9-12 Ay Uyku Düzeni

Gündüz Uykuları 2 defa olmak üzere toplam 2-3 saat
Gece Uykusu Toplam 11-12 saat
Uyanıklık Süresi 2,5-3,5 saat
Toplam Uyku 13-14 saat

Bu aylarda artık bebeklerin gündüz uykuları düzene girmiştir. Gün içinde 2 defa gündüz uykusuna yatarlar. Bunların biri sabah diğeri öğleden sonradır. 12. ay civarı bebeklerin gelişimi açısından bir dönüm noktasıdır. Bu dönemde uykuyu reddetme, uykuya geçişte zorlanma gibi davranışlar görülebilir ve bunlar tek gündüz uykusuna geçiş için doğru zamanmış gibi algılanabilir. Halbuki tek gündüz uykusuna 15-18. ay civarı geçilmelidir. O zamana kadar 2 gündüz uykusunu korumak için gece uykusuna erken yatırmak (18:00- 19:00 civarında) faydalı olabilir.

Bu dönemde uyku düzenini etkileyebilecek bir diğer konu da ayrılık kaygısıdır. Bazı bebekler bunu çok hafif atlatırken, bazıları ise çok yoğun yaşayabilir ve bu durum uyku düzenini etkileyebilir. Bu zamana kadar çok iyi uyuyan bebekler bile, eğer ayrılık kaygıları yoğunsa uykuya geçişte sorun yaşayabilirler.

9-12. ay arasındaki bebeklerin genellikle gece beslenme ihtiyacı ortadan kalkmıştır ve geceleri 11-12 saat kesintisiz uyuyabilirler. Eğer bebeğiniz hala geceleri sık sık uyanıyorsa ve gündüzleri yeterli besin aldığından eminseniz, bu uyanmaların nedeni büyük ihtimalle alışkanlıktır. Biraz çaba ve sabırla bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Bebeğinizin daha iyi uyuması için ipuçları

Ayrılık kaygısını yenmesine yardımcı olun

Bebeğinizin ayrılık kaygısı yaşadığını fark ederseniz, örneğin yatağına koyduğunuzda ağlamaya başlıyorsa, gündüzleri ce-e gibi oyunlarla bir yere gitseniz bile her zaman geri döneceğinize dair ona güven verebilirsiniz.

Gün içinde bol bol egzersiz yaptırın

Bu dönemde yürüme becerileri gelişmeye başlar. Bu becerileri yatağına taşımaması için gün içinde bol bol hareket etmesini, yeni öğrendiklerini pekiştirmesini sağlayın. Aksi taktirde gece uyanıp antrenmanlara başlayabilir.

İki gündüz uykusu uyumasını sağlayın

Gündüzleri iki defa uyuyan bebeğiniz 12. ay civarı iki uykusundan birine geçişte zorlanıyor, direniyor, ağlıyor veya bu uykusunu çok kısa uyuyorsa, bu uykuya artık ihtiyaç duymuyor gibi gözükebilir. Ancak iki uykudan tek uykuya geçiş dönemi genellikle 15-18. aylar arasında tamamlanır. Bu aylara kadar iki uykuyu tutabilmek için gündüz uykularının süresinde ve zamanlamasında ayarlama yapmak gerekebilir.

Erken gece uykusuyla destekleyin

Bebeğiniz son uykusundan saat 15:00’ten önce uyandıysa, gece uykusuna en geç saat 19:00 gibi yatmasını sağlayın. Aksi taktirde gece uykusu öncesinde aşırı yorulabilir ve bu durum gece uyanmalarına neden olabilir.

Diş çıkartma dönemine dikkat edin

Diş çıkartırken yaşadıkları sıkıntılar bebeklerin uykularını olumsuz etkileyebilir. Uykuları düzenli olan bebeklerde bile diş sıkıntıları nedeniyle 2-3 gün süren uyku bozulmaları yaşanabilir. Bu dönemlerde bebeğinizin yanında olup onu rahatlatarak mümkün olduğunca uyku düzenini korumanız önemlidir. Diş çıkartma dönemi uyku eğitimine başlamak için doğru bir zaman değildir.

Teknolojik cihazları kapatın

Teknolojik cihazlar bebeklerde uyarıcı etkiye sahiptir. Aşırı uyarılan bebekler de uykuya geçmekte zorlanır ve geceleri uyanırlar. Bu nedenle uykudan en az 1 saat önce teknolojik cihazları kapatıp bebeğinizi rahatlatacak ve uykuya hazırlayacak sakin aktiviteler tercih etmeniz bebeğinizin daha iyi uyumasını sağlayacaktır.

← 6-9 Yaş Uyku Düzeni   1-2 Yaş Uyku Düzeni →

“9-12 Ay Uyku Düzeni” için 53 yorum

 1. Bebeğim duzeltilmis 11 aylık kronik yaşı da 13 aylık desteksiz uyuyor ama birkaç gündür gündüz uykularına geçmekte zorlanıyor ve özellikle ilk uykusunu çok kısa uyuyor sonra tekrar dalmakta zorlanıyor uyumuyor ve geceleri de uyanmaya basladisebebi nedir?? Şimdiden teşekkür edrrim

  Beğen

  1. Merhaba,

   Büyüme atağı geçiriyor olabilir. Bu durumda yine de onu 2 uykuya yatırarak ilerlemenizde fayda var. Ama burada normalden biraz daha fazla destek verirseniz bebeğiniz zorluk yaşamayacaktır. Atak haftası geçtiğinde verdiğiniz destekleri aşamalı olarak keserek tekrar bağımsız uyku sürecine geçebilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 2. İyi akşamlar cansu hanım. Bebeğim 13 aylık. Bebeğim gece 1-2 arası uyuyor ve sabaha kadar çok sık sürekli ağlayarak uyanıyor. Beni emmek istiyor. Yatırmadan 2 saat önce onu yok tutucak mamasiini. Daha sonra devam sütü veriyorum. Fakat bunlara rağmen yinede beni emmeden uyumuyor. Gece uyanmalari arttı. Beslenmeden sabaha kadar sabrediyorum. Yalancı memeyide Kabul etmiyor.gunduz tek uykuya düştüğü zaman dahi 1 den önce uyumuyor. Artık çaresiz kaldım

  Beğen

  1. Merhaba,

   Gece 1:00-2:00 arası bir bebeğin uyuması için çok geç bir saattir. Bu saatte uyuduğunda sağlıklı bir uyku olmasını ve büyüme hormonlarının düzgün çalışmasını bekleyemeyiz. Bebeğinizin akşam 20:00-20:30 gibi uykuya geçmesi gerekir.
   Bebeğiniz meme dışında nasıl uykuya dalabileceğini bilmediği için zorlanıyor. Ama bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretirseniz gündüz uzun gece boyu da kesintisiz uyuduğunu siz de göreceksiniz. İnanın 3 günde bu durumu değiştirebilirsiniz 🙂
   Bebeğinizin yaşına uygun programların detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

   1. Teşekkür ederim. Fakat kendi kendine uyumasını nasıl sağlayabilirim. Dediğiniz saatlerde uyutursam uyanıyor ve uykuya devam etmiyor. Sizden daha fazla bilgi ve yardım nasıl alabilirim

    Beğen

 3. Merhaba,

  Gece uykusu güzel olan bebeğimin 1 haftadır uykusu bozuldu. Gece uyanıyo ve 3-4 saat uyumak istemiyor. En geç 9 da uyurdu artık 11 de zor uyutuyorum. Gündüz uyku süresi 3 – 4 saatti onu da uzatmaya başladı bazen 5 saat uyuyo gündüz toplam. Nasıl bir yol izlemem gerekir acaba. Teşekkürler şimdiden.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Normalde uyuyan bebeği uyandırma taraftarı değilim ama bu şekilde gece uykuları bozulmaya başladıysa o halde sizin ufak müdahalelerinizle gündüz uykularını kısaltıp gece uykusuna yer bırakmak gerekebiliyor. Bu durumda gündüz uykularından uyanma saatini en geç 16:30 olacak şekilde düzenlerseniz akşam da 20:00-20:30 gibi akşam uykusuna yatırabilirsiniz. Gündüz 2-3 saatlik bir uyku bebeğiniz için yeterli olacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 4. Cansu hanım merhabalar
  Oğlum 9 aylık doğduğundan beri uyku sorunumuz var aslında ama artık yatağında yatmak istememeye başladı
  Gece 1.2 gibi anca uykuya dalıyor bu saatlerden önce uyursa da mutlaka sık sık uyanıyor. Beşiğine gece 2 den önce koyamıyoruz sürekli uyandığı için beşiğine koyunca da 10 dk geçmeden uyanıyor yanımda yatıp sızıyor geceleri sürekli bu döngüde geçiyor sanırım yanımda uyumaya alıştırdım istemeden 😦 nasıl bir yol izlemem lazım
  Şimdiden çok teşekkür ederim

  Beğen

  1. Merhaba,

   Gece 1:00-2:00 gibi uykuya dalmak bu yaş bir bebek için hiç sağlıklı bir düzen değildir. O saatlerde uykuya dalması aslında normal bir uyuma değil bir nevi uykusuzluktan bayılmaktır. Bebeğinizin gündüz uykularını da düzenleyerek ona kendi kendine uyumayı öğretmeniz en sağlıklısı olacaktır. Bu ay bebeklerin uyanık kaldığı süre yaklaşık 3 saattir. Gündüz uykularını mutlaka bu süreyi göz önünde bulundurarak 2 uyku şeklinde uyutmanız gerekir.
   Sizinle uyumaya alıştığı için yatağına tepki gösteriyor olması çok normal. Ama merak etmeyin, uyku öncesi uzun tuttuğunuz bir rutin süreciyle birlikte bebeğinizi iyice rahatlatıp yatağa koyup tekrar orada uyumaya alıştırabilirsiniz. Tabi bu süreçte kendi yatağınızı ona bir seçenek olarak sunmuyor olmanız gerekir ki o da beşiğine tekrar alışabilsin. Aksi takdirde yanınıza alana kadar fazlaca tepki gösterecektir.
   Unutmayın bebeklerin alışkanlığını değiştirmek sadece 3-4 gün sürer. Bu kadar kısa zamanda sabırla ilerlediğinizde bebeğinizi tekrar yatağına alıştırabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 5. Merhaba Cansu hanım bebegim 10 aylık sabah 9.30 kalkıyor öğle 12.30 gibi uyuyoruz 3 veya 4 saat uyuyor 2. Gündüz uykusuna ihtiyaç olur mu tek uyku yeterli midir

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz zaten güne geç başladığı ve gündüz uykularının toplamını tek uykuyla aldığı için 2. bir gündüz uykusuna ihtiyaç duymayacaktır. Mevcut düzeninizde ilerleyebilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 6. Merhaba benim bebeğim 9.buçuk aylık uyku eğitimini başladım arada altıncı hastalık oldu kaldı tekrar 4 gün ara verdikten sonra başladım bu sefer çok kötü gitti her 30 dk da uyanıyor emmiyor geceleride her 1 saatte ne bebeğim uykusunu alabiliyor nede ben birde yaşına göre kilosu düşük gündüzleri iyi besleniyor ama uyumamasının sebebi alışkanlıktır galiba hastalandıktqn sonra gündüz uykularıda bozuldu eskiden 3 uyku yaptırıyordum şuan 2 yi zor yapıyor napıcağımı bilemiyprum

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz artık yaşı itibariyle sadece 2 uykuyla ilerlemek istiyor olabilir çok normal. Bebekler 6-9. Aylar arası 3 uykudan 2 uykuya düşüş yaşarlar. Sizin yaşadığınız değişiklik de hastalıktan değil muhtemelen yaşından kaynaklanmış. Endişelenmenize gerek yok. Ama 2 uykuyu da 30 dk uyuyorsa uykusunu alamaz, uzatmanız gerekir.

   Size tavsiyem 1-2 hafta ara verin çünkü hastalık sonrası bebeklerin normal hallerine dönmeleri zaman alabiliyor. 1-2 haftanın sonunda tekrar baştan başlayarak bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretme adımları atın.
   9-10. aylardan itibaren doktorunuza da danışarak gece beslenmesini kesebilirsiniz ama bebeğinizin kilo alımı geriden geliyorsa ve doktorunuz da gece beslenmesini tutmanızı önerirse en azından gecenin ortasına denk gelecek şekilde 00:00-01:00 saatleri arasında bebeğinizi uykusunda besleyebilirsiniz, rüya öğünü şeklinde.

   Bu süreçte uyku ortamının oluşturulması, uyku saatlerinin düzenlenmesi ve uyku öncesi rutinlerin oturtulması çok kritiktir. Dilerseniz onları birlikte düzenleyeceğimiz 1 veya 2 saatlik danışmanlıklardan faydalanabilirsiniz. En azından programı kendiniz bile ilerletseniz doğru adımları attığınızdan emin olursunuz. Bu programların detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

   https://bebekuykudanismani.com/mini-panda-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 7. Merhabalar Cansu Hanım bebeğim 11 aylık gece uykusuna saat 22.00-23.00 gibi uyuyup saat sabah 8’e kadar 1 saatlik arayla uyanıp emmek istiyo emmeden uykuya geçmiyor. Uykumu alamadığım için diğer çocuğuma vakit ayıramıyorum. Lütfen bi şey önerin.
  Sevgilerimle…

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizin gece beslenmelerini artık doktorunuza danışarak kesebilirsiniz. Eğer kilo alımı gerideyse o halde gece 1 defa (00:00-01:00) gibi onu uykusunda besleyebilirsiniz. Böylece beslenmek için uyanması ağlaması gerektiği gibi yanlış bir izlenim edinmemiş olur.
   Size tavsiyem hem gündüz uykularını hem de akşam uykuya yatma saatini öne almanız. Çünkü 22:00-23:00 bu yaştaki bir bebek için çok geç. Derin uykuya geçmekte zorlandığı için sık uyanması ve her uyandığında da tek bildiği uyku yöntemi olan “emmeyi” istemesi çok normal.
   Öncelikle yapmanız gereken uykulara yatırmadan biraz önce (henüz çok uykusu gelmeden) onu emzirin ama memede uykuya dalmasına izin vermeyin, sonrasında araya sakinleştirici rahatlatıcı rutinler koyun ve bebeğinizi uykusu gelmiş ama uyanık şekilde yatağına koyup orada uyuması için destek verin. Gece uyanmaların hepsinde de aynı desteklerle ilerleyin. 3-4 gün sonunda onun da alışmaya başladığını ve gece uykularını uzatmaya başladığını göreceksiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

   1. Merhabalar cansu hanım bnimde bebeğim 11 aylık gece uykulari kesintisiz degil malesef bi Cok anne gibi bnm bebeğimde gece çok sık emmek için uyanıyor..uyku öncesi bahsettiğiniz rutinler neler olabilir bi örnek verebilirim siniz..

    Beğen

   2. Merhaba,

    11 aylık bir bebek için uygulanabilecek rutinler; uyku müziği açmak, evdekilere/oyuncaklara iyi geceler diyerek el sallamak, odaya geçmek, kapıyı kapatmak, perdeleri örtmek, hafif bir gece lambası açmak (mümkünse kırmızı renkte), kitap okumak/masal anlatmak, masaj yapmak, ninni söylemek… gibi.
    Bunların hepsini yapmanıza gerek yok. Önemli olan deneme-yanılma ilerleyerek içlerinden bebeğinizi rahatlatan, mayıştıran hangileriyse onları bulup ilerleyen günlerde onlarla ilerlemenizdir.

    Sevgiler,

    Cansu Özel
    Bebek Uyku Danışmanı

    Beğen

 8. Merhaba Cansu hanim benim kizim 9aylik geceleri saat 02:00den once uyumuyo sabaha kadar mirildaniyo dogdugundan beri rahat uyku yok bana, ne zaman duzelir?5gun once 2alt disi de cikti..

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizin uyku saatleri kaymış, gece ve gündüzün yeri değişmiş. Öncelikle bunu sizin müdahale ederek düzene sokmanız gerekiyor.
   Sabahları 06:00-08:00 arası uyanma sinyali veriyor, beslenip tekrar uyuyorsa orada uykuya devam etmesine engel olun. Günaydın diyerek perdeleri açın, onu yataktan alıp güne başlayın ve sonra besleyin, 1-2 saat uyanıklık ardından 08:30-09:00 gibi ilk uykusuna yatırın.
   Eğer o saatlerde uyanmıyorsa o halde siz her gün güne başladığı saati 15-20 dk öne alarak onu uyandırın. Örn bugün 11:00’de güne başladıysa yarın 10:4’te uyandırıp güne başlatın, sonraki gün 10:30… gibi. Böylece güne başlama saatini olması gereken aralıklara çekmeye başlayabilirsiniz.
   Sabah güne erken başlayan bebekler günü de erken tamamlar ve 19:00-20:00 gibi akşam uykusuna yatıp sabaha kadar uyurlar.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 9. Bebeğim 10.5 aylık ancak uzun zamandır hiç bise şekilde uyumak istemiyor saatlerce uykusu geldiği için ağlıyo destekli desteksiz her türlü uykuyu reddetiyo ne yapabilirim acaba

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizin uykuya geçebilmesi için öncelikle güven ortamında olması gerekir. Kendini güvende hissettiği sakin bir ortama ihtiyaç duyar. Eğer sizin endişe ve kaygı seviyeniz artmışsa bebeğiniz bunu hisseder ve uykuya dalamaz.
   Bunun yanında uyku ortamı, uyku saatleri ve uyku öncesi rutin aşamaları da çok çok önemlidir. Tüm bunlara bakılması ve doğru ilerlenmesi gerekir.
   Dilerseniz iletişim kısmından bana bir mail gönderin, size form ileteceğim onu doldurun detaylı inceleyip size dönüş yapayım.
   Çünkü bu yaştaki bir bebeğin gündüz 2 uyku ile 2-3 saat uyuması ve akşam da 19:00-20:00 gibi uykuya geçmiş olması gerekir.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 10. Bebeğim 10 ay 4 günlük yaklaşık 4 5 gündür uyku düzenimiz bozuldu gündüz uyuyor gece gergin aynı saatte uyuyan bebek artık gece uykuya zor geçiyor ne yapmam gerekir düzeni bozulacak diye korkuyorum

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizin bu aylarda ihtiyaç duyduğu kalori miktarı artar, uykuları 3 uykudan 2 uykuya düşer, bir çok değişim yaşanır. Bunlar gerçekleşmediyse gece uykuları bozulabilir. Sizde yaşanan durum hangisi bilemiyorum detaylı bakmam için iletişim kısmından bana bir mail atar mısınız size bir form göndereceğim, onu doldurun detaylı bakayım olur mu?

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 11. Merhaba Cansu hanım. 10 aylık bebeğimin doğduğu günden itibaren uyku sorunu var. İlk zamanlar gaz problemi vardı. Sonra süt alerjisi teşhisi kondu. Hala gaz problemimiz devam ediyor. Ben de uyku eğitimi vermeye çalışıyorum. Gündüz kendisi uyuyor ama akşamları emerek uyuyor. Saat 20.00 gibi uyuyor. Sürekli saat 22.00’da gaz probleminden uyanıyor. Bu sırada uykusu dağılıyor. Tekrar uykuya dalması saat gece 02.00 buluyor. Uyku gıdası alamıyor diye bebeğim çok üzülüyorum. Ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz bu aylarda hızlı bir gelişim yaşar. Gün içinde ihtiyaç duyduğu kalori miktarı artar, fiziksel olarak gelişir. Bunların hepsi de gece uykusunu etkiler. Tabi gaz sıkıntısını gidermek için doktorunuza da danışarak bazı doğal ve bitkisel destekler kullanmanız faydalı olabilir. Ama bunun yanında gün içinde doğru saatlerde uyuyor mu? Yeterli sürelerde uyuyor mu bunlara da bakmak lazım.
   Gece uyandığında gaz çıktıktan sonra tekrar uykuya dönebiliyor mu yoksa yine emzirmenizi mi talep ediyor.
   Sizde yaşanan durum hangisi bilemiyorum detaylı bakmam için iletişim kısmından bana bir mail atar mısınız size bir form göndereceğim, onu doldurun detaylı bakayım olur mu?

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 12. Merhaba bebegim 10 aylık ve emmeden asla uyumuyor sabaha kadar 7/8 kere uyanıyor ve emzirmeden de asla uyumlyur bakıcımıza da gunduz nasıl bir yöntem ve zaman verecegimi de bilmiyorum o da sallayarak uyutuyor bana da yardımcı olursanız sevinirim

  Beğen

  1. Merhaba,

   Aslında bakıcınız sallayarak uyutabiliyorsa meme olmadan da uyuyabildiğini görmüşsünüzdür. Bebeğiniz kendi kendine nasıl uyuyacağını bilmediği için her uyku döngüsünden çıktığında ve zorlandığında “anne gel beni uyut” çağrısı yapıyor aslında. Gelişimi sağlıklıysa gece uyanmaları açlık değil alışkanlıktandır, doktorunuza da danışarak gece beslenmesini kesebilir veya gece 1 defa besleyebilirsiniz.
   Ama burada önemli olan kısım bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretmektir. Bu aynı kendi kendine yemeyi bilmeyen bir bebeğin yemek önünde dururken ağlayarak sizi çağırması ve “anne beni yedir” demesi gibidir. Bebeğinizin yaşına uygun farklı program seçeneklerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Bu süre içinde hala bebeğinizi emzirmeye devam edeceksiniz. Biz sadece emme-uyku ilişkisini değiştireceğiz. Bebeğiniz kendi kendine uyumayı öğrendikten sonra süreç sizden bağımsız hale geleceği için sizin dışınızda biri de (örn bakıcınız) çok rahat bir şekilde bebeğinizi sallamadan yatağa koyup uyutabilecektir. Mutlaka bana ulaşın, numaram 05301597327

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 13. Merhaba Cansu Hanım 9 ay 10 günlük bir bebeğim var 9 gibi uyanıyor uykusu geldiği halde direnerek zor uyutuyorum önceden ayağımda sallarken uyurdu şimdi ayağıma yatırıyorum kalkmak istiyor uyumamak için direniyor bir kere uyuyor gündüz gecede 11 e doğru uyuyor ve 5/6 kez kalkıyor her kaldırdığımda emziriyorum ne yapmalıyım bilemiyorum bu durum aşırı yoruyor .

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bu yaştaki bir bebeğin gündüz 2 uyku yapması, akşam da en geç 20:00-20:30 gibi uykuya dalmış olması gerekir. Muhtemelen uyku saatleriniz kaymış o da bebeğinizin yeterince dinlenememesine neden oluyor. Hatta fazla uyanık kaldığı için uykusu kaçıyor ve artık uykusuzluktan bayılma aşamasına gelene kadar da uyuyamıyor. Halbuki 3 saatlik uyanıklığı aşmaması lazım.
   Ayrıca ayağınıza koyduğunuzda verdiği tepki uyumak istemediği için değil, o artık “anne beni sallama, sallanarak uyuyamıyorum” tepkisi veriyor ki bu da çok normal. Çünkü artık sallanmak onu rahatlatan değil tam tersi uyarıp uykusunu açan bir destek haline gelmiş durumda.
   Bu nedenle bebeğinizi sallamadan, doğru uyku ortamında ve saatlerinde uyku öncesi onu kucağınızda sakinleştirerek yatağa yatırabilir ve orada uykuya dalması için destekte bulunabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 14. Merhaba bebeğim 9ay 20 günlük. Uyku egitimi verdim ancak diş ve ateşli günlerden sonra ve ayaga kalkmayı öğr ndiğinden beri esnek davrandım bu sebeple gece uyanmaları başladı . Doktorumuz gece beslenmesini kesmemizi söylüyor. Ancak oğlum akşam 20:30 gibi uyuyup sabah 7-7:30 da uyanıyor . Gece beslenmesini kesersen daha erken uyanır diyorlar.nasıl bir yol izlemeliyim ? Şimdiden teşekkürler

  Beğen

  1. Merhaba,

   Artık ayı ve doktorunuzun takip ettiği gelişimi iyiyse o halde gece beslenmesini kesebilirsiniz. Çünkü ek gıda süreciyle birlikte zaten gün içinde aldığı kalori miktarı ona yetecektir.
   Ama siz acıkmasından endişe ediyorsanız o zaman rüya öğünü şeklinde bebeğinizi besleyebilirsiniz. Yani o uyanmalar yaptıkça beslemeden uykuya geri döndürün, en azından 4-5 saatlik bir uyku uyusun ve sonra (23:00-00:00 civarı) siz uykuya gitmeden alıp bebeğinizi uykusunda besleyin. Böylece uzun süre ağlama direnme sonrası beslenme olacağını görmemiş olur.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 15. Merhaba Cansu hanım.Bebeğim 10 aylık gündüz 3 defa uyuyo sabah 7de uyanıyo 10 gibi uyuyo yarım saat öğleden sonra 2 gibi uyuyo 1 saat yada 2 saat değişiyo uyuyo sonra akşam 8 de geri uyumak istiyo uyutuyorum ama gece uykusuna geçmiyo geri uyanıyo 1 saat sonra uyutmasam sürekli ağlıyo uyumak istiyo gecede sık uyanıyo napmam lazım banada yardımcı olurmusunuz

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bu ay bir bebek 3-3,5 saat uyanık kalabilir. O nedenle akşam uykusu için 20:00’ye kadar beklemeyin. Diyelim 15:00’te uyandı o zaman bebeğinizi 19:00-19:30 gibi akşam uykusuna yatırıyor olmanız gerekir.
   Ve akşam uykusuna yattıktan sonra artık uyansa bile hiç odadan yataktan çıkarmadan uykuyu sürdürmeniz gerekiyor. Zaten şunu söyleyebilirim emin olun bebeğinizin akşam uykusuna (20:00 civarı) yattıktan 1 saat sonra uyanması akşam uykusuna kadar uzun süre uyanık kaldığının göstergesidir. Akşam uyku saatini 3-3,5 saat uyanıklığa göre düzenlemenizi öneririm, o zaman uyanmayacak, uyansa bile devam ettirdiğinizde kolayca uykuyu sürdürüp sabaha kadar uyuyacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 16. merhabalar cansu hanım
  9.5 aylık oğlum normalde aksam 20.30-21.00 arası uyurdu. bir hafta sehir dısına gezmeye gittik düzeni bozuldu bir de hasta oldu, geldiğimiz de eski düzene dönmeye calıstım ama son 2,3 gündür yine bozuk. Gündüz uykuları 17.00 den sonrasını geçti bir kaç gündür. en geç 16.30 da uyandırsam uygun mudur? Gece de cok sık uyanmaya basladı üst dişleri gelmek üzere. acaba onların sıkıntısına uyanıyo mudur? Yoksa alışlanlık mı basladı 😦 emzirerek uyutyorum 😦
  tesekkürlerz

  Beğen

  1. Merhaba,

   Destekli uyuyan bebeklerin uyku düzeni her an bozulmaya meyillidir. Nitekim siz de bu durumu yaşamışsınız. Gündüz uykularının bitimi 16:30’u geçmesin. Çünkü bu yaştaki bir bebeğin uyanık kalabildiği süre 3-3,5 saattir ve 16:30’da uyandığında 19:30-20:00 gibi akşam uykusuna da yatırabilirsiniz.
   Diş sıkıntısının uykuları etkilediği süre 3-4 günden fazla değildir. O da dişin beyazlaşıp şişip tam damağı yarmadan önceki zamandır. Damağı yarıp ucu çıktığında artık sıkıntısı da kalmayacaktır. O dönemde doktorunuzun önereceği doğal ve bitkisel desteklerden faydalanabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 17. Merhabalar Cansu hanım oglum 10 buçuk aylık düzeltilmiş ayı 8 buçuk aylık oncelikle uyku saatlerini düzeltilmiş ayına göre mi duzenlemeliyim. Oglum akşam uykusuna gecmekte zorlanıyor uyusada cok sık uyanıyor nedini ne olabilir. Birde 1420 gram dogdu 8300 gram gece beslenmesini kesmeli miyim sizce?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Uyku saatlerine uyanıklık sürelerine hepsine düzeltilmiş ayına göre bakmalısınız yani 8,5 aylık olarak. Şu an için onun uyanık kalabildiği süre ortalama 3 saattir. Bu süreyi aşmadan onu uyutursanız akşam da yorulmadan uykuya geçecektir. Gece beslenmesine 1 defa olarak devam edebilirsiniz. Ama henüz o uyanmadan rüya öğünü şekinde yapabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 18. Merhabalar cansu hanim bebegim 10 aylik sabah gec uyanirsa 1 defa erken uyanirsa 2 defa uyuyor. Gune 9.30 yada 11 gbi basliyoruz genelde. 7 8 aylikken 9 gbi uyurdu ara ara uyku arasi beslenmemiz olurdu uyanmadan uykusuna devam ederdi ama 2 aydir uyku saatlermiz sasmis durumda 9 da uyusa bile yarim saat 1 saat uyuyo ve bir enerjiyle uyaniyor ve asla uyutamiyorm uyumasi gece 1 2 yi buluyor uyumamak icin direniyor ve asiri gergin ve sinirli olmaya basliyor tekrar duzene nasil sokabilirim

  Beğen

  1. Merhaba,

   Şu an yaşadığınız durum uyku saatlerinin kaymasından dolayı bebeğinizin uykularını alamamasıdır. Tek uyku yaptığında siz onu akşam uykusuna yatırdığınızda onu da gündüz uykusu gibi algılıyor. Bu durumu çözebilmek için bebeğinizin güne 07:00-08:00 gibi başlamasını sağlayın. O uyanmasa bile siz uyandırarak güne başlatın. Zaten 06:00-07:30 arası gözlemlediğinizde mutlaka bir uyanma yaptığını görebilirsiniz. O uyanmasında tekrar uyutmayın ve artık günü başlatın. Böylece mutlaka 2 uyku yapacak ve 17:00-17:30 gibi de gündüz uykularını tamamlayacaktır. Bu şekilde ilerlerseniz akşam 20:00-20:30 gibi de yatırabilirsiniz. Akşam uykusuna yattıktan sonra uyanma yaşarsa (ilk zamanlar alışkanlık uyanması yapabilir) odadan ve mümkünse yatağından çıkarmadan tekrar uykuya devam ettirin.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 19. Kızım 10 aylık geceleri hiç uyumuyor sabaha kadar yatirdiğim zaman da uykusundan uyanıp ağlıyor sabah 1 ,2 ye kadar yatıyor ondan sonra hiç yatmiyor ne yapmalıyım

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizin uyku saatleri kaymış. Düzenlemek için kontrolü ele alıp saatleri ayarlamanız gerekmektedir. Bunun için 2 seçenek sunabilirim.
   Birincisi; 2 günde bir güne başladığı saati yarım saat geri çekerek saatlerini kaydırın. Örneğin yarından itibaren sabah 12:30’da uyandırın, akşam uyku saatini de ona göre öne çekin. 2 gün sonra 12:00’de kaldırın ve yine akşam daha erken uyutun. Böylece güne başlama saatini 08:00 civarlarına çektiğinizde günde 2 uyku uyuyup akşam da 20:00-20:30 gibi akşam uykusuna geçebilecektir. Bu biraz uzun süren bir yöntemdir ama bebeğinizi yormaz.
   İkincisi; 06:00-08:00 arası uyanıyor ve beslenip tekrar uykuya dalıyorsa o saatlerdeki uyanmasında yataktan alıp odadan çıkarın, günü başlatın uykusunu açın ve öyle besleyin, bir süre uyanık tutup sonra 09:00-09:30 gibi tekrar yatırın. Bu ilk uykusu olacak. İkinci uykusu için de 13:00-14:00 gibi yatırın. Akşam uykusuna 19:00-20:00 gibi geçecektir. Böylece birkaç gün zorlansa da kısa zamanda bu saatlere ayak uydurmaya başlayacaktır. Bu kısa sürede çözüm sunan bir yöntemdir.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 20. Merhaba Cansu Hanım 10 aylık bebeğim sallamadan uyuyor uyku arkadaşıyla beşiğinde gece uykuları çok düzenli 8 9 arası uyuyor sabah 7 8 arası uyanıyor kesintisiz uyuyor ama gündüz 2 kez uyuyor çoğu kez yarım saat dolar dolmaz uyanıyor ve tekrar uyutamıyorum ne yapmamı önerirsiniz acaba ? Bir de bebeğim hiç emzik kullanmadı uyku arkadaşının kolunu emerek uyuyor genelde acaba onu etmediği için mi uyanıyor desteksiz uykuya dalıyor ama yarım saat dolunca destek arıyor gibi geliyor uyku arkadaşını tamamen kaldrsam mı acaba ne önerirsiniz bu durumda

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeklerimizin gündüz uzun gece de kesintisiz uykular uyuması en ideal düzendir. Ama her bebek farklıdır bunu unutmamak lazım. Bebeğinizin büyüyüp gelişmesi için en temel uyku gece uykusudur. Eğer desteksiz uykuya dalıyorsa, gece uykusu da kesintisizse (ki uyku saatleri de gayet güzel) o halde gündüz uykularının kısalığıyla ilgili endişe etmenize gerek yok. Gündüz kısa uykular ona yetmese emin olun gece uykusunda sıkıntı yaşardı; zor dalma, sık uyanma, gece uzun süreli uyanıklık veya güne erken başlama… gibi. Ama bunları yaşamadığınıza göre demek ki bu düzen ona yetiyor.
   Sadece şunları gözden geçirin; gündüz uyuduğu ortam zifiri karanlık mı? Uykuyu bölen bir ses var mı? Üşüme/terleme gibi bir durum yaşıyor mu?
   Bunlarda sıkıntı yoksa o zaman aynen böyle devam edebilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 21. Merhaba bebegim 1 yasinda gunduz toplamda 2,5-3 saat olmak uzere 2 uyku uyuyor gece uykusuna ise saat 9 da yatiyor fakat gece 4-5 defa uyaniyor bazen kendi kendine uykuya daliyor bazende gidip emziriyorum yada hafif kucagimda salliyorum artik bu yasta kesintisiz uyumasi gerekmez mi ben gunduz uykularina cok ozen gosteriyor ama gece bu kadar fazla uyanmasi onuda bizide yoruyor doktorumuz dislerini cikardigini soyledi sorun ne olabilir acaba?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Dişlerin uykuyu etkilediği süre 4-5 günden uzun sürmez o da tam patlamadan önceki damağın şiştiği ve beyazladığı zamandır. Diş damağı yardığında uykuyu etkileyecek sıkıntı da kalmaz.
   Artık gece beslenmelerini de tamamen kesmenizi öneririm. Çünkü bebeğinize farklı seçenekler sunduğunuz sürece o da uykuya dalmakta her zorlandığında sizi çağırıp uyutmanızı isteyecektir. Gece uyanmaları mümkün olduğunca sıkıcı şekilde yönetmeniz bebeğinizin sizi çağırmasını o kadar azaltacaktır 🙂

   Sevgiler,

   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 22. Merhaba Cansu hanım. Sizin sayfanızı gördüm yorumları okudum ve hemen yazmak istedim. Benim bebeğimde 9 aylık. Doğduğu ilk günden beri uyku problemi yaşıyoruz. Saat başı kalkan bir bebekti. Şimdi de geceleri 5- 6 kez uyanıyor. Malesef emzirerek uyutabiliyorum. Ama bu son zamanlarda 2 aydır falan hiç uyumak istemiyor zorla yatırıyorum emerekte uyumuyor . Bu yüzden gece uykuları da 11 e falan sarktı . Artık tükenmiş durumdayım. Bana da bir tavsiye de bulunursanız çok sevinirim.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz artık emerek uykuya geçebilecek kadar mayışmıyor, emmek onu uyku seviyesine getirmiyor. Bu nedenle emzirin ve arkasından onu rahatlatıcı sakinleştirici rutinleri yapın. Böylece uyuması için onu mayıştırmış olursunuz. Sonrasında yatağına koyun ve orada uykuya dalması için destek olun. Bir süre sonra verdiğiniz destekleri yavaş yavaş kesin ki bu defa da onlara alışkanlık kazanmasın 🙂

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 23. Merhaba Cansu hanım bebeğim 9 buçuk aylık gece uykularınız çok kötü yanı dogduğundan beri zaten gece çok sık kalkardı hala öyle yarım saatte bir 1 saatte bir kalkıyor ağlıyor yanına yatıyorum o şekilde uykuya dalıyor emmeyi bırakalı 4 ay oldu formül mamada içmiyor ama yatirmadan önce yok tutacak besinlerle duyuruyorum karnını gündüz 3 uyku yapıyor ama kısa kısa uyanık kalma süresini uzatmaya çalışıyorum ama 2 saatten fazla dayanamıyor 2 saat uyanık kalıyor ve uyumak istiyor mızmızlanıyor bu sebeple 2 uykuya indiremiyorum her 40 dk da uyanıyor su an birde diş çıkartıyor atak dönemine de girmişiz nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olun lütfen şimdiden çok teşekkür ederim

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğiniz gündüz kısa, gece de kesintili uykular yaptığı sürece uyanıklık sürelerini uzatmanız çok mümkün olmaz ve bu bebeğinizi daha da zorlar. Öncelikle uykuya dalma koşullarını değiştirmeniz gerekir. Bebeğinizin yanına yatıyorsunuz uyuyor ama gözünü açtığında sizi göremiyorsa o zaman tedirgin olması ve sizi çağırarak yine aynı desteği beklemesi çok normal. Bunu değiştirmek için bebeğinizi rahatlatın sakinleştirin ama uykuya dalma aşamasında görüş açısında olmayın. Eğer ağlarsa temas ve ses desteği verin ama sakinleşince yine uzaklaşın. Böylece sizi yanında görmediğinde tedirgin olmayacaktır. Bununla birlikte gündüz uykuları uzayacak, gece de daha kesintisiz uykular uyuyacaktır.
   Unutmayın ilk uykuya daldığı koşullar uykunun devamında değişmemelidir.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 24. Iyi günler bebeğim 9 aylık gün-de iki kez uyutuyorum bazen 3 kez uyuyor akşam 9 dan sonra uyutmuyorum gece 1bucuk gibi uyuyor yarim saat sonra uyanıyor emziriyorum fakat uyumuyor oyun oynamak istiyor saat 3 buçuk 4 gibi ancak uyuyor valiylede öğlende kalkıyoruz napmam lazım 12 dede yatırdım bu sefer 1de kalkıyor gece

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizin uyku saatleri kaymış. Düzenlemek için kontrolü ele alıp saatleri ayarlamanız gerekmektedir. Bunun için 2 seçenek sunabilirim.
   Birincisi; 2 günde bir güne başladığı saati yarım saat geri çekerek saatlerini kaydırın. Örneğin yarından itibaren sabah 12:00’de uyandırın, gün içinde 2 uyku yaptırın ve akşam uyku saatini de ona göre öne çekin. 2 gün sonra 11:30’da kaldırın, 2 gündüz uykusu yaptırın ve yine akşam daha erken uyutun. Böylece güne başlama saatini 08:00 civarlarına çektiğinizde günde 2 uyku uyuyup akşam da 20:00-20:30 gibi akşam uykusuna geçebilecektir. Bu biraz uzun süren bir yöntemdir ama bebeğinizi yormaz.
   İkincisi; 06:00-08:00 arası uyanıyor ve beslenip tekrar uykuya dalıyorsa o saatlerdeki uyanmasında yataktan alıp odadan çıkarın, günü başlatın uykusunu açın ve öyle besleyin, bir süre uyanık tutup sonra 09:00-09:30 gibi tekrar yatırın. Bu ilk uykusu olacak. İkinci uykusu için de 13:00-14:00 gibi yatırın. Akşam uykusuna 19:00-20:00 gibi geçecektir. Böylece birkaç gün zorlansa da kısa zamanda bu saatlere ayak uydurmaya başlayacaktır. Bu kısa sürede çözüm sunan bir yöntemdir.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s