1-2 Yaş Uyku Düzeni

Gündüz Uykuları 1-2 defa olmak üzere toplam 2-3 saat
Gece Uykusu Toplam 11-12 saat
Uyanıklık Süresi 4-6 saat
Toplam Uyku 13-14 saat

12. ay civarı bebeklerin gelişimi açısından bir dönüm noktasıdır. Bu dönemde yavaş yavaş bebeklikten çocukluğa geçiş yaşanır. Hem duygusal hem de fiziksel değişimler uykuyu etkileyebilir. İki gündüz uykusu uyuması gerekirken uykuya direnme, reddetme, ağlama ya da erken uyanma yaşanabilir ve bunlar tek gündüz uykusuna geçiş için doğru zamanmış gibi algılanabilir. Halbuki tek gündüz uykusuna 15-18. ay civarı geçilmelidir. O zamana kadar iki gündüz uykusunu korumak gerekir.

Bu dönemde artık bebeklerin gece boyu kesintisiz 10-12 saat uyuması gerekir. Eğer bebeğiniz 1 yaşını geçtiyse ve hala kendi kendine uykuya dalamıyor, sizin desteğinize ihtiyaç duyuyorsa (emme, sallanma… gibi), bu sorunu daha da geç olmadan ele almanız hem bebeğinizin sağlığı hem de sizin uyku düzeniniz için faydalı olacaktır. Bebeğinizin uyku sorununu bu dönemde ele almazsanız, 2 yaşında bebek yatağından çocuk yatağına geçtiğinde sorunları çözmek çok daha zor bir hal alabilir. Aşağıdaki bilgilerden faydalanarak bu dönemde ortaya çıkabilecek uyku sorunlarını minimuma indirebilirsiniz.

Bu dönemde oluşabilecek uyku sorunlarına çözüm önerileri

Yeterli besin aldığından emin olun

Bu dönemde bebekler fiziksel olarak hızla gelişirler. Ayakta durmaya, yürümeye ve hatta koşup zıplamaya başlarlar. Bu hızlı gelişim nedeniyle eğer gün içinde yeterli enerjiyi almazlarsa, gece acıkarak uyanabilirler. Bu nedenle bebeğinizin beslenme programının kalori açısından yüksek, zengin içerikli besinlerden oluştuğuna emin olun. 3 ana 2 ara öğün şeklinde her besin grubunu içeren (protein, yağ, karbonhidrat, vitamin gibi) bir beslenme düzeni kurduğunuzdan emin olun.

Uyku öncesi rutininizin süresini arttırın

Fiziksel gelişimin yanında zihinsel olarak da hızlı bir gelişim sürecindedirler. Artık etrafla doğrudan iletişim kurabilir, söylenenleri anlayabilir ve hatta konuşmaya başlayabilirler. Gün içerisinde çok aktif çalışan beyinleri uyku saati geldiğinde hemen yavaşlayamayabilir. Bunu sağlamak için uyku öncesi geçirilen sakin zamanın ve rutinlerin süresini artırabilirsiniz. Örneğin gündüz uykusu için 15-20 dk, gece uykusu için yarım saat zaman ayırmanız gerekebilir.

2 uykudan 1 uykuya geçin

Bebekler her ne kadar 12. ay civarı gündüz uykularını reddetmeye başlasalar da iki uykudan tek uykuya geçiş için doğru zaman 15-18. aylar arasıdır. Peki bu geçiş döneminin geldiğini nasıl anlarız? Daha önce olmayan gece uyanmaları ortaya çıktıysa, bebeğiniz iki öğlen uykusundan birine direnmeye başladıysa, gündüz uykuları kısaldıysa veya sabahları normalden erken uyanmaya başladıysa geçiş için zaman gelmiş demektir. Eğer sabah uykusunu düzenli uyuyor ama öğleden sonra uykusuna direniyorsa o halde gündüz uykusunu düzenli olarak 15 dk ileri atarak bebeğinizin öğlen uykusuna saat 12:00-13:00 arasında yatmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz sabah uykusuna direniyor ama öğleden sonra uykusunu düzenli uyuyorsa o halde sabah uykusunu kaldırarak bebeğinizi doğrudan 12:00-13:00 arasında yatırabilirsiniz. Bu geçişin yavaş yavaş ve bebeğinizin günlük uyku ihtiyacına göre yapılması çok önemlidir. Tek uykuya yeni başladığı günlerde akşam uykusuna normalden erken yatırmanız geçiş sürecinde aşırı yorulmasını önleyecektir.

