9-12 Ay Uyku Düzeni

Gündüz Uykuları 2 defa olmak üzere toplam 2-3 saat
Gece Uykusu Toplam 11-12 saat
Uyanıklık Süresi 2,5-3,5 saat
Toplam Uyku 13-14 saat

Bu aylarda artık bebeklerin gündüz uykuları düzene girmiştir. Gün içinde 2 defa gündüz uykusuna yatarlar. Bunların biri sabah diğeri öğleden sonradır. 12. ay civarı bebeklerin gelişimi açısından bir dönüm noktasıdır. Bu dönemde uykuyu reddetme, uykuya geçişte zorlanma gibi davranışlar görülebilir ve bunlar tek gündüz uykusuna geçiş için doğru zamanmış gibi algılanabilir. Halbuki tek gündüz uykusuna 15-18. ay civarı geçilmelidir. O zamana kadar 2 gündüz uykusunu korumak için gece uykusuna erken yatırmak (18:00- 19:00 civarında) faydalı olabilir.

Bu dönemde uyku düzenini etkileyebilecek bir diğer konu da ayrılık kaygısıdır. Bazı bebekler bunu çok hafif atlatırken, bazıları ise çok yoğun yaşayabilir ve bu durum uyku düzenini etkileyebilir. Bu zamana kadar çok iyi uyuyan bebekler bile, eğer ayrılık kaygıları yoğunsa uykuya geçişte sorun yaşayabilirler.

9-12. ay arasındaki bebeklerin genellikle gece beslenme ihtiyacı ortadan kalkmıştır ve geceleri 11-12 saat kesintisiz uyuyabilirler. Eğer bebeğiniz hala geceleri sık sık uyanıyorsa ve gündüzleri yeterli besin aldığından eminseniz, bu uyanmaların nedeni büyük ihtimalle alışkanlıktır. Biraz çaba ve sabırla bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Bebeğinizin daha iyi uyuması için ipuçları

Ayrılık kaygısını yenmesine yardımcı olun

Bebeğinizin ayrılık kaygısı yaşadığını fark ederseniz, örneğin yatağına koyduğunuzda ağlamaya başlıyorsa, gündüzleri ce-e gibi oyunlarla bir yere gitseniz bile her zaman geri döneceğinize dair ona güven verebilirsiniz.

Gün içinde bol bol egzersiz yaptırın

Bu dönemde yürüme becerileri gelişmeye başlar. Bu becerileri yatağına taşımaması için gün içinde bol bol hareket etmesini, yeni öğrendiklerini pekiştirmesini sağlayın. Aksi taktirde gece uyanıp antrenmanlara başlayabilir.

İki gündüz uykusu uyumasını sağlayın

Gündüzleri iki defa uyuyan bebeğiniz 12. ay civarı iki uykusundan birine geçişte zorlanıyor, direniyor, ağlıyor veya bu uykusunu çok kısa uyuyorsa, bu uykuya artık ihtiyaç duymuyor gibi gözükebilir. Ancak iki uykudan tek uykuya geçiş dönemi genellikle 15-18. aylar arasında tamamlanır. Bu aylara kadar iki uykuyu tutabilmek için gündüz uykularının süresinde ve zamanlamasında ayarlama yapmak gerekebilir.

Erken gece uykusuyla destekleyin

Bebeğiniz son uykusundan saat 15:00’ten önce uyandıysa, gece uykusuna en geç saat 19:00 gibi yatmasını sağlayın. Aksi taktirde gece uykusu öncesinde aşırı yorulabilir ve bu durum gece uyanmalarına neden olabilir.

Diş çıkartma dönemine dikkat edin

Diş çıkartırken yaşadıkları sıkıntılar bebeklerin uykularını olumsuz etkileyebilir. Uykuları düzenli olan bebeklerde bile diş sıkıntıları nedeniyle 2-3 gün süren uyku bozulmaları yaşanabilir. Bu dönemlerde bebeğinizin yanında olup onu rahatlatarak mümkün olduğunca uyku düzenini korumanız önemlidir. Diş çıkartma dönemi uyku eğitimine başlamak için doğru bir zaman değildir.

Teknolojik cihazları kapatın

Teknolojik cihazlar bebeklerde uyarıcı etkiye sahiptir. Aşırı uyarılan bebekler de uykuya geçmekte zorlanır ve geceleri uyanırlar. Bu nedenle uykudan en az 1 saat önce teknolojik cihazları kapatıp bebeğinizi rahatlatacak ve uykuya hazırlayacak sakin aktiviteler tercih etmeniz bebeğinizin daha iyi uyumasını sağlayacaktır.

← 6-9 Yaş Uyku Düzeni   1-2 Yaş Uyku Düzeni →

“9-12 Ay Uyku Düzeni” için 188 yorum

 1. Bebeğim 9 buçuk aylık ne yaptıysam uyuyamıyorum . Rutin uyku hazırlıkları yapıyorum kendi yatagina Los bir ışıkta bırakıyorum en sevdiği bebeğini ona uyku arkadaşı olarak veriyorum gece emzirmesini de kesmeye karar verdim bir hafta olacak ama hala o kadar çok ağlıyor ki sinirlerim yıpranıyor . Çok uykusu olmasina rağmen yatağında uyumak istemiyor. Uykuya daldığı da ise sabaha kadar çok fazla uyanıyor .. malesef hep ağlıyor 😔 gündüz uykularimjz da yok hiçbir sağlık sorunumuz yok sadece fark ettiğim ayrılık korkusu yaşıyor olması halbuki gün içinde cee oyunları oynayıp egzersiz yapıyoruz lütfen bana bı yok gösterin çok zorlanıyorum 😔😔😔

  Beğen

  1. Merhaba,

   1 hafta geçmesine rağmen hala uykuya dalma aşamasında çok zorlanıyor ve gece de sık uyanıyor ağlıyorsa o zaman bir yanlış yapıyor olabilirsiniz. Ya yanlış zamanda başladınız ya da yaklaşımınızda bir hata var. Yardımcı olabilmem için detaylı incelemem gerekiyor. Dilerseniz mini programlardan faydalanabilirsiniz. Detaylarını ileteyim, inceleyin. ama doğru bir yönlendirmenin iyi olacağını düşünüyorum. Sizin ve bebeğinizin daha fazla zorlanmaması ve yıpranmaması için.

   https://bebekuykudanismani.com/mini-panda-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 2. Cansu hanım merhabalar bebeğim 10 aylık olmak üzere (1 haftası var) kucağımda uyuyor çoğu zaman yada yatağa beraber yatıyoruz. Destekli uyuyan bebeklerin 45saatlik uyku döngüsünde uyanacakları söyleniyor ancak bu noktada kafama yatmayan o kasar şey var ki. Şöyle ki bebeğim 8-8:30gibi yatıyor genelde gece 12:30-01:00a kadar deliksiz uyuyor gündüz uyumadığı çoğu gün bu uyku 7:30 a kadar kayıyor daha sonra gece boyu çok kez uyanıyor sanırım alışkanlıktan 1 den sonra bizim yatağımıza geliyor kendi yatağında uyumayı kabul etmiyor bu gece uyanmalarının hepsi çok kısa bir sürede memeyi bulunca tekrar uyuma ile sonlanıyor. Sabah 6 civarı gaz sancısı ile ağlıyor ancak yine gözleri kapalı gazını çıkarabilirse uykuya tekrar dalıyor ve 8 civarı yataktan kalkıyoruz. Bir haftaya kadar gündüz 11 ve 15de iki uyku uyuyordu ancak şu an gündüz uykularını uyumak istemiyor odaya girince ağlıyor 4. Aydan beri doktorumuzun bilgisiyle iki uyku uyuyoruz şimdi teke mi düşmeye çalışıyor anlamıyorum.. gün içinde asla uyku belirtisi göstermiyor daha çok oynamak istiyor. Ve gündüz uyutmuşum uykudan yarım saatte uyanıyor. Nasıl bir yol izlemeliyim karar veremiyorum

