9-12 Ay Uyku Düzeni

Gündüz Uykuları 2 defa olmak üzere toplam 2-3 saat
Gece Uykusu Toplam 11-12 saat
Uyanıklık Süresi 2,5-3,5 saat
Toplam Uyku 13-14 saat

Bu aylarda artık bebeklerin gündüz uykuları düzene girmiştir. Gün içinde 2 defa gündüz uykusuna yatarlar. Bunların biri sabah diğeri öğleden sonradır. 12. ay civarı bebeklerin gelişimi açısından bir dönüm noktasıdır. Bu dönemde uykuyu reddetme, uykuya geçişte zorlanma gibi davranışlar görülebilir ve bunlar tek gündüz uykusuna geçiş için doğru zamanmış gibi algılanabilir. Halbuki tek gündüz uykusuna 15-18. ay civarı geçilmelidir. O zamana kadar 2 gündüz uykusunu korumak için gece uykusuna erken yatırmak (18:00- 19:00 civarında) faydalı olabilir.

Bu dönemde uyku düzenini etkileyebilecek bir diğer konu da ayrılık kaygısıdır. Bazı bebekler bunu çok hafif atlatırken, bazıları ise çok yoğun yaşayabilir ve bu durum uyku düzenini etkileyebilir. Bu zamana kadar çok iyi uyuyan bebekler bile, eğer ayrılık kaygıları yoğunsa uykuya geçişte sorun yaşayabilirler.

9-12. ay arasındaki bebeklerin genellikle gece beslenme ihtiyacı ortadan kalkmıştır ve geceleri 11-12 saat kesintisiz uyuyabilirler. Eğer bebeğiniz hala geceleri sık sık uyanıyorsa ve gündüzleri yeterli besin aldığından eminseniz, bu uyanmaların nedeni büyük ihtimalle alışkanlıktır. Biraz çaba ve sabırla bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Bebeğinizin daha iyi uyuması için ipuçları

Ayrılık kaygısını yenmesine yardımcı olun

Bebeğinizin ayrılık kaygısı yaşadığını fark ederseniz, örneğin yatağına koyduğunuzda ağlamaya başlıyorsa, gündüzleri ce-e gibi oyunlarla bir yere gitseniz bile her zaman geri döneceğinize dair ona güven verebilirsiniz.

Gün içinde bol bol egzersiz yaptırın

Bu dönemde yürüme becerileri gelişmeye başlar. Bu becerileri yatağına taşımaması için gün içinde bol bol hareket etmesini, yeni öğrendiklerini pekiştirmesini sağlayın. Aksi taktirde gece uyanıp antrenmanlara başlayabilir.

İki gündüz uykusu uyumasını sağlayın

Gündüzleri iki defa uyuyan bebeğiniz 12. ay civarı iki uykusundan birine geçişte zorlanıyor, direniyor, ağlıyor veya bu uykusunu çok kısa uyuyorsa, bu uykuya artık ihtiyaç duymuyor gibi gözükebilir. Ancak iki uykudan tek uykuya geçiş dönemi genellikle 15-18. aylar arasında tamamlanır. Bu aylara kadar iki uykuyu tutabilmek için gündüz uykularının süresinde ve zamanlamasında ayarlama yapmak gerekebilir.

Erken gece uykusuyla destekleyin

Bebeğiniz son uykusundan saat 15:00’ten önce uyandıysa, gece uykusuna en geç saat 19:00 gibi yatmasını sağlayın. Aksi taktirde gece uykusu öncesinde aşırı yorulabilir ve bu durum gece uyanmalarına neden olabilir.

Diş çıkartma dönemine dikkat edin

Diş çıkartırken yaşadıkları sıkıntılar bebeklerin uykularını olumsuz etkileyebilir. Uykuları düzenli olan bebeklerde bile diş sıkıntıları nedeniyle 2-3 gün süren uyku bozulmaları yaşanabilir. Bu dönemlerde bebeğinizin yanında olup onu rahatlatarak mümkün olduğunca uyku düzenini korumanız önemlidir. Diş çıkartma dönemi uyku eğitimine başlamak için doğru bir zaman değildir.

Teknolojik cihazları kapatın

Teknolojik cihazlar bebeklerde uyarıcı etkiye sahiptir. Aşırı uyarılan bebekler de uykuya geçmekte zorlanır ve geceleri uyanırlar. Bu nedenle uykudan en az 1 saat önce teknolojik cihazları kapatıp bebeğinizi rahatlatacak ve uykuya hazırlayacak sakin aktiviteler tercih etmeniz bebeğinizin daha iyi uyumasını sağlayacaktır.

 

← 6-9 Yaş Uyku Düzeni                                                             1-2 Yaş Uyku Düzeni →

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s