Ayrılık kaygısını yenin

Bebekler 9-18. aylar arasında ayrılık kaygısı yaşayabilirler. Bu durum özellikle uyku konusunda sizi zorlayabilir. Bebeğinizin ayrılık kaygısı yaşadığını fark ederseniz, örneğin yatağına koyduğunuzda ağlamaya başlıyorsa, gündüzleri ce-e gibi oyunlarla bir yere gitseniz bile her zaman geri döneceğinize dair ona güven verebilir, gün içerisinde beraber geçirdiğiniz süreyi ve bu sürenin kalitesini artırarak onu rahatlatabilirsiniz.

Diş çıkartma ve hastalık dönemlerine dikkat edin

Bu dönemde bebeklerin uyku düzenlerinde diş çıkartma veya hastalıklara bağlı bazı bozulmalar yaşanabilir. Eğer bebeğinizin bir sıkıntısı veya ağrısı varsa, büyük ihtimalle sık sık uyanır, tekrar uyumakta zorluk çeker ve size ihtiyaç duyar. Bu dönemlerde bebeğinizin sıkıntısını gidermek için doktorunuzun tavsiyelerini uygulamalı ve bebeğiniz her ihtiyaç duyduğunda yanında olmalısınız. Normalde iyi bir uyku düzeni olan bebekler, sıkıntılı geçen birkaç günün sonunda kısa sürede yeniden eski düzenlerine dönebilirler. Eğer bebeğinizin bugüne kadar iyi bir uyku düzeni olmadıysa ve şimdi başlamayı düşünüyorsanız, uyku eğitimi için öncelikle bebeğinizin bu dönemi atlatmasını beklemelisiniz.

← 9-12 Ay Uyku Düzeni  2-4 Yaş Uyku Düzeni →

“1-2 Yaş Uyku Düzeni” için 226 yorum

 1. Merhaba, kızım 1 yasını 20 gün geçti. Akşam 8 de yatıyor gündüz 2 kez uyuttugumda 2 uykuyu 3 saate tamamlıyor. Devam sütü içip uyuyor. Akşam uyku geçişi de zor olmuyor fakat akşam yattıktan sonra sürekli sanki beşiğine sığamıyor sürekli donuyor bir anda ağlayarak kalkıyor 1 e kadar böyle. 1 den sonra 4 e kadar aralıksız uyuyor ama 4 ten sonra 1 saat uyanık kalıp sabah 7 kadar uyuyor. Bazen gündüz tek uyku yapmak istiyor uyumuyor. Ve tek uyku uyuduğunda 1 saatten fazla uyumuyor. Bu gece sürekli dönüp uyanma isteği neden olabilir tek uykuya geçmeli mi ?

  Beğen

  1. Merhaba,

   1 yaş hala tek uyku için erkendir. Hele ki tek uykuyu 1 saat uyuyup uyanıyorsa ona yetmeyecektir. Akşam yatma saatini 20:00 olarak sabitlemenize gerek yok. O günkü uykularına bakarak ilerleyebilirsiniz. Uyanıklık süresi 4-4,5 saati geçmeden de akşam uykusuna yatırabilirsiniz. Gece devamlı dönmesi 45-50 dk’da bir oluyorsa çok normaldir, uyku geçişleri arasında bebekler kısa süreli uyanıklık yaşar ve hareket eder. Ama gece uyanması ve uzun süre uyanık kalması gündüz uykularının süresinde veya saatlerinde bir sıkıntı olduğunu gösteriyor. Çünkü toplam uyku süresi yeterli olsa bile yanlış saatlerde uyursa uykusunu tam olarak alamayacaktır.
   7:00 gibi güne başladığında 9:30-10:00 gibi ilk uykuya, 13:30-14:00 gibi de 2.uykuya yatırabilirsiniz. Böylece akşam 4-4,5 saatlik uyanıklıktan sonra 19:00-20:00 arası akşam uykusuna yatırabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 2. Merhaba Cansu hanım ben nereden başlayacağımı bilmiyorum kızımın hem gündüz hemde gece hiç düzgün deyil gündüz 1 veya 2 sefer en fazla yarim saat oda her 10 dakikada bir pış pış lıyarak zaten illa ayakta salayarak yada kucakta dalacak uykuya yada mesela dun gece 3 saat yatak odasında kaldık oda üç saatin içinde tam 18 kere kalkıp ya pış pışlayarak ayakta sallayarak geçirdim zaten sonra tam uyanıp oturma odasına geçtik bizim için gece bitti bilmiyorum o yüzdenmi yemekle arasında yok yaşıtlarına göre çok zayıf ama bu kadar uykusuzluk yemek yememesine rağmen bu kadarda hareketli olmasına şaşırıyorum ben resmen ruh gibi geziyorum evde uykusuz yorgun halsizim artık algılama güçlüğü yaşamaya başladım eşim çalışıyor sabah 8 gidiyor akşam 8 geliyor yemek yiyip çay içip uyuyor zaten yorucu bi işi var 14 yaşında kızım var ama oda zor bi okulda okuyor sürekli dersle meşgul ailede destek alabileceğim kimse yok hafta da 1 veya 2 sefer 1 veya 1 buçuk saatlik uykuyla duruyorum beni hamileliyimde çok sorunlu geçti . Kızım 18 aylık doğdu doğalı çok çabaladım ama bi düzene giremedi birde benim iki taraflı komşularım da üniversite öğrencisi çocuklar yaşıyor maalesef öyle yatağına uzun ağladımı hemen duvarlara vuruyorlar onlarda anlıyorum arti benim buyuk kızımda gece düzgün uyku uyuması lazım ki gündüz derslerinde daha aktif olması için yani bu kızımın uyku döngüsü ne zaman düzene girecek

