3-6 Ay Uyku Düzeni

Gündüz Uykuları 3 defa olmak üzere toplam 4-5 saat
Gece Uykusu 1-2 defa uyanarak toplam 10-11 saat
Uyanıklık Süresi 1,5-2 saat
Toplam Uyku 14-16 saat

Bu dönemden itibaren bebeğinizin uykusu artık saatli ve düzenli bir hale gelir. Uzun uykular başladığı için uyku programı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Artık her gün belli saatlerde uyku sinyalleri vermeye başlar. Böylece yatma-kalkma saatleri ve gündüz uykuları daha tahmin edilebilir olur. İyi gözlemlerseniz biyolojik saatine uygun uyku düzeni kurmakta zorlanmazsınız. Bu aylarda kendi kendine uyuma becerisi kazanmış olan bebekler rahatça uykuya dalabilir, gece uyansalar bile sizin desteğinize ihtiyaç duymadan tekrar uykuya dalabilir ve böylece gece boyunca kesintisiz 6-8 saat uyuyabilirler. Bu dönemde bebeğinizin daha iyi uyumasını sağlayacak ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Bebeğinizin daha iyi uyuması için ipuçları

Akşam yatma saatini düzenleyin

Bu aylardan itibaren 18:00 ile 20:00 arasında bebeğinizin uyku sinyallerini iyi gözlemleyip uykusu geldiğini görünce hemen uyku hazırlıklarına başlamalısınız. Eğer geç kalır ve bebeğinizin fazlaca yorulmasına neden olursanız uykuya geçmekte zorlanacak ve gece sık sık uyanacaktır.

Gündüz uykularını düzenli hale getirin

4. ay civarında bebeklerin gündüz uyku ihtiyacı azalmaya başlar. Bebeğiniz gündüz uykularına zor dalıyor ve her seferinde yalnızca 45 dakika uyuyorsa, uyanık kaldığı süreyi aşamalı olarak arttırıp gündüz uyku sayısını bir tane azaltabilirsiniz (4’ten 3’e).

Karnının doyduğundan emin olun

5.- 6. aya kadar iyi uyuyan bebeğiniz bu dönemde geceleri acıkarak uyanmaya başladıysa, gündüz aldığı besin yeterli gelmiyor olabilir. Unutmayın ki bebeğinizin gece iyi uyuyabilmesi