  Beğen

  1. Merhaba,

   Öncelikle destekli uykuya dalma sürecini değiştirip bebeğinize kendi kendine yatağında dalmayı öğretmenizi öneririm. Bunun için 1 saatlik, 2 saatlik veya detaylı takip gibi farklı program seçeneklerim var onlardan faydalanabilirsiniz. Onun haricinde bebeğinize farklı seçenekler sunduğunuzda her kendi uykuya dalamadığında onları talep etmesi çok normaldir. Örneğin sizin yatağınıza gelmek istemesi veya devamlı emmek istemesi gibi. Zaten sabah 6:00’da gelen gaz da fazla emmenin bir sonucu. Bunu artık gece 1 veya 2 defa olarak sınırlandırmanızı öneririm.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 3. Cansu hanım merhaba. Kızım suan 9. Ayını bitirdi. Sarılığı olduğu için uykuda bile emzirmek zorunda kaldım ve bu yüzden emerek uyumaya alıştı. Kolik bir bebek olduğu için meme harici sakinleştirme şansımız olmadı yada ben doğru tekniği bilmediğim için bu şekilde yönlendirmek zorunda kaldım. Uyutuyorum 8 buçuk dokuz gibi 15 dakika sonra uyanıyor. İlk uyandığında uyursa uyur yoksa 3 saat uyumuyor. Uyursa da bu rutinimiz sabaha kadar devam ediyor yani sürekli mızmızlanarak uyanıyor. Bazen burnu tıkanmış oluyor yada ayaklarını karnına çekiyor falan onları çözümlüyorum. Ama bi sorun yokken de böyleyiz. Uyku eğitimi vermem lazım belki ama kolik olduğu için ağlama olayımız cok fazla bu kadar ağlamasına müsaade edemiyorum doğru olmadığını düşünüyorum. Ne yapmam gerektiğini bilemiyorum. İşlerimi bile yapamıyorum sürekli uyandığı için. Bu aralar uyutup başında bekliyorum bi hareketlilik olursa müdahale ediyorum hafif sallıyorum yada piş piş ee ee yapıyorum uyuyor. Yine de gece uyanmalar son bulmuyor.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Çok geçmiş olsun. Artık 6.aydan itibaren kolik sancılar son bulmaya başlar. Ek gıda sürecinin yarattığı mide-bağırsak hareketliliğini kendi çözmeye başlayacaktır. ya da sizden ufak desteklerle çözebilir. Ama bunların dışında bebeğinizin en büyük sıkıntısı kendi başına uykuya dalmadığı için her uykusu hafiflediğinde sizden aynı destekleri bekliyor olması. Ağlaması konusunda endişe etmenize hiç gerek yok. Siz her ağladığında onun yanında olacak ve onu sakinleştirerek uykuya dönmesine yardım edeceksiniz. İnanın şu an yaşadığınız zorlu süreçten daha zor olmayacak.
   Siz göstermedikçe bebeğiniz başka türlü nasıl uyuyacağını bilemeyecektir. O nedenle hem bebeğinizin hem de kendinizin uykularını düzenlemek ve kesintisiz uykulara kavuşmak istiyorsanız hiç zaman kaybetmeden adım atmanızı öneririm.

   Bebeğinizin yaşına uygun farklı program detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 4. merhabalar cansu hanım bnm bebegim on buçuk aylık kendım çalıştıgım için bakan annem oldugu için gunduzleri 3 uyku yapıyoruz ve ayakta sallanıyor dalacagı zaman sallanmıyor ama bn geceleri desteksiz uyutmaya çalışıyoprum bı sıkıntı olur mu acaba gündüz farklı gece farklı uyuma şekli ve geceleri 3 defa rahat uyanıyor er erken on bucukta geçiyoruz gece uykusuna en son uyanmasından 4 saat geçiriyorum sabahları sekiz sekiz buçuk arası kalkıyor daha sabaha kadar uyanmadan uyudugunu bilmiorum

  Beğen

  1. Merhaba,

   Sabah farklı akşam farklı uyuyabilir çünkü bebekler farklı kişilerin farklı uyutma yöntemlerini benimseyebilirler. Ama bu yaşta artık gece kesintisiz sabaha kadar uyuyabilmesi gerekir. Gece uyanmalarında sizden ne talep ediyor onu gözlemleyip destekli uykuya dalmanın etkileri gece sürüyor mu onu bulmanız gerekecektir. Çünkü bu yaşta artık gece beslenmesi de 1-2 defayı geçmemelidir.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 5. Merabalar Google dan gördüm sizi . 11 buçuk aylık oğlum var hocam akşam 9.30 en fazla uyuyor çoğu zaman ama gece tam.iki saatte bir emmek.ister uyku öncesi bir şeyler yer aç değil o kesin ama bu uyanma.olayini kesintisiz uyuma kısmına nasıl geçiririz acaba. Bazen uyanınca alıyorum sallaiyorum ayağımda bir iki saat daha uyuyor ama iki saati sasirmiyor dediğim gibi üstadım yardım.eder msnz lütfen bize

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizi destekli uyuttuğunuz sürece (emzirerek, sallayarak, dolaştırarak… gibi) her uyanmasında sizden yine aynı desteği isteyecektir. O nedenle bebeğinize kendi kendine uykuya dalmayı öğretmeniz gerekiyor.
   Bunu nasıl yapacağınızla ilgili olarak dilerseniz bebeğinizin yaşına uygun farklı program detaylarını inceleyin ve kendinize uyan bir tanesini seçin, onunla başlayalım. Çünkü size özel ilerlememiz gerekiyor. Her bebek farklıdır, her aile farklıdır. Herkeste aynı yönlendirmeler başarı getirmez.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 6. Bebegim 11 aylık doğduğundan beri bir kez bile kendi kendine uyumadi aksam en geç 21:00 da uyuyor ve gece boyunca iki saate bir uyanıyor ve her uyandığında emmek istiyor gece 04:00 muhakkak ayılıyor tekrar 5:00 gibi uyuyor sonra 7:00 7;35 de uyanıyor zorla ayağımda sallayarak 8:00 8:35 tekrar 9:00 da uyanıyor öğlen uykusuna zorla uyutuyorum sallayarak unuttuğum için ayağımda kalmak istiyor ayakta sallayarak uyuyoruz gece boyuncada bu durum artik benim sağlığım için cok tehlikede ne olursunuz bana yardim ederimisinjz ne yapmam gerekiyor