  Beğen

  1. Merhaba,

   Sizi çok iyi anlıyorum. Bebeğinize kendi kendine uykuya dalmayı öğretirseniz gündüz uzun gece de kesintisiz uykular uyuduğunu göreceksiniz. Kendi başına uyuyamadığı için her an sizden destek istiyor ve verdiğiniz destekler de artık onu uykuya geçirmeye ve uykusunu sürdürmesine yardım etmiyor. Bu durumda size önereceğim şey aşağıdaki programlardan biriyle ilerleyerek bebeğinize kendi başına uyumayı öğretmek olacaktır. Hem onun hem de kendi sağlığınız için daha fazla ertelemeyin. En azından bir başlangıç yapın, emin olun gerisi gelecek.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 3. Merhaba Cansu hanım kızım yeni 1 yaşına girdi. Normalde günde iki. Kere uyurdu. Geceleri 9 buçuk 10.civari uyuyor gece uyanmıyor gündüz de 9 gbi uyaniuo. Ama. Bir yaşıma. Girdikten sonra ve ayaklanmaya başladığından beri gündüz uyumaya direnmeye başladı ayağı kalkiyo çok fazla direniyor ya da az uyuyo tek uykuya geçme zamanı gelmiş olabilir mi. Bu arada kızım kendi uyuyo. Sadece gece uykusuna geçişte sallayarak destek veriyorum. Şimdiden teşekkür ler 🤗

  Beğen

  1. Merhaba,

   1 yaş henüz tek uykuya geçmek için erkendir. Bu aralar yaşadığı bir büyüme atağı var onun etkileri olabilir. Siz bir süre daha 2 uykuya yatırmaya devam edin. Eğer atak geçtiği halde 2 uykudan birine direnme yaşarsanız o zaman yavaş yavaş tek uykuya geçme denemeleri yapmaya başlayabilirsiniz. Onu da gün ortasına gelecek şekilde 12:00-13:00 arası bir saatte başlatarak ilerletirsiniz.
   Bu yaşlarda fiziksel hareketlilik çok artar. Yatağa koyduğunuzda ayağa kalkıyorsa müdahale etmeyin bir süre hareketli kalıp sonra yorulup uyumaya geçecektir. Acele edip yatırmanıza gerek yok. Zaman verebilirsiniz 🙂

