Uyku Eğitimi Nedir?

Uyku her bebek için en temel ihtiyaçlardan biri olmasının ötesinde bebeğin gelişimi için de çok büyük bir öneme sahiptir. Bebeklerin uykuları 45-50 dk’lık döngülerden oluşur ve bebek uykuya hangi koşullar içinde daldıysa her döngüden çıkışta yine aynı koşulları arar. Örneğin memede uykuya daldıysa her uyandığında yine meme arar ve bulamadığı için ağlar ve uyanır. Ya da sallanarak uyuduysa her uyandığında yine sallanma hissini ister ama yatağında tek başına olduğunu farkedince ağlayarak uyanır ve tekrar sallanarak uykuya dönmek ister. Bu nedenle gündüz kısa uykular gece de sık uyanmalar ortaya çıkar. İşte buradaki en kritik nokta bebeklerimizin uykuya geçiş anındaki koşulları, uyku sırasında nasıl olacaksa aynı şekilde düzenlemektir.

Pek çoğumuz bilmesek de aslında kendi kendine uyuyabilmek sonradan edinilen bir beceridir. Uyku eğitimi sayesinde bebekler kendi kendilerine uyuma becerisi kazanırlar. Böylece herhangi bir yanlış uyku ilişkilendirmesi yaşamadan (emerek, sallanarak, yanında yatarak… vb) rahatlıkla uyuyabilir, her uyandıklarında da tekrar uykuya dönebilirler. Bu sayede yaşlarına uygun uyku ihtiyaçlarını karşılayacak sürelerde uyumuş olurlar.

Her ne kadar uyku konusunda yaşanan sıkıntılar benzerlik gösterse de her bebek minik birer kar tanesi gibi kendine özgüdür. O nedenle her bebeğe uygulanacak uyku eğitiminin de ona özgü olması gerekir. Bu nedenle ailelerle çalışırken onlara en uygun programın belirlenmesi en kritik noktadır.