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bunu çözmek için bebeğinize kendi kendine uykuya dalmayı öğretmenizi öneririm. Siz öğretmediğiniz sürece o hiç bir zaman tamam beni artık sallama ben kendim uyuyacağım demeyecektir. Bunun için bebeğinizin yaşına uygun farklı program seçeneklerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Dildiğiniz bir tanesini seçerseniz hemen başlayabiliriz.
   Artık ne siz ne de bebeğiniz daha fazla uykusuzluk çekmesin. İnanın yaşayacağınız hiç bir durum şu anki durumdan daha zor olmayacaktır.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 7. Merhaba Cansu hanım. Bebegim 10 aylık. Uyku düzeni berbat durumda bi türlü rutin olusturamiyoruz. Ayni saatlerde uyutmaya çalışıyorum ama olmuyor. Gunruz 3 uyku uyuyor ama uyku süreleri çok kısa. 30 dk, 1 saat arasinda değişiyor süre. Akşam da 9 da uyku hazirliklarina basliyorum beslenmedir bez degistirmedir vs. O saatte uyuyor. Gece uyanıyor sürekli. Bazen saatte bir , bazen 2 saatte bir. Aglayarak uyanıyor. Aç mı diye mama veriyorum az bisey icip bırakıyor. Lütfen biseyler onerirmisiniz.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizi nasıl uyutuyorsunuz? Eğer destekli uyutuyorsanız rutin de oluştursanız, aynı saatlerde de yatırsanız uykularını uzatamazsınız. Tavsiyem bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmeniz olacak. Çünkü o siz öğretmediğiniz sürece hiç bir zaman tamam ben artık kendim uyuyacağım demeyecektir.
   Bebeğinizin yaşına uygun farklı program detaylarını aşağıda bulabilirsiniz. İnceleyip kendinize uyan bir tanesini seçerseniz hemen başlayabiliriz. Böylece artık ne bebeğiniz ne de siz daha fazla uykusuz kalmamış olursunuz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 8. Merhaba cansu hanım.bebeğim 7 ay 23günlük.hiç bir zaman uykuyu çok seven bir bebek olmadı ancak gece uykularımız iyidi.6.aydan itibaren gece uykularımız neredeyse kalmadı çünkü geceleri 8 kereden fazla kalkıyoruz.bazen yatırdıktan 10dk sonra da uyanabiliyor.önce diş dedik fakat henüz dişle ilgili bir gelişme de yok.bu arada emerek uyuyuyoruz.uyku saatlerimiz belli , onlarda çok şaşma yaşamıyoruz. Uyku rutinlerimizi de yapıyoruz.gündüzleri de toplam uykusu 3saati geçmiyor ,2defa uyuyor.7buçuk -8arası gece uykusuna geçiyoruz ve ondan sonra uyanmalarımız başlıyor.artık çok yorucu olmaya başladı ve bebeğim için de üzülüyorum.şimdiden teşekkür ediyorum.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz artık açıkça “emerek uykuya dalmak bana yetmiyor, dalsam bile sürdüremiyorum” diyor aslında. Bunu değiştirmek için bebeğinize kendi kendine uykuya dalmayı öğretebilirsiniz. Çünkü siz öğretmediğiniz sürece o hiç bir zaman “tamam anne bunda sonra kendim uyuyacağım” demeyecektir. Bunun için bebeğinizin yaşına uygun farklı program çeşitlerini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Dilediğiniz birini seçerseniz hemen başlayıp uykularınızı çok kısa sürede düzenleyebiliriz. Böylece hem bebeğiniz hem de siz uykularınıza kavuşmuş olursunuz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 9. Merhaba
  12 aylık kızım var ne gündüz uyuyor nede gece 24 saate toplasan 4 saat uyuyor agliyarak kalkıyor niye böyle oluyor anlmiuorim dişte çıkarıyor

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizi nasıl uyuttuğunuz, nasıl bir ortamda uyuttuğunuz, hangi saatlerde uyuttuğunuz ve uyku öncesi bebeğinizi yeterince uykuya hazırlayıp hazırlamadığınız gibi detayların hepsi çok önemlidir.
   Sorununuzun nedenini anlayabilmem ve size yardım edebilmem için dilerseniz aşağıdaki programlardan birini seçin ve onunla başlayalım. Böylece size özel bir program oluşturup daha sağlıklı ilerlemiş oluruz.
   Bu söylediğiniz süreler bu yaştaki bir bebek için gerçekten çok sağlıksız. Daha fazla bebeğinizi ve kendinizi uykusuz bırakmayın.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 10. Merhaba Cansu hanım sayfanızı ilk defa gördüm ve bircok anne gibi bende mağduriyet yaşıyorum. Bebeğim 9 ay 18 günlük. Bu zamana kadar uyku düzeni normaldi. Gündüzleri 2-3 defa uyuyup gece de 9,30-10.00 gibi yatıp sabaha kadar 2-3 defa emerek uyuyordu. Fakat son 4-5 gündür uyku saati geriledi bazen 11, bazen de 12 yı geçiyor ve çok zor dalıyor geceleri de uyanıp 2-3 saat uyanık kalıyor. Ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olun. Bu arada destekli yani sallayarak uyur.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Aslında bebeğiniz size açıkça “artık sallanmak istemiyorum anne” demeye başlamış. Çünkü bu aylardan itibaren sallanmak artık sakinleştirip uyutan değil tam tersi uyaran ve uykuya dalmayı güçleştiren bir destek olmaya başlar. Bu sıkıntıyı aşabilmek için bebeğinize artık kendi kendine uyumayı öğretmenizi öneririm. Çünkü siz öğretmediğiniz sürece o hiç bir zaman “anne artık sallama ben kendim uyuyacağım” demeyecektir. Çünkü başka bir uyuma yolunu bilmiyor. O nedenle bebeğinizin yaşına uygun aşağıdaki programlardan biriyle ilerlemeyi tavsiye ediyorum. Siz inceleyip kendinize uygun bir tanesini seçebilirsiniz ve hemen başlarız. bebeğinize ve kendinize uykusuzluk çektirmenize gerek yok. Çok kolay bir şekilde bunu düzene sokmak mümkün.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 11. Merhaba Hocam 10 aylık oğlum geceleri sürekli uyanarak benimle uyumak istiyor kucağıma aldığımda susuyor yatağına koyduğumda tekrar ağlıyor ne kendini uyutuyor nede beni uyutuyor bu şekilde olunca ne yapmalıyım hocam teşekkürler

  Beğen

  1. Merhaba,

   Uykuyla ilgili kuralları baştan net bir şekilde çizmeniz lazım. Ağladığında veya direndiğinde kendi yatağınıza alırsanız onu bir seçenek olarak hep hazırda tutarsanız o zaman bebeğiniz de “demek ki çok ağladığımda/direndiğimde istediğimi elde edebiliyorum, annemin yanında uyuyabiliyorum” diyecektir. Bunu değiştirmek için uyku saati kendi yatağı dışında başka bir yerde hiç uyutmayın. Birkaç gece zor geçip dirense bile onun yatağında yatmasını sağlayın ama siz yatağın dışında yanında olun ve onu sakinleştirip uykuya dalması için rahatlatın. Bu sırada temas desteği ses desteği hepsini verebilirsiniz ama mümkün olduğunca kucağa alıp yataktan çıkarmayın ki “ah tamam şimdi annem beni yanına alacak” gibi bir beklenti oluşmasın . Yoksa yatağa koyduğunuzda daha çok ağlar.
   Böylece ağladığında koşulların değişmediğini görüp ilerleyen günlerde de farklı taleplerde bulunmayacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 12. Merhaba Cansu Hanım 10 aylık oğlum yakyaşık 3 aydır önce uyumaya direniyo uyumak istemiyo uyuduktan sonrada sürekli olarak hareket ediyo sağa sola dönüyo ayağa kalkıyo ve haliyle sürekli uyanıyo ve ağlıyo geceleri yarım saate bi bu dediğim olaylar tekrarlanıyo ve artık sallanarak uyumak istiyo bıraktığımız anda uyanıyo ve uyumuyo ne yapmamızı önerirsiniz teşekkürler