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 4. Merhaba.
  Bebeğim 18 aylık. Bebeğim 4 aylıktan beri yatağında ve kendisi uyuyan bir çocuktu. Ben daha öncesinde çalışıyordum daha sonra işten ayrılıp 1 ay evde kaldım sonra başka bir işe başladım ondan sonra bütün düzen bozuldu. O kadar çok düzenimiz bozuldu ki ben işten tekrar ayrılmak zorunda kaldım. Bundan öncesinde düzenli bir uykusu vardı. Fakat şimdi akşam üzeri 5 ten sonra uyumak istiyor. Akşam uykusunu Uyuduğunda da gece saat 12 yi geçiyor. Gündüz uyutmadığımda ise akşam 9 a zor dayanıyor. Ne yapmalıyım bilemiyorum. Sabahları erken kaldırsam da bu düzeni istiyor.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz yaşı itibariyle bir öğlen uykusuna ihtiyaç duyacaktır. O uykunun saati de 12:00-13:00 arasında başlamalıdır. O saatlerde uyuttuğunuzda akşam da 20:00-20:30 gibi akşam uykusuna yatırabilirsiniz. Akşam 16:00 sonrasına bir uyku bırakmayın. Eğer hiç uyumaz da gündüz uykusunu atlarsa da akşam uykusuna 18:30-19:00 gibi yatırmanız gerekir. Gündüz uyumadığında 21:00’e kadar beklemeniz onu çok zorlayacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 5. Cansu Hanım merhaba,
  Kızım bu ayın sonunda 16. ayını dolduracak, 4-5 aylıkken gezerek uyutulmaya alışmıştı ondan kurtulmak için kucağımda gezdirmeden uyutmaya başladım hafif şekilde de salındırıyorum tam bir sallama denemez. Uyku rutininin içinde biberonla mama içmek var ama biberonda uyumuyor uyumaya yakın emzik veriyorum bazen tam daldığında bazen ise tam dalmadan yatağına yatırıyorum. Son zamanlarda zaten kucakta uyumayı kendi reddediyor dalmadan önce yatağına geçmek istiyor ben de o şekilde yatağına bırakıp odadan çıkıyorum ve kendisi uyuyor. Yaklaşık 2-3 hafta önce 2 uykudan birini reddettiği için tek uykuya düşürdüm uykusunu. Sabah 6-6:30 gibi kalkıyor (zaten daha geç uyansın istemiyorum güne erken başlamakla ilgili problem yok) öğlen uykusuna tek uykuya yeni düştüğü için 10:45-11 gibi yatırıyorum henüz bir düzen oturmadığı için bazen uykuya dalması 12yi bulabiliyor. 1 saat ile 2,5 saat arası öğle uykusu uyuyor. Bu düzene yeni geçtiğimiz için alışana kadar akşam erken yatırıyorum 18-18:30 gibi akşam uyuyor. Benim sorunum kızımın gece uykularının sağlıklı olmaması. Gece çok sık uyanıyor şimdiye kadar toplamda 1 ay hiç uyanmadan uyudu o da aralıklarla örneğin bir hafta uyanmadan uyuyor sonra yine bozuluyor. Uyandığı zaman ise acıkmış oluyor midesi gurluyor mama vermeden de mümkün değil uyumuyor, çok denedim emzik verdim yatağında pışpışladım, kendi haline bıraktım ama mamasız uyutamadım. Akşam sabah arası aralıksız derin uyusun istiyorum. Bir de çok erken uyuduğu için babayla vakit geçiremiyor gece uykusunu 19:30’a çekmeyi her denediğimde saat 19:00 da uyumadıysa bir daha 21:00-21:30 a kadar uyumuyor. Uykusunu ileri almaya çalışsam sizce nasıl olur? 21.00-22.00 arası 16aylık bebek için geç bir saat gibi geliyor ama erken uyuttuğum için de çok tepki alıyorum ne yapmam gerektiğini bilemiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Yaşı itibariyle 1 gündüz uykusu idealdir. Ama onu 12:00-12:30 gibi başlatabilirsiniz, daha erken yatırmayın. zaten yatırsanız da uyuması uzun sürüyor ve yine bu aralıklara geliyormuş. Öğlen uykusunu bu şekilde uyuduğunda akşam uykusu da yavaş yavaş 20:00’ye yaklaşmaya başlayacaktır ama bunun için acele etmeyin, önce öğlen uykusu otursun sonra akşam uykusunu 2 günde bir 15 dk ileri alarak 20:00’ye yaklaştırabilirsiniz. Şimdilik alışana kadar babayla güne başlama saatinde kaliteli vakit geçirebilirler 🙂
   Gün içerisinde ihtiyaç duyduğu kaloriyi almasını sağlayın. protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminlerde zengin 3 ana, 1-2 ara öğün şeklinde ilerleyebilirsiniz.
   Eğer gece illa biberon vermeye devam edecekseniz (ki bence gündüz iyi beslenirse gerek kalmayacaktır) o zaman gecenin ortasına denk gelecek şekilde 24:00 gibi onu uykusunda alıp besleyip yatırın, böylece uyanmadan beslenip uykusuna devam eder. Siz de acaba aç mı diye endişelenmemiş olursunuz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 6. Cansu hanım merhaba,18 aylık bir kızım var..her 3-4 saat arasında uyanıyor..sabah 08:00 uyanıyor, 11:00 uyuyor.13:00 uyanıyor,16:00-17:00 uyuyor 19:00-20:00 uyanıyor..23:30-00:00 gibi uyuyor 02:00 gibi uyanıyor..05:00 uyuyoruz… yeme icmede sorun yok, diş rahatsızlığı yada başka bir hastalık yok.bazen sallayarak bazende kendisi uykuya dalıyor..uzun süre uyanık kalmıyor..2 gündüz uykusunu bir türlü yapamıyorum.. uykusuzluktan yorgunluktan ayakta duramıyorum…ne yapmalıyım?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Uyku saatleri kaymış. Şöyle yapabilirsiniz. Gündüz 08:00 gibi uyandığında artık doğrudan öğlen uykusuna yatırın 12:30-13:00 gibi. Bu uykuyu 1-2 saat uyuyup uyandıktan sonra artık başka bir uykuya yatırmayın ve akşam 20:00 gibi gece uykusuna yatırın. Bu artık akşam uykusu olacak ve sabaha kadar devam edecektir. Ama başlarda alışkanlık uyanmaları yapabilir. O uyanmalarında hiç yataktan almadan, ışık açmadan, konuşmadan tekrar uykuya döndürmeye çalışın. Odadan çıkarmayın ve güne devam ettirmeyin. Çünkü artık gece ve o da uyuması gerektiğini bilmeli. Merak etmeyin vücudu bir süre sonra o saatlerde uykuya devam etmesi gerektiğini anlayacaktır ve gece kesintisiz uykular uyuyacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 7. Merhaba iyi günler benim oğlum şuan da 17 aylık sabahları 9:00 – 9:30 gibi uyanıyor ogleyin uykusunu da 13:00 – 14:00 gibi uyuyor saat 16:00 uyanıyor akşam da 22:00 – 23:00 bazen 00:00 yi buluyor uyuması gece de 2- 3 defa ağlıyor o zaman da emziriyorum ..uyuturken ayağımda sallıyorum..uykusunda ağlarsa hemen almıyorum kendi yatağında sallıyorum susmazsa emziriyorum sonra yatağına geri koyuyorum..karnını 2 saatte bir doyuruyorum akşam uykusuna yatmadan inek sütü veriyorum üzerine anne sütü de içiyor..Benim size sorum akşam uyku saatini nasıl 8 buçuk 9 gibi uyumasını sağlarım ?
  -gece uyanmaması için ne yapmam lazım?
  -bi de şuan da 12 tane dişi var ne zaman biter diş sıkıntısı..çok şükür ateşi çıkmıyor ama bazı gunler huysuzluk yapıyor ..sorularımı yanıtlarsanız mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim..

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bu aylarda bebeklerin uyanık kalabildiği süre 5-5,5 saattir. Gündüz uykusundan 15:00-15:30 gibi uyandırabilirsiniz. 13:00’te uyuduysa 15:00’te, 14:00’te uyuduysa 15:30’da uyandırarak güne devam ettirin. Böylece akşam 20:00-21:00 arası uykusu gelecektir. Zaman kaybetmeden odaya geçip rutinleri yapıp onu sakinleştirip yatağına yatırabilirsiniz.
   Artık gece beslenmelerini tamamen kesebilirsiniz. Aç olsa zaten ilk başta uykuya dalamaz. Dalıyorsa o zaman sabaha kadar da beslenmeden uykuya devam edebilir. Gece uyandığında emzirmeyin, onun yerine su teklif edin. Bir süre sonra onu da kesin. Böylece gece uyanmamaya başlayacaktır.
   Diş konusu 3 yaşına kadar sürer ama dişin uykuyu etkilediği süre 3-4 günden fazla sürmez. O zamanlarda eğer huzursuzluğunun dişten kaynaklandığını düşünüyorsanız doktorunuza danışarak rahatlatıcı desteklerden faydalanabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 8. Merhabalar oğlum 16 aylık gece uykusuna 12:00 yatıyorum sabah 9 gbi uyanıyor öğlen uykusuna ise 2 de yatırıyorum 4 ile 5 arası uyanıyor öğle uykusundan sonra gece uyku arasında baya saat var farkındayım nasıl düzelteceğimi bilmiyorum 🤷🏻‍♀️ geceleri her saat uyanıyor uykusu olmasına rağmen dalmak için çok zorlanıyor salıncakta uyutuyorum birde başta kolay geldi ama şimdi çok zor oluyor yardımcı olabilir misiniz mama ile besleniyor her uyandığında dalması için salıncağına yatırıyorum daldıktan sonra yarağına koyuyorum 1 saat sonra bağırarak uyanıyor

  Beğen

  1. Merhaba,

   Destekli uykuya daldığı için her saat başı uyanması çok normal. Bu durumu çözmenin tek yolu bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmek olacaktır. Dilerseniz bebeğinizin yaşına uygun programlardan biriyle ilerleyebiliriz. Bu programlarla birlikte bebeğinizin uyku saatlerini ve uyku ortamını da düzenlememiz gerekecek.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s