayrılık kaygısı etkileri gösteriyor olabilir, çok normal.
   Bebeğinizi kendi yatağında, ama uykuya dalana kadar siz de onun yanında olacak şekilde uyutabilirsiniz.
   Bu duruma tekrar alışıp benimsediğinde de yavaş yavaş görüş açısından çıkma ve tamamen uzaklaşma adımlarını uygulamaya başlayabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 4. Merhabalar benim kızım birbucuk yaşında ve gece uyumayip sabah uyuyor ölen kalkıyor yani uykusu düzensiz ne yapmam gerekir sadece birkere uyuyor nerdeyse günde 1 kez oda sabaha karşı

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizin uyku saatleri kaymış. Bunu düzenlemek için uyku alışkanlıkları, uyku rutinleri hepsine detaylı bakmam lazım.
   Bana cansu@bebekuykudanismani.com mail adresinden yazar mısınız bir form göndereceğim onu doldurun detaylı inceleyip yardımcı olayım.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 5. Merhaba benim bebegim 1 yasinda sallamayi biraktik ama besiginde kesinlikle yatarak uyumuyor yere yatak serip televizyon karisinda etrafinda oyuncaklar surekli oyuncaklarla oyanayip tekrar yanima geliyor uzerime atliyor beni parcaliyor uykuya cok zor geciyor ve gece uykularimiz kabus gibi surekli uyaniyor besigine koyuyorum devam sutu iciyor gece boyunca sutu icmediginde cok agliyor 3 4 biberon sut iciyor gece bunlari nasil yenebiliriz ne zaman kesintisiz uyuyabilir bensiz

  Beğen

  1. Merhaba,

   Öncelikle bu yaşta bir bebeğin televizyon tablet telefon gibi elektronik cihazlarla temas etmemesi izlememesi gerekir. Bunlar bebeğinizi uyaran ve uykuya dalmasını ve uykuyu sürdürmesini engelleyen şeylerdir. Bebeğinize sağlıklı bir uyku düzeni kurmak için uyku saatlerini uyku ortamını ve uyku öncesi alışkanlıklarını değiştirmenizi öneririm.
   Ayrıca bebeğinizin gece beslenmesine artık ihtiyacı yoktur (doktorunuza danışarak da onay alabilirsiniz). Gece uyanık 3-4 biberon süt içmesi tamamen alışkanlıktan. Çünkü başka türlü nasıl uyunacağını bilmiyor.
   Çözüm için bebeğinizin yaşına uygun 3 farklı program detayını iletiyorum. Bir tanesini seçerseniz hemen başlayıp bebeğinizin düzenini kurabiliriz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 6. Merhaba, bebeğim 12 aylık oldu bugün. Ama uykuları sıkıntılı. Sabah 8:30 gibi kalkıyor 10:30 da yatıyor 12:30 yada 13:00 de uyanıyor sonraa 15:30 16: 30 gibi yatıyor. 17:00 ile 18:00 arası uyanıyor. Gecede 9:30 da yatırmaya çalışsamda bazen bir saatte uykuya giriyor. Mesela dün 1 bucuga kadar neler yaptıysam uyumadı çok fazla agladı . Uykuya direndi. Uyutcagım odada kucakta bile durmaya tahammül etmedi. Gece 1.30 da zorla sızdı. 3 de uyandı beşiğine girip uyuttum tam uyudu. Üstünü örtünce hemen uyandı. 4 te kendi odama götürmek zorunda kaldıö ordada yanyana yattık. Bir kezde orda uyandı. Yine uyudu 8:30 da kalktı. Uykuya çok direniyor. Atıyor kendini kucaktan uyutmaya çalıştıkca. Bunarada bir hafradır grip. Lütfen yardımcı olun. İlk defa bu kadar direndi bu kadar saatlerce ağladı.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bu aralar bir büyüme atağı yaşayacaktır muhtemelen onun etkileri. Ama bu davranışlar 1 hafta-10 günden sonra da devam ederse o zaman bebeğinizin uyku alışkanlıklarını düzenlemeniz gerekebilir. Destekli uykuya dalıyorsa gece boyu aynı desteği arayacaktır. O nedenle bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmenizi öneririm.
   Eğer bu davranışları geçmezse bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden yazın detaylı inceleyeyim.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 7. Merhabalar..
  Benim kızım 22 aylık ve bütün düzeni birden değişti bhnu anlayamıyorum. sürekli odak noktası olmak istiyor fazla ilgi bekliyor yatağında uyuyordu ama artık koyduğum gibi çığlık atıyor. Bizimle beraber uyuyor ve çok rahat uyuyamıyoruz.yatağına alıştırmak için ne yapabilirim. Teşekkürler

