9-12 Ay Uyku Düzeni

Gündüz Uykuları 2 defa olmak üzere toplam 2-3 saat
Gece Uykusu Toplam 11-12 saat
Uyanıklık Süresi 3-4 saat
Toplam Uyku 13-14 saat

Bu aylarda artık bebeklerin gündüz uykuları düzene girmiştir. Gün içinde 2 defa gündüz uykusuna yatarlar. Bunların biri sabah diğeri öğleden sonradır. 12. ay civarı bebeklerin gelişimi açısından bir dönüm noktasıdır. Bu dönemde uykuyu reddetme, uykuya geçişte zorlanma gibi davranışlar görülebilir ve bunlar tek gündüz uykusuna geçiş için doğru zamanmış gibi algılanabilir. Halbuki tek gündüz uykusuna 15-18. ay civarı geçilmelidir. O zamana kadar 2 gündüz uykusunu korumak için gece uykusuna erken yatırmak (18:00- 19:00 civarında) faydalı olabilir.

Bu dönemde uyku düzenini etkileyebilecek bir diğer konu da ayrılık kaygısıdır. Bazı bebekler bunu çok hafif atlatırken, bazıları ise çok yoğun yaşayabilir ve bu durum uyku düzenini etkileyebilir. Bu zamana kadar çok iyi uyuyan bebekler bile, eğer ayrılık kaygıları yoğunsa uykuya geçişte sorun yaşayabilirler.

9-12. ay arasındaki bebeklerin genellikle gece beslenme ihtiyacı ortadan kalkmıştır ve geceleri 11-12 saat kesintisiz uyuyabilirler. Eğer bebeğiniz hala geceleri sık sık uyanıyorsa ve gündüzleri yeterli besin aldığından eminseniz, bu uyanmaların nedeni büyük ihtimalle alışkanlıktır. Biraz çaba ve sabırla bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Bebeğinizin daha iyi uyuması için ipuçları

Ayrılık kaygısını yenmesine yardımcı olun

Bebeğinizin ayrılık kaygısı yaşadığını fark ederseniz, örneğin yatağına koyduğunuzda ağlamaya başlıyorsa, gündüzleri ce-e gibi oyunlarla bir yere gitseniz bile her zaman geri döneceğinize dair ona güven verebilirsiniz.

Gün içinde bol bol egzersiz yaptırın

Bu dönemde yürüme becerileri gelişmeye başlar. Bu becerileri yatağına taşımaması için gün içinde bol bol hareket etmesini, yeni öğrendiklerini pekiştirmesini sağlayın. Aksi taktirde gece uyanıp antrenmanlara başlayabilir.

İki gündüz uykusu uyumasını sağlayın

Gündüzleri iki defa uyuyan bebeğiniz 12. ay civarı iki uykusundan birine geçişte zorlanıyor, direniyor, ağlıyor veya bu uykusunu çok kısa uyuyorsa, bu uykuya artık ihtiyaç duymuyor gibi gözükebilir. Ancak iki uykudan tek uykuya geçiş dönemi genellikle 15-18. aylar arasında tamamlanır. Bu aylara kadar iki uykuyu tutabilmek için gündüz uykularının süresinde ve zamanlamasında ayarlama yapmak gerekebilir.

Erken gece uykusuyla destekleyin

Bebeğiniz son uykusundan saat 15:00’ten önce uyandıysa, gece uykusuna en geç saat 19:00 gibi yatmasını sağlayın. Aksi taktirde gece uykusu öncesinde aşırı yorulabilir ve bu durum gece uyanmalarına neden olabilir.

Diş çıkartma dönemine dikkat edin

Diş çıkartırken yaşadıkları sıkıntılar bebeklerin uykularını olumsuz etkileyebilir. Uykuları düzenli olan bebeklerde bile diş sıkıntıları nedeniyle 2-3 gün süren uyku bozulmaları yaşanabilir. Bu dönemlerde bebeğinizin yanında olup onu rahatlatarak mümkün olduğunca uyku düzenini korumanız önemlidir. Diş çıkartma dönemi uyku eğitimine başlamak için doğru bir zaman değildir.