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz artık açıkça “sallanarak uykuya dalmak bana yetmiyor, dalsam bile sürdüremiyorum” diyor aslında. Bunu değiştirmek için bebeğinize kendi kendine uykuya dalmayı öğretebilirsiniz. Çünkü siz öğretmediğiniz sürece o hiç bir zaman “tamam anne bunda sonra kendim uyuyacağım” demeyecektir. Bunun için bebeğinizin yaşına uygun farklı program çeşitlerini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Dilediğiniz birini seçerseniz hemen başlayıp uykularınızı çok kısa sürede düzenleyebiliriz. Böylece hem bebeğiniz hem de siz uykularınıza kavuşmuş olursunuz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 13. Merhaba bebeğim 10 aylık gündüz 10-11 gibi uyanıyor saat 2-3 gibi ilk gündüz uykusuna yatıyor geç uyandıgı için 2. Uykuyu yaptırmasam akşam erken yatırıp bu şekilde ilerlersem bi sorun olur mu çünkü 2. Uykuyu yaptırırsam uyuması 11-12 yi buluyor nasıl ilerlemeliyim şimdiden teşekkürler

  Beğen

  1. Merhaba,

   2.uykuyu uyutmayıp doğrudan erken akşam uykusuna yatırarak ilerleyebilirsiniz. Ama benim merak ettiğim 2.uykuyu uyumadığında ve akşam erken yattığında yine sabah 10-11 gibi mi uyanıyor? Çünkü o zaman gece uykusu çok uzun oluyor. Ama sıkıntısız ilerliyorsa tabi bu şekilde devam edebilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 14. Merhaba Cansu Hanım.
  Benim bebeğim 13 aylık. Bu aralar gündüz uykusunda sorun yaşıyoruz. Ayağımda sallayarak uyutuyorum. Uzun uzun sallıyorum daldığına emin oluyorum sonra yerine yatırınca uyanıyor. Yerinde sallıyorum uyutuyorum kıpırdadığımda uyanıyor ve bu benim için çok yorucu bir hale geldi. Geceleri böyle bir sorunumuz olmuyor. Acıkınca uyanıyor emziriyorum. Sadece bu ara gece emmeleri uzun oluyo. Ne yapmam lazım gündüz uykusu için acaba?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Artık bebeğinizin ayından ötürü sallamak onun derin uykuya geçmesine yardımcı olmuyordur. ilk uykuya daldığı koşullar değiştiği için hemen uyanıyor olması çok normal. Öncelikle uyku ortamını zifiri karanlık ve serin yapın. Sonrasında sallama desteğini verin ama gitgide yavaşlatın ve en son uykuya dalma aşamasında tamamen durun. Yani uykuya dalmadan sizin durduğunuzu fark etsin ve yatağa da yavaşça ayaklarınızı açarak yatırmış olun ama itiraz ederse o aşamadan sonra sallama değil farklı desteklerle ilerleyin (ses desteği, saç okşama, karnını sıvazlama… gibi) ve uykuya dalmasını sağlayın. Böylece yatakta dalacak ve orada devam edecektir. ilk günler biraz karşı çıksa da zamanla alışacaktır. 3-4 gün kararlı şekilde uygularsanız alıştığın göreceksiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 15. Merhaba cansu hanım, Kızım 11.ayına yeni girdi ve 4 gündür gece uykusuna çok zor geçiyor . Normalde 15 dk da uyurdu ama 1 saate kadar uzadı şuan bu durum. Gece uykusuna çok zor geçiyor .. bu arada gündüz 2 uyku yapıyoruz toplam 2.30 saat kadar.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bu aralar yaşadığı büyüme atağının etkisindendir. Siz yine alışık olduğu düzende ilerleyin, 1 hafta-10 gün içinde sıkıntısının geçtiğini ve eski düzenine kavuştuğunu göreceksiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 16. Merhaba bebeğim 11 aylık . Ta ilk ayından itibaren uyumayan bir bebekti. Gündüz toplam 1 saat zor uyurdu surekli onu uyutmaya çalışmakla geçti aylar. Duzen oturtmaya ne kadar çalışıyorsam o kadar olmadi. Her bebek uykuyu sever diyorlar ama bence benim kızım gerçekten sevmiyor. Bir çocuk uykusu olduğu halde neden direnir ki . Gece en erken 10 da uyuyor . 11 12 ve hatta su an yeni uyudu saat 1 e gelmek üzere. Erken yatırmaya alıştırmayı cok kez denedim uğraştım ama heo uyanıyor ve geri uyumuyor. Uyanması sorun degil lakin oyle bi uyanıyor ki sanki saatlerce uyumuş gibi uykusunu almis gibi . Ne kadar denesem de geri uyumuyor. Nasil düzene sokabilirim şaştım kaldım . Gece bari olsun kendime zaman ayıramıyorum. Cok yorucu oluyor . Zaten memede uyuma alışkanlığı olduğu için de gece sık sık uyanır. Kendimi geçtim onun sağlığı için düzenli ve yeterli uyuması şart. Bu yüzden bi akıl almak adına yazdım size.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizi nasıl uyutuyorsunuz? Uyutma şekli uykunun kalitesi ve süresi için çok önemlidir. Bunu yanında uyku ortamı, uyku saatleri ve uyku öncesi adımlar da uykuya dalma süreci açısından çok önemlidir.
   Size yardımcı olmayı çok isterim. Ama bunun için detaylı incelemem lazım. Bana cansu@bebekuykudanismani.com mail adresinden mail atarsanız size bir form göndereceğim, onu doldurun detaylı inceleyeyim, olur mu?
   İnanın uykusuzluk kader değil. Sadece nasıl uyuyacağını bebeğinize öğretmeniz yeterli olacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 17. Merhaba cansu hanım.19 aylık bir bebegim var ve biz dogdugundan beri uyumuyoruz.yarim saatte bir uyaniyor.2 ay oncesine kadar her uyandıgnda emmek istiyordu smdi gece bir defaya sütü düsürdük ama bu seferde ya besigimi durmadan salla diyor yada ayagımda sallanmak istiyor.yapmadıgmda hic susmadan ağlayıp pes ettiriyor.yardımınıza ihtiyacım var

  Beğen

  1. Merhaba,

   Aslında buradaki kilit nokta “yapmadığımda ağlıyor ve pes ettiriyor” kısmı. Bebeğiniz sizin zaman içinde denemelerinizden şunu öğrenmiş “uzun süre ağlarsam direnirsem istediğimi elde edebilirim” yani ağlama eşiği yükselmiş. Bunun önüne geçmek için size şunu öneririm. Bir süre bebeğinizle birlikte yatın ve bu süre içinde sallanma, emzirme gibi desteklerin hiç birini artık vermeyin. Sadece temas desteği verin ve bebeğinizi severek okşayarak masaj yaparak rahatlatın. Gece uyanmalarında emmeyi tamamen kesin ki onun da kafası karışmasın ne zaman meme gelecek ne zaman gelmeyecek. Ona bu durumu açıklayın. “Karanlıkta meme de uyuyor, sabah olduğunda o da uyanıyor” şeklinde. Gece uyandığında konuşmayın, laf anlatmaya çalışmayın. Sadece piş piş ee ee gibi sesler çıkarabilirsiniz. Ama onun haricinde siz de uyuyor gibi sakin ve hareketsiz durun ki gece uyuması gerektiğini ve sizden bir uyutma desteği almayacağını öğrenebilsin. Ama bu süreçte onun yanında olmanız gerekiyor ki yükselmiş olan ağlama eşiğini düşürebilelim. Bu duruma alışıp da artık güzel uzun uykular yapmaya başladığında yavaş yavaş uzaklaşma adımlarını uygulamaya başlayabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

   1. Merhaba Cansu hanım benim kızım 9 aylık pramatüre bir bebek olarak dünyaya geldi 12 gün gibi hastanede yattığımız oldu sarılığı vardı ilk iki ay uykusu çok güzel di gündüzleri ve geceleri kesintisiz uyurdu 3 ayına girdikten sonra ne gece uykuları kaldı ne gündüz uyku düzenine sokamadım kolik olduğu için kurutma makinesiyle uyutmaya alıştırdık ve halende öyle yatar gece emzirdiğim için çok sık uyanıyor ve uyku düzeni yok bazen 12 1 gibi yatıyor geç yatmasına rağmen sürekli uyanıyor ve tekrar yatmak istemiyor çok yıprattı bizi bu süreç ne yapmam lazım

    Beğen

   2. Merhaba,

    Bebeğiniz kendi kendine uyumayı bilmediği için gündüz kısa, gece de sürekli uyandığı kesintili uykular yapıyor. Bunu aşabilmenin en güzel yolu bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmektir.
    Bebeğinizin yaşına uygun farklı program detaylarını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Birini seçip bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden yazarsanız hemen başlayabiliriz. Böyle saatleri düzenli bir günlük programı olmuş olur.

    https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

    Sevgiler,

    Cansu Özel
    Bebek Uyku Danışmanı

    Beğen

 18. Merhaba cansu hanım ,tesadüfen gördüm sizi hemen yazmak istedim inşallah cevaplarsınız sorumu
  10 aylık bebeğim var 7-8 arası güne başlıyoruz ve 10-11 arası ilk uykusunu uyuyor ancak genelde yarım saati geçmiyor bu sebeple öğlen uykusuna erken yatırmak zorunda kalıyorum ama öğlen destekli de olsa 2 saat kadar uyuyor 15.30 da uyanırsa 18.30 da 3. Uyku da uyuyor yarım saat kadar sonra 21.30 gibi gece uykusuna yatıyor ancak geceleri sürekli uyanıyor 2 gündüz uykusu yapsa da gece sık uyanıyor 3 gündüz uykusu yapsa da aynı. ilk uykuya geçişte halen yarım kundak ile uyuyor ve yatağında sallayarak uyuyor bu sebeple mi cok sık uyanmaları. Uzun zamandır geceleri bebeğimin de benimde deliksiz uyuduğum uyku 4 saat oldu en fazla onun dışında 2 saatte bir mızmızlanıyor uykuya dönemiyor gece sadece 1 defa emiyor onun dışında destekle de olsa uykuya dönebiliyor

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bu yaş için artık kundak uykuyu bölen ve onun hareketlerini kısıtladığı için uyanmasına neden olan bir durum yaratacaktır. Kundağın yanında bir de sallanarak uyuduğu için destekle dalmış oluyor ve her uyandığında aynı desteği sizden bekliyor. Yani bebeğinizin uyanması aslında hem rahat ettiği uyku ortamı oluşmadığı için hem de sizden her defasında destek beklediği için.
   Bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretirseniz gece boyu kesintisiz uyuduğunu göreceksiniz. Dilerseniz bebeğinizin yaşına uygun aşağıdaki programlardan biriyle başlayabiliriz. Böylece ne siz ne de bebeğiniz daha fazla uykusuz kalmamış olur.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 19. Cansu Hanım Merhaba,

  Bebeğim 11 aylık ve gündüz iki uyku uyuyor.Genellikle 11:00 gibi 1,5 saatlik 1. Uykusunu, 17:00 gibi de 1 bazen 1,5 saatlik 2. Uykusunu uyuyor.21:00 gibi de gece uykusuna geçiyor.Tabi hep emerek uykuya dalıyor.
  Geceleri 6-7 defa uyanır ve hep emerek uyuyor.
  Emmeden uykuya geçebilmesi için, yatağında kendi kendine rahatça uykuya dalması ve geceleri daha az uyanması için nasıl bir yol izlemeliyim.
  Sevgiler🌸

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bu yaştaki bir bebek artık gece beslenmesine ihtiyaç duymaz (doktorunuzla da konuşup onay alabilirsiniz). Çünkü bu uyanmalar açlık değil alışkanlık uyanmasıdır. Ama gece beslenmesini devam ettirmek istiyorum diyorsanız da gece 1 defa olacak şekilde 1 yaşına kadar sürdürebilirsiniz. Diğer uyanmalarında emmeden uykuya dönmesini sağlamak için sizin dışınızda birilerinden yardım alabilirsiniz. Örneği eşiniz veya anneniz birkaç hafta beslenme dışındaki uyanmalarında size destek olursa bebeğiniz de emmeden uyuyabileceğini öğrenecektir.
   Eğer destek alabileceğiniz biri yoksa o halde şöyle yapabilirsiniz. Gece uyanmalarının hepsinde siz gidip meme olmadan (kucakta, yatakta temas desteği vererek, ses desteği sağlayarak… gibi) bir şekilde uyutun ve gecenin tam ortasına denk gelecek şekilde (örn 19:00 yattıysa ve 07:00 uyanıyorsa o halde gece 01:00 gibi) bebeğinizi uykusunda emzirin. Yani rüya öğünü yapın. Böylece karnının tok olduğundan emin olur ama gece uyanıp sizi çağırdığında meme gelmeyeceğini de öğretmiş olursunuz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 20. İyi günler 10 aylık bebeğim var gündüz 2 uykusu gayet güzel emzirip yatağına koyuyorum kendi kendine uyuyor ilk uykusu 2 saat ikinci uykusu 1.5 saat olucak şekilde ayarladım. Gece uykusuna emerek geçiyor kendine kendine uyumuyor ve 1saat arayla uyanıp tekrar emmek istiyor karnı aç olduğu için değil bunu alışkanlık haline getırdi. Yazdıklarınızı uyguladım her ağlayışında kalkıp almıyorum ama busefer aşırı bağırıyor yataktan kalkıp. Bende mecbur alıp yine meme de uyutuyorum. Bu alışkanlığı nasıl yenebilirim?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Burada kilit kısım “mecbur alıp yine memede uyutuyorum” kısmı. yani bir süre denemek, direnmek ama sonunda alıp yine meme vermek sadece bebeğinizin ağlama eşiğinin yükselmesine neden oluyor. Çünkü bebeğiniz şöyle düşünüyor “çok ağlarsam direnirsem meme gelecek, yoksa gelmiyor” ve bu nedenle çok ağlıyor ve direniyor.
   Gece beslenmelerini değiştirmek ve sık uyanmaları sona erdirmek istiyorsanız size ilk tavsiyem bu konuda son derece KARARLI olmanızdır. Bu kararlılığı göstereceğinize emin olduktan sonra da şu adımları izleyebilirsiniz.

   Emmeden uykuya dönmesini sağlamak için sizin dışınızda birilerinden yardım alabilirsiniz. Örneğin eşiniz veya anneniz birkaç hafta beslenme dışındaki gece uyanmalarında size destek olursa bebeğiniz de emmeden uyuyabileceğini öğrenecektir. Emzirme zamanı geldiğinde siz gidip emzirip yatağına yatırabilirsiniz.

   Eğer destek alabileceğiniz biri yoksa o halde şöyle yapabilirsiniz. Gece uyanmalarının hepsinde siz gidip meme olmadan (kucakta, yatakta temas desteği vererek, ses desteği sağlayarak… gibi) bir şekilde uyutun ve gecenin tam ortasına denk gelecek şekilde (örn 19:00 yattıysa ve 07:00 uyanıyorsa o halde gece 01:00 gibi) bebeğinizi uykusunda emzirin. Yani rüya öğünü yapın. Böylece karnının tok olduğundan emin olur ama gece uyanıp sizi çağırdığında meme gelmeyeceğini de öğretmiş olursunuz.

   Bu yaştaki bir bebek artık gece beslenmesine ihtiyaç duymaz (doktorunuzla da konuşup onay alabilirsiniz). Çünkü bu uyanmalar açlık değil alışkanlık uyanmasıdır. Ama gece beslenmesini devam ettirmek istiyorum diyorsanız da gece 1 defa olacak şekilde 1 yaşına kadar sürdürebilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 21. Merhaba Cansu Hanım
  Benim 9 aylık bir kızım var sabah 7 bazen 8 de kalkıyor 11 de tekrar uyuyor 13 te tekrar kalkıyor sonra 16.00 da 2. Uykusunu uyuyor. 6 da bazende daha erken kalkıyor bazen 20 dk uyuyor 6 da kalkınca en geç 9 da gece uykusuna yatıyoruz ancak gece 2 yada 3 gibi uyanıyor sonrasında uyuması için beşiğinde sallıyoruz ama 2yada 3 saat sonra anca uyuyabiliyoruz. Odası çok sessiz evde bizde o uyurken hiç ses yapmıyoruz odasında elektronik bir tek bebek kamerası var. Ama odasında odanın içi çok karanlık olmaması için gece lambası kullanıyoruz ama doğduğundan beri böyle son 2 aydır Diş sıkıntısı çekiyoruz gece uykuda ağlıyor uyanınca dişlerini kaşıyor gece uyanmasını 2 3 saat uyumamasının sebebi ne olabilir

  Liked by 1 kişi

  1. Merhaba,

   Gece uyanıp uzun süre uyanık kalması gündüz uykularını alamadığını veya akşam uykusuna kadar çok uyanık kaldığını gösterir. Süre olarak gündüz iyi uyuyor gibi düşünebilirsiniz ama yanlış saatlerde uyursa da uykusunu alamaz. Uyku saatlerini biraz öne çekin. Yani 7 gibi güne başlıyorsa o zaman 09:30-10:00 gibi uyutun, diğer uykusunu da 13:30-14:00 gibi uyutun ve akşam erken yatırın (19:00 gibi). Böylece gece uzun süreli uyanmalar yapmayacaktır.
   Diş sıkıntısının uykuları etkilediği süre 4-5 günden fazla değildir, o da tam damağı yarıp patlamadan önceki günlerdir. 2 ay süren sıkıntı diş değil kendi kendine uyuyamamanın verdiği zorlanmadır. Sallanarak değil kendi kendine uyumaya alıştırırsanız daha huzurlu uykular uyuduğunu görebilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 22. İyi günler Cansu hanım. Bebegim 9 ay 12 günlük dogdu dogalı asla gündüz uyumaz 10 dk gecmez uyuması ve kucaktan inmez. Bu durum dayanılmaz bir hal aldı geceli 6. Ay kadar güzel uyurdu oda gitti. Artık ne gece ne gündüz uyuyor bin defa uyanıyor gece gözü kapalı aglıyor ayakta yavas yavas sallarsan devam ediyor bırakırsam uyanıp aglıyor. Bende artık agkayarak bakıyorum ona durumum o kadar kötü benim haricinde 10 dk bakacak kimsem yok. Ne yapmalıyım öneriniz varmı acaba?teşkkğr edrm şimdiden 🙏

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz uyuyamadığı için kronik bir uykusuzluk problemi yaşıyor. Gündüz uyumaması geceyi o da yine gündüz uykusunu etkiliyor. Benim size tavsiyem aşağıdaki programlardan biriyle hemen başlamak yönünde olacak çünkü bu durum bebeğinizin gelişimini ve sizin psikolojinizi de etkilemeye başlayacaktır.
   Bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşın lütfen, dilediğiniz bir programla başlayalım. Size yardım etmeyi çok isterim.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 23. Merhabalalar.
  9.5 aylık kız- erkek ikizlerim var. 21.30da uyutuyorum. Kız gece çok kalkmıyor ama oğlum ağlayarak uyanıyor. Sabah 6da kalkıyorlar. 🥺 Daha geç kalkmalari için ne yapabilirim? Sabah uykusuna 10da yatırıyorum 11de kalkıyorlar. Öğlen uykusu 14-16.00 akşam 18.de yatırıyorum yarım saat uyuyorlar. Gün içinde uyku fazla mi geliyor acaba. Hiç kimsem yok maalesef bulundum şehirde. Kimseden destek alamıyorum da. Uykusuzlukdan mahvoldum 🥺🥺🥺

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bu aylarda bebeklerin uyanık kalabildiği süre ortalama 3 saattir. 6’da kalkıyorlarsa 9’da ilk uykuya yatırın. Ondan uyandıktan 3 saat sonra da 2.uykuya yatırın. Sonrasında başka uykuya yatırmadan 18:00-19:00 arası akşam uykusuna yatırın ve geceye devam etmelerini sağlayın. Bu aylarda bebekler gündüz 2 uykulu düzende ilerlerler.
   Oğlunuz uyandığında nasıl uykuya döndürdüğünüz de çok önemli. Kızınız çok uyanmıyor ve sizden destek beklemiyor ama oğlunuz destek bekliyor gördüğüm kadarıyla. Onu da desteksiz uyutmaya alıştırırsanız gece kesintisiz uyumaya başladığını göreceksiniz.
   Detaylı destek almak isterseniz aşağıdaki programlardan da faydalanabilirsiniz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 24. Merhabalar cansu hanım . Bebeğim 8ay 23gunluk emerek uyuyan bebek ama kendi uyuduguda oluyodu bazen şimdi ise uykusu geldiğinde emzirmek için yatırıyorum emmek istemiyor çok ağlıyor uyumuyo gece gündüz bu şekilde devam ediyor uykusu geldiği için çok mızmızlaniyor ama uyumuyor çok zor dalıyor ne yapmam lazım 😢 şimdiye kadar düzenimiz iyiydi ama bozuldu 😴

  Beğen

  1. Merhaba,

   Aslında bebeğiniz açık açık “anne artı desteksiz uyumak istiyorum” diyor size. Bu bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmek için çok doğru bir zamandır. Bebeğinizin yaşına uygun farklı programların detayını paylaşayım size. Uygun olan biriyle başlayalım. Bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden mail atarak ulaşabilirsiniz. İlgili formu size ileteceğim.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 25. Merhabalar . Benim bebegim 8 aylik desteksiz uyutuyorum gunduzleri uykuya daha rahat daliyor gece olunca saatinde uyumuyor ve surekli mizmizlanip agliyor. Neden anlamiyorum. Saatini ayarliyorum olmuyor ne yaptiysam olmadi. Aglaya aglaya en sonunda uyuyor. Ne yapmaliyim gunduz iyi fakat gece neden zor uyur ?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Gündüzleri iyi uyusalar bile genellikle tüm günün yorgunluğu bebeklerin üzerinde birikir ve akşam uykusuna geçmekte biraz daha fazla zorlanabilirler. Bunu engellemek için akşam uykusundan önce yapacağınız rutin süresini biraz daha uzun tutun, bebeğinizi mayıştırmak ve uykuya hazırlamak için biraz daha fazla zaman ayırın.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 26. Merhaba Cansu hanım. Bebeğim 10.ayını bitirecek 1 hafta sonra. 7 gündür uyku eğitimi veriyorum. Gündüz 2 uyku yapıyor ama gece uykularına 20 dk da geçerken gündüz bir saati buluyor. Bazen 2.uykuyu uyumak istemiyor. Sabah 6 da kalkıyor, ilk uykuya 8.30 civarı gidiyoruz ama uykuya geçisi 9. 30 oluyo 11 de kalkıyo. Gündüz uykusu çok geç geliyor o nedenle yada hiç gelmiyor bazen. Ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz? Bir de bugün 2.uykusuna yatırmak için uğraşırken yarım saat geçmişken acil bi sebepten odadan çıktık. Tekrar gelince devam ettim uyutmaya ama daha da şiddetlendi ağlaması ve çıktık odadan. Yanlış mı yapmışım? Böyle bir durumda napmalıyım? Bu iki soruma cevap verirseniz çok mutlu olurum 🙂

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebekler bu aylarda 3-3,5 saat uyanık kalabilirler. 6:00’da kalkıyorsa onu 9:00-09:30 gibi uykuya götürebilirsiniz. zaten o da o saatlerde dalıyormuş. İkinci uyku için de 13:30-14:00 gibi yatırabilirsiniz.
   Odadan çıkmak “uyku saati bitti” demektir. Bunu yapmışken tekrar odaya girmeniz bebeğinizin uykusunu açmış ve kafasını karıştırmıştır. Uyku saati bitene kadar odadan çıkmamanızı öneririm.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 27. Iyi günler. Yardımınıza ihtiyacım var. Bebegim 10 aylik. 11. Ayın içinde. Ne yazıkki ayagimda sallıyarak uyutuyorum. Ve son 2 haftadır bütün gece saat 12_1 dedimi hep ayagimda . Yatagina koydigumda yarim saat bile geçmiyor agliyor. Sabaha kadar artık oyle ayakkarımın üstunde yatiyoruz.

  Gece uykusuna saat 19_20 gibi yatiyor ve 1 saat sonra agliyarak kalkar geri sallarim.hemen uykuya dalar cok geçmeden geri yatar taki 12_1 kadar. Sonrada oyke surekli yatrima cabalarindayim . Sabah 6 _7 gibide kalkar.

  Artık vucudum dayanmiyor cok yoruluyorum geriliyorum ne yapmam lazim

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz sallanarak uykuya daldığı için hem derin uykuya geçemiyor hem de her uyandığında sizden aynı desteği bekliyor çünkü kendi kendine nasıl uyuyacağını bilemiyor.
   Bebeğinizin yaşına uygun farklı destek programlarından faydalanarak bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretebilirsiniz.
   Böylece gündüz uzun, gece de sabaha kadar kesintisiz uyuduğunu görürsünüz.
   Programları inceleyip dilediğiniz bir tanesini seçerek bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşabilirsiniz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Görüşmek dileğiyle,
   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 28. Cansu hanım merhaba kızım 7,5 aylık gündüz iki kez iki saatten fazla uyuyor saati de değişmiyor hep belli yani… gece uykusunu da 10 da uyuyor…. Fakat gece yarım saat ya da saatte bir uyanıp sürekli ağlıyor … asla düzene sokamıyorum. Gece uyumazken gündüz nasıl bu kadar huzurlu uyuyor hiç anlamıyorum. Bana bir yol gösterirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim

  Beğen

  1. Merhaba,

   Gündüz fazla uyuduğu için geceden çalışıyor olabilir veya gündüz uykularının bitimi ile akşam uykusu arası çok uzun ve bu da onu yoruyor olabilir. Bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden saatlerinizi detaylı atar mısınız bir inceleyeyim.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 29. Merhabalar
  Benim kızım 9 ay 13 günlük gündüzleri 2 saatte bir uykusu geliyor bazen yarım saat bazem 1.15 saat uyuyor şuan ayakta sallanmayla uyuyor gece uykusuuna 8.30 da. Başlıyorum 9 gibi uyuyor ama o halde de 3 saatte bir uyanıyor mama ile besleniyor 6 7 aylıkken geceleri hiç uyanmazdı 2 aydır böyle nasıl bi yol izlemeyliyim

  Beğen

  1. Merhaba,

   Artık sallanarak uyumak onu zorlayan bir destek haline gelmiş. 3 saatte bir uyanmak açlık değil alışkanlık uyanmasıdır. Eğer ek gıda süreci iyi gidiyorsa, gündüz iyi besleniyorsa o halde gece beslenmelerini doktorunuza da danışarak kesmeye en azından 1’e düşürmeye başlayabilirsiniz. Bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmek için aşağıdaki programlardan birinden faydalanabilirsiniz. Bana her zaman cansu@bebekuykudanismani.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 30. Merhaba
  Oğlum 5. Ayından beri kendim eğitim verdım desteksiz uyuyor odasına bırakır cıkarım saat aralıklarına gore uyur kendısı suan 10 bucuk aylık ve 2. Uyku ya hıc uyumuyor yada aglaya aglaya uyuyup ilk döngüde uyanıyor bende baska bırseye alısmasın dıye sadece kurallı olarak gıdıp sakınlestırıp cıkıyorum odadan benı gorunce daha cok aglıyor baktımkş uyumuyor ısrarla alıyorum erken uyutuyorum aksam uykusunu bu nedir tam olarak yanı korkuyor olsa gece yatarkende korkar aglar uyumak ıstemez yada sabah ilk uykusunda bu 2. Uyku reddini cozemedım bır turlu ve bugun 9 gün oldu bu sekılde lütfen yardımcı olun 😦

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz tam da bu aylarda bir büyüme atağı yaşar. Gündüz uykulardan birine direnme de bunun en açık belirtilerinden biridir. Bu geçici dönemde bebeğinizin yanlış bir alışkanlık kazanmaması için 1. uykuyu çok uzun uyumamasını, rutinleri biraz daha uzun tutmayı ve 2.uykuya biraz daha geç yatırmayı deneyebilirsiniz.
   Merak etmeyin 1 hafta-10 günden fazla sürmeyecek ve bebeğiniz yine eski uzun uykularına kavuşacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 31. Merhaba Cansu hanım, 10 aylık bebeğim var bu zamana kadar uyku düzeni normaldi öğlen ve akşamüstü 2 gündüz uykusu uyur akşamda 9-10 gibi gece uykusuna geçerdi ama son 1 haftadır akşamüstü 5- 6 uykusuna direniyor saat 8 gibi uyuyor sabah çok erken uyanır diye yarım saat sonra uyandırıp 10 da gece uykusuna yatırıyorum sabahta 7-8 gibi uyanıyor, bir yerlerde yanlış bir şeyler var ama ne bilmiyorum öneriniz nedir acaba? Şimdiden çok teşekkür ederim..

  Beğen

  1. Merhaba,

   Uyku saatlerini biraz erkene kaydırmanızı öneririm. İlk uykuya 10:00 gibi, 2.uykuya da 14:00-15:00 gibi yatırabilirsiniz. Uyku sürelerini 1-1,5 saatle sınırlı tutun. Böylece akşam 19:00-20:00 arası akşam uykusuna rahatlıkla geçiş yapabilir.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 32. Cansu hanım merabalar benim oğlum 8.5 aylık son bir aya kadar yatağına koyup uyuyordu fakat son bir ayda mizmizlandigi için ya salladim yada beraber yattık calistigim için arada kayinvalideme bırakıyordum önceden arkadan çok aglamazdi ama şimdi odadan çıkayım hemen ağlıyor tekrar tek başına uyumaya nasıl geçerim bunun altındaki sebep ne olabilir

  Beğen

  1. Merhaba,

   Siz farkında olmadan bebeğinize “çok ağlarsam annem beni uyutur” mesajı vermişsiniz. Bunu değiştirebilmek için uyku öncesi rutinleri uzun tutun, bebeğiniz yatağa koymadan iyice sakinleştirin ve yatağa koyduktan sonra da artık mümkün olduğunca orada sakinleştirerek uykuya dalmasını sağlayın. Başlarda yine alışık olduğu üzere tepki verebilir ama sabırla ilerlediğinizde bu alışkanlığın 2-3 günde değiştiğini göreceksiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 33. Cansu hanım merhabalar bebeğim. 9 ay 2 günlük. Tamamen desteksiz uyuyor. Uyku Arkadaşı ile öpüp yatağına koyuyorum rutinlerini yaptıktan sonra en fazla 10 dk sonra uyur. Gecelerimizde sıkıntısız uyansa bile yine kendi dalıyor fakat gündüz uykularımız ve sabah uyanma saatimiz felaket. 2 uykuya geçtik iki hafta falan önce. Sabah 5 gibi uyanıyor gündüzlerde kısa olduğu için akşamı edemiyoruz asla. Bende mecburen akşam 6 da yatırmak zorunda kalıyorum. Uyku uyanıklık saatleri 1. Uykuya 3 saat sonra, 2. Uykuya yine 3 saat sonra akşam uykusuna da 4 saat sonra yatırıyorum. Ama son günlerde gündüz uykularımız inanılmaz kısa yarım saat falan olduğu için akşam uykumuz 4 saat sonunda ancak 17.00 a denk geliyor bende mecburen bekletip 18.00 da yatırıyorum. Her yolu deniyorum gündüzleri eskisi gibi uzatmak için ama olmuyor 30 gündür bu şekildeyiz. Alışkanlık olmasından korkuyorum artık. Oda ısısı, uyanıklık süreleri, temiz hava alması, tv telefon televizyon hiç bir şey yok, nerede hata yapıyorum bilmiyorum

  Beğen

  1. Merhaba,

   Gündüz uykularına desteksiz daldığı halde 30 dakikada uyanıyorsa çevresel faktörlere bakmanız gerekebilir. Örneğin uyku ortamı yeterince karanlık mı? serin mi? bebeğiniz terlediği için, bir ses duyduğu için uyanıyor olabilir mi… gibi. Önceliğiniz gündüz uykularını uzatmak olsun. Bunun için bebeğinizi gün içinde bol bol dışarı çıkarın, temiz hava alsın, enerjisini boşaltsın. Uykudan önce ılık bir duş aldırın rahatlasın. Sonrasında da gündüz uykularında onu uyandıran ne onu gözlemleyin. Uykuları uzatırsanız akşam uyuma saatini ileri böylece gündüz uyanma saatini de 06:00 sonrasına çekmiş olursunuz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 34. Merhabalar bebeğim 1 yaşında nasıl uyku eğitimi vereceğimi bilmiyorum hem emerek uyuyor sallanarak ta uyumuyor nasıl uykuya hazırlıya bilirim gece 2 ye kadar uyumuyor hep oyun oynamak istiyor

  Beğen

 35. Merhaba Cansu hanım oğlum 5 gün sonra 9. Ayını dolduracak ama gece uykusu hala yok sürekli uyanıyor her seferinde emmek istiyor çoğu zaman emdikten sonra sallayarak uyutuyorum. Sallamadan uyuduğu hiç olmuyor gece çok huysuz gündüzleri 3 kere uyumak istiyor çoğu uzun süreli çoğu 20 dakika falan sürüyor. Niye böyle yapıyor acaba ben mi yanlış yapıyorum oğlum mu başka birşey istiyor anlamıyorum yardımcı olursanız sevinirim. Merhaba

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizin uyku saatleri uyku ortamı veya uyku alışkanlıklarından bazıları yanlış olabilir. Sıkıntının nereden kaynaklandığını nasıl çözebileceğimizi anlayabilmem adına bana mail atarsanız detaylı yardımcı olmayı isterim.
   cansu@bebekuykudanismani.com

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 36. Cansu hanım merhaba. Bebeğim 11 aylık olmasına 5 gün var. 2 aydır uykuları çok düzensiz. 3 buçuk 4 saatte Bi uyutmaya çalışıyorum ama o çok direniyor 7 8 9 saat bile durduğu oluyor çoğu kez de gece yarısı uyanıp sabahlıyoruz. Ne yapsam uyumuyor. Beşiğinden alırsam susuyor bir ağrısı olduğunu düşünmüyorum. Aynı zamanda hamileyim çok zorlanıyorum ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz açıkça “artık destekle uyumak istemiyorum anne” diyor size. Çünkü verdiğiniz destekler onu uykuya geçirmeye yetmiyor. Bebeğinizin yaşına uygun farklı program detaylarından yararlanabilirsiniz. Aşağıda iletiyorum, inceleyip bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden dönüş yapabilirsiniz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 37. Merhaba cansu hanım oğlum 10 aylık oldu fakat bi uyku düzenimiz yok. Özellikle geceleri 12 den önce asla yatiramiyorum geç saatlerde yatmasına rağmen gece de bir kaç kez daha uyanıyor ve sürekli sallanmak istiyor. Lütfen bana yardımcı olun çok zor ve yıpratıcı bi durum benim için.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s