  Beğen

  1. Merhaba,

   2 yaş döneminin bu şekilde etkileri oluyor, çok normal. Öncelikle “sizin yatağınız” seçeneğini tamamen ortadan kaldırmanız gerekiyor. Yoksa kendi tek başına uyumak yerine tabi sizin yanınıza gelmek isteyecektir 🙂
   Ayrıca odasında uykuya dalana kadar yanında kalabilir, ona masal anlatabilir veya hikaye okuyabilirsiniz. kendi odasını eğlenceli hale getirirseniz orayı benimsemesi çok daha kolay olacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 8. Benim kızm 1 yaşında ve bizim bir oğlumuzz oldu
  Kızım emerek uyuyordu.ben hamile iken bu sıkıntı bu kadar olucağını bilemezdim sonra ikisi bir olunca okadar zor oldu ki bende 1 haftadır uyku eğitimi vermeye başladım
  Ben normalde 11 12 arası gece uyuturdum sonra rem uykuları öğrenince bir anda 9 bucuğa aldım odada 1 saat aglattıyorum yavrumu uyuması için ben çok mu yanlış yapıyorum acaba ona zarar vermişmiyimdir

  Beğen

  1. Merhaba,

   İlk günler bebeğiniz tepki verebilir ama neden ağlıyor, neye tepki veriyor buna detaylı bakmak lazım. Günler geçmesine rağmen ağlamalar devam ediyorsa o halde bir yerlerde bir hata yapıyor olabilirsiniz. Uyku eğitimi bebeği yatağına koyalım ve uyumasını bekleyelim demek değildir. Uyku saatleri, uyku ortamı ve uyku öncesi alışkanlıkların hepsini düzenlemek lazım.
   Dilerseniz cansu@bebekuykudanismani.com adresinden bana mevcut düzenini yazın detaylı bakayım.
   Değişiklik yapılması gereken noktalar varsa bebeğinizi yıpratmadan yapmış oluruz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 9. Merhaba cansu hanım 18 aylık kızım gündüz 13.30 da uyuyor 2 ila 3 saat uykuda kalıyor ancak gece uykusuna 22 gibi yatıyor ve gece mama yemek için illa 1 yada 2 kez uyanıyor ve sabah 8 ila 9 arası uyanıyor bence gece uykusu düzenli değil aralıksız 10 ila 12 saat uyuması için ne yapmalıyım

  Beğen

  1. Merhaba,

   Gece beslenmesini artık tamamen kesebilirsiniz. Gece uyumadan önce ona çokça “gece mama olmayacağı” durumunu anlatın, gece uyanmalarında da bu durumu tekrarlayın ve yerine su teklif edin. Merak etmeyin 1-2 gece tepki verse de sonrasında kolayca alışacaktır.
   Kritik nokta: ilk günler bebeğiniz çok tepki verse bile fazla ağlamasın diye tekrar mama vermemeniz. Yoksa bebeğiniz “çok ağlarsam mama geliyor” diye düşünür ve ona karşı tutarsızlığınız da kafasını karıştırır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 10. Merhaba.kizim 22aylik ve gunduz 1-2saat arasi uyuyor ve gece 9-10arasi yatiriliyor.gece uykusu zamani 5-6kez uyaniyor bazende cok bazen az.bazen uyandiginda bagiriyor agliyor.cok kez uyandiginda yataginda ayaklanip kalkiyor.ne yapmamizi onerirsiniz?boyle olmasi normalmi?tewekkur ederim.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Akşam uykusuna biraz daha erken yatırabilirsiniz, 20:00-20:30 gibi. Gece uyandığında sizden ne bekliyor? Ne yapınca tekrar uyuyor bunlara bakmak lazım. Eğer destekli uyuyorsa o desteği yavaş yavaş kesmek, eğer bir şeylerden korktuysa onu sakinleştirip güven vermek gerekir.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 11. Merhaba oğlum 1 yaşında tek gündüz uykusu uyuyor. Akşamları masaj yapiyorum yanına uzanıyorum kendi uykuya dalıyor. Benimle yatakta uyuyorken gece uyanması çok nadir oluyorken kendi yatağında uyuduğunda daha çok uyanıyor. Ve emzirmeden de yatmıyor.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinize artık kendi kendine yatağında uyutmayı öğretebilirsiniz. Böylece gece boyu kesintisiz uyuduğunu göreceksiniz.
   Bunun için bebeğinizin yaşına uygun 3 farklı programın detayını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.
   Bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşarak seçtiğiniz programı bildirebilirsiniz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 12. Merhaba Cansu hanım 17 aylık oğlum var günde iki kez uyurdu şimdi tek uyku uyumak istiyor 2.aksam ustu uykusuna direniyor öğlen 2 saat gibi bir uyku uyuyor sonra aksam 22.00 gibi mama içip yatıyor fakat 3.uykuyu uyumadığı için aksam üstleri cok huzursuz oluyor uykuya direnen kendisi fakat huzursuz olanda kendisi adapte aşamasımı bilemedim bu dönemde artık 1 uyku yeterli sanırım ne yapsam 2.uyku yok artık

  Beğen

  1. Merhaba,

   Yaşı itibariyle artık bebeğiniz tek uyku uyuyabilir. Bunun başlama saatini 12:00-12:30 gibi ayarlayabilirsiniz. Ortalama 2 saat uyuyup uyandıktan sonra da onu 19:00-19:30 civarı akşam uykusuna yatırabilirsiniz. O saatlerde size uyku sinyalleri verecektir. Vermese bile odaya geçip sakin ve loş ortamda rutinlerinizi yaptığınızda uykusunun gelmeye başladığını göreceksiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s