Teknolojik cihazları kapatın

Teknolojik cihazlar bebeklerde uyarıcı etkiye sahiptir. Aşırı uyarılan bebekler de uykuya geçmekte zorlanır ve geceleri uyanırlar. Bu nedenle uykudan en az 1 saat önce teknolojik cihazları kapatıp bebeğinizi rahatlatacak ve uykuya hazırlayacak sakin aktiviteler tercih etmeniz bebeğinizin daha iyi uyumasını sağlayacaktır.

← 6-9 Yaş Uyku Düzeni   1-2 Yaş Uyku Düzeni →

“9-12 Ay Uyku Düzeni” için 240 yorum

 1. Merhaba Cansu Hanım
  Bebeğim 9 Aylık Ve Her 3 saate bir gündüz uykusuna yatıyor gündüzleri uyutmamaya çalışıyorum ama imkansızı başarmak gibi birşey oluyo çünkü illaki uyumak istiyor. Gece uykusunda hiç bir problem yok. Ama gündüz çok uyuması bi rahatsızlığı olduğunu düşündürüyor.

  Beğen

  1. Merhaba,

   9 aylık bir bebeğin uyanık kalabildiği süre 3 saattir. Yani bebeğinizin her 3 saatte bir uyumak istemesi çok normal. Gece uykusunda da bir sıkıntısı olmaması her şeyin yolunda olduğunu gösteriyor. bebeğinizin sinyallerine kulak verin o size zaten neye ihtiyaç duyuyor çok güzel anlatıyor 🙂

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 2. Merhaba Cansu hanım. Bebeğim uykuya dalarken çok zorlanıyor. Gözlerini zor açmasına rağmen ağlıyor uyumamak için direniyor. Geceleri deliksiz bir saat bile uyumuyor. Sürekli ağlayarak uyanıyor ve emerek uykuya dalıyor. Emmeden uykuya dalmıyor. Özellikle geceleri çok zorlanıyorum. Ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Gece devamlı destek vermeniz bebeğinizde alışkanlığa neden olmuş. Artık sizden destek almadan uykuyu sürdüremiyor. Bu konuda uyku saatleri, uyku ortamı ve uyku alışkanlıklarını inceleyerek yorum yaparsam daha sağlıklı olur. Bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşırsanız size bir form göndereyim onu doldurun ve detaylı görüşelim.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 3. Merhaba cansu hanım kızım 17 aylık uyuyacagi zaman beşiğine koyup iyi gecele söyleyerek 9.30 gbi uyuyordu ama bn bazada yatardim öle uyurdu kendini bıraktım ki ağlıyor ve 1 gün hasta oldu sallayarak uyudu oturma odasında şimdi sallayarak ve oturma odasında uyumak istiyor ne yapmalıyım acaba teşekkür ederim şimdiden

  Beğen

 4. Merhabalar cansu hanim oğlum şu an 9 aylık gündüz uykusu da uyumasına rağmen geceleri uyumuyor gözleri kapalı şekilde ağlıyor sürekli dönüyor asla gözünü açmıyor ama ağlamaya devam ediyor ne yapmalıyım

