6 Hafta-3 Ay Uyku Düzeni

Gündüz Uykuları 3-4 defa olmak üzere toplam 5-6 saat
Gece Uykusu 2-3 defa uyanarak toplam 9-10 saat
Uyanıklık Süresi 1-1,5 saat
Toplam Uyku 14-16 saat

6. haftadan itibaren bebeğinizin iyi uyku alışkanlıkları kazanması için harekete geçebilirsiniz. Bebeğiniz artık etrafında olup bitene ilgi göstermeye, göz kontağı ve iletişim kurmaya başlamıştır.

Bu dönemin başından itibaren gece uykuları yavaş yavaş düzene girmeye başlar. Gece boyunca 2-3 defa beslenmek için uyanarak (kesintisiz en fazla 4-6 saat uyuyarak) toplamda 9-10 saat uyuyabilirler. Gündüz uykuları ise henüz düzene girmemiştir, bazen 2 saat, bazen 45 dk uyuyabilirler. Bu dönemde bebeğinizin uykularını düzene sokmaya başlarsanız ilerde doğru uyku alışkanlıkları kazanmasına zemin hazırlamış olursunuz. Buna yardımcı olacak bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Bebeğinizin daha iyi uyuması için ipuçları

Düzen oluşturun

Artık bebeğiniz için günlük belli bir düzen oluşturabilirsiniz. Bebekler sürprizi sevmezler. Her gün beslenme, oyun ve uyku düzenini aynı sırayla yaparsanız bebeğiniz bir sonraki aktivitenin ne olduğunu, onu neyin beklediğini zamanla öğrenecek ve kendini daha güvende hissedecektir. Böylece sıra uykuya geldiğinde daha kolay kabullenecek ve daha rahat bir şekilde uykuya geçecektir.

Günlük tutun

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz düzeni oluşturabilmek için bebeğinizin ne kadar beslendiğini, ne kadar uyuduğunu ve oyuna ne kadar zaman ayırdığını belirten günlükler tutun. Böylece hem sizin için hem de bebeğiniz için belli bir döngü oluşmuş olacaktır.

Rutin oluşturun

Bebekler saat kavramını bilemezler. Bu nedenle onlara uyku saatinin geldiğini sizler anlatmalısınız. Bunu en iyi anlatacak olansa rahatlatıcı uyku öncesi rutinlerdir. Size en uygun uyku öncesi rutinine karar vererek bebeğinizi gündüz ve gece uykularına yatırmadan 10-15 dakika önce bu rutinlere başlarsanız bebeğinize uyku saatinin geldiği mesajını verebilirsiniz.

Uyku sinyallerine dikkat edin

Bebeğinizi gözlemlemeniz çok önemlidir. Bu dönemde bebeğiniz artık uyku sinyalleri vermeye başlar. Bu sinyalleri fark ettikten sonra zaman kaybetmeden rutinlere başlamalısınız ki bebeğiniz aşırı yorulmadan uykuya kolayca geçebilsin. Bu dönemde bebeğinizin uyanık kalacağı süre 1-1,5 saati geçmemelidir.

Gece yatma saatini düzenleyin

Bu dönemin sonuna doğru bebeğinizin akşam uyku saatini 18:00-20:00 arasına çekmeye başlayabilirsiniz. Bu zamana kadar hep geç yatmaya alıştıysa uyku saatini üç günde bir yarım saat öne alarak doğru aralıklara ulaşabilirsiniz. Böylece bebeğinizin aşırı yorulmasına fırsat vermeden gece daha iyi uyumasını sağlamış olursunuz.

Yatağına alıştırın

Bebeğinizin gece ve gündüz uykularını olabildiğince aynı yerde (yatağında veya beşiğinde) uyumasına özen göstermelisiniz. Kucağınızda ya da bebek arabasında uykuya dalsa bile yatağına yatırmalısınız. Yapılan araştırmalar bebek arabası ya da araba koltuğunda uyuyan bebeklerin, düz zeminde uyuyan bebeklere oranla uyku esnasında daha az oksijen aldığını göstermektedir. Yani yatağında yatırarak hem güvenli bir uyku ortamı sağlamış hem de yatağına alıştırmış olursunuz.

Uykulu ama uyanıkken yatağına koyun

Kendi kendine uykuya dalmak öğrenilen bir beceridir. Bunu öğrenebilmesi için bebeğinize fırsat vermelisiniz. Onu uykulu ama henüz uyanıkken yatağına yatırıp uyuyana kadar gözlemlemeniz, doğru uyku alışkanlığı kazanmasına yardımcı olacaktır. Belki hemen olmayabilir ama unutmayın bebekler tekrarla öğrenir. Tekrar ederek ve sizin yardımınızı alarak zamanla bu becerisini geliştirecektir.

Bebeğinizi kundaklayın

Hala anne karnında olduğunu düşündüğü ilk aylarda ona aynı rahat ve sıcak ortamı sağlamanız uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır. Kundaklanmak hem bebeğe anne karnındaki sıkışık ve sıcak ortamı sağlayacağından güven hissi verir hem de uyurken kontrolsüzce yaptığı ve kimi zaman uyanmasına neden olan kol-bacak hareketlerinin önüne geçmiş olur. Bu kontrolsüz hareketler 3.-4. Ay civarı son bulacağından bu döneme kadar kundaklanabilirler. Şimdilerde tüm dünyadaki çocuk sağlığı uzmanları tarafından da yarım kundak önerilmektedir.

Emzik deneyin

Bebeklerin doğuştan gelen bir emme refleksleri vardır. Hatta bunu anne karnındayken de yaparlar. Bu nedenle ilk ayın sonlarına doğru bebeğinize rahatlaması için uyku zamanlarında emzik deneyebilirsiniz. Böylece bebeğiniz emme refleksi ihtiyacını sizinle değil emzikle karşılar. Ancak bebeğiniz emzik sevmiyorsa kesinlikle zorlamamalısınız.

Beyaz gürültü seslerinden faydalanın

Anne karnında dış sesleri uğultu şeklinde duyan bebekler doğumdan sonra da kendilerini güvende hissetmek için benzer seslere ihtiyaç duyarlar. Uyku zamanı açacağınız beyaz gürültü sesleri hem bebeğinize anne karnı hissi vererek rahatlatacak hem de dış sesleri bastırarak uykuya uygun bir ortam hazırlayacaktır.

 

← 0-6 Hafta Uyku Düzeni                                                      3-6 Ay Uyku Düzeni →

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s