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizi nasıl uyutuyorsunuz bu kısım çok önemli. Eğer destekle uykuya dalıyorsa gecenin devamında da saat başı uyanıp yine aynı destekleri almak isteyecektir. Bunu çözmenin yolu bebeğinize kendi kendine uykuya dalmayı öğretmektir. Yardıma ihtiyacınız olursa benimle cansu@bebekuykudanismani.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 5. Merhaba Cansu Hanim
  Bebegim 9 ayi doldurmak uzere,gunduz 2 kere uyuyor fakat gece kesintisiz uyku uyumuyor..2 saatte bir bazen saat basi bile uyanip mama iciyor..6 ay emdi..ve saat 4 de 5 de uyanip oturuyor 2 saat..uykusuzluktan mahvolmus durumdayim..ayrica kendisi de saglikli bir gece uykusu uyumuyor diye dusunuyorum..ne zaman kesintisiz gece uykusu uyur,ne yapmaliyiz?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizin bir uyku ilişkilendirmesi olmuş gördüğüm kadarıyla. Uykuya başlarken ve devamında emme desteğini arıyor.
   Bunun üstesinden gelmek ve gündüz uzun gece de kesintisiz uykular uyuyabilmesini sağlamak adına bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmenizi öneririm. Bunun için bebeğinizin yaşına uygun farklı program seçenekleri mevcut. Bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşırsanız gerekli bilgilendirmeleri paylaşayım.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 6. Oğlum 9 aylık geceleri saat başına kalkıyor gozlerini acamadan ağlıyor . 10 gibi yatirsam 10 15dk sonra kalkıyor . Bı daha 12 den önce uyumuyor.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Gece uyanmalarındaki sorunu çözebilmek adına gece uyandığında sizden ne talep ediyor ne bekliyor buna bakmak gerek. Eğer verdiğiniz destekle tekrar dalıyor ama kısa süre sonra yine aynı destek için uyanıyorsa o zaman bebeğinizde bir uyku ilişkilendirmesi olmuştur ve bunu değiştirmek gerekir.
   Bunun için bebeğinizin yaşına uygun uyku eğitimi programlarından faydalanabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 7. Merhaba cansu hanım oğlum 10 aylık oldu ama geceleri 2-3 saate bir mama yemek icin uyaniyor ama tekrar geri dalmasinda sorun yok ama benim icin cok yorucu oluyor kesintisiz uyumaya nasil gecebiliriz

  Beğen

  1. Merhaba,

   Gelişimi ve kilosu sağlıklı bebekler 9.-10.aydan itibaren artık geceleri acıktıkları için uyanmazlar. Doktorunuza danışırsanız o da artık gece beslenmelerini yavaş yavaş kesmeniz yönünde sizi bilgilendirecektir.
   Bu uyanmalar açlık değil alışkanlık uyanmaları. Yani bebeğiniz her 2-3 saatte bir uyanıp yine mama alarak uykuya dalmaya alışmış. Bunu değiştirebilmek adına bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmenizi tavsiye ederim. Bunun için farklı program seçenekleri var, hepsini ileteyim, inceleyin, başlamayı düşünürseniz bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşabilirsiniz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2023/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 8. Merhaba Cansu hanım bebeğim 10 aylım oldu gecelerı çok sık uyumuyor bazen 6 bazen 7 kez faln uyanıyor ağlıyor emızırıyorum hemn gerı uyuyor acaba sebebi nedır bazenlerı uykuya daldıktan 10 dakka sonra bıle ağladığı oluyor sureklı sekılde napmalıyım ? 🙏

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizi destekle uyuttuğunuz için uykunun devamında da yine sizden aynı destekleri bekliyor.
   Bunu çözebilmek adına bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmenizi öneririm.
   Farklı program seçenekleri ve danışmanlıklar için bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 9. Cansu hanım merhabalar
  Benim 11 aylık oğlum var bizim uyku problemimiz var ve bu bende artık travma oluşturmaya başladı çok uykusuzum gündüzleri 2 defa uyuyor yatağına yatırıyorum maksimum 10 dakika çok nadir 1 saat uyuyor geceleri saat başı uyanıyor ayakta sallanıyor malesef artık çok zorlanıyorum bedensel olarakta çok yıprandım ne yapabilirim bununla ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bu yaşlarda artık sallanmak uyutan değil tam tersine uyaran bir hal almaya başlar, sizde de böyle olmuş gördüğüm kadarıyla. Bebeğiniz uykuya sallanarak geçtiği için her uyku döngüsünden çıktığında yine sizden aynı desteği istiyor.

   Bunu değiştirebilmek adına bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmeniz öneririm. Bunun için oluşturduğum farklı program seçenekleri mevcut. Ben detaylarını paylaşayım siz inceleyin, başlamayı düşünürseniz bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden mail atabilirsiniz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2022/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 10. Merhabalar cansu hanım kızım bir yaşında gunduz bir defa iki saat uyutuyorum fakat gece uykusunda sürekli uyanıyo hala kesintisiz uykuya geçemedi bende yanıma alıp birlikte yatıyorum her uyandığında emziriyorum ne yapmalıyım kesintisiz uyuması için bilgi alabilirmiyim şimdiden teşekkürler

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bu yaştaki bebeğinizin eğer gelişimi sağlıklıysa o zaman artık gece beslenmelerine ihtiyaç duymayacaktır. Şu an aldığı beslenme açlık değil daha çok alışkanlık kaynaklıdır, doktorunuza da danışarak tamamen kesebilirsiniz.
   Bebeğiniz uykuya memeyle geçtiği için her uyku döngüsünden çıktığında yine sizden aynı meme desteğini istiyor. Yani sizi emzik niyetine kullanıyor. Bunu değiştirebilmek adına bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmeniz öneririm. Bunun için oluşturduğum farklı program seçenekleri mevcut. Ben detaylarını paylaşayım siz inceleyin, başlamayı düşünürseniz bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden mail atabilirsiniz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2022/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 11. 9 aylık bebeğim var gece çok sık uyanıyo bazen gözleri kapalı şekilde bazende kafasını kaldırıp etrafa bakıp aglıyo gece 4 veya 5 kere kalkıyo bazen hiç susmuyor gece 11 de uyutuyorum sabah 8 buçuk ta kalkıyo gece 1 biberon veriyorum gece beslenmesini kesmelimiyim

  Beğen

  1. Merhaba

   Gece beslenmesini bu aylarda 1 defa yapabilirsiniz, 1 yaşına kadar sıkıntı olmaz. 1 yaşından sonra doktorunuzun da yönlendirmeleriyle yavaş yavaş kesmeye başlayabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 12. Günaydın cansu hanım benim bebegim11 aya girecek geceleri ağlayarak uyanıyor uyumakta zorlanıyor gece kalkıp oturuyor uyumuyor sabah 6 da kalkıyor uyumuyor gündüz uykusu olduğu halde uyumamak için direniyor uykuya dalıyor yarım saat sürmüyor uyanıyor nenni ile uyutuyordum şimdi onuda istemiyor
  besikde salladikca agliyor lütfen yardım edin

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizi destekli uykuya yatırdığınız için uykunun devamını getiremiyor. Ayrıca sallanma desteği de onu artık rahatlatan sakinleştiren değil, uyaran bir destek haline gelmiş gördüğüm kadarıyla.
   Bunu aşabilmenin yolu bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmektir. Bunun için hazırladığım farklı program seçenekleri mevcut, ben detaylarını paylaşayım, başlamayı düşünürseniz bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden mail atabilirsiniz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2022/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 13. Merhabalar kızım 9 aylık ve doğduğundan beri uyku sorunumuz var.bir çok yolu denedim ama uyutuyorum yerine yatırmadan kalkıyor,tam uykuya dalıyor 10-15 dakika sonra saatlerce uyumuş gibi geri kalkıyor.emekleyip yorulunca düzelir dedim ama oda olmadı.geceleride aynı sorun var.gece aralıklı 3 saat ,gündüz de 1 saat toplam 4 saat uyku uyuyor.uyumadigi içinde hırçın ve huysuz oluyor.iki oğlumda da böyle bir sorun yoktu kızım böyle yardimci olursanız sevinirim

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizi destekli uykuya yatırdığınız için uykunun devamını getiremiyor. Bunu aşabilmenin yolu bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmektir. Bunun için hazırladığım farklı program seçenekleri mevcut, ben detaylarını paylaşayım, başlamayı düşünürseniz bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden mail atabilirsiniz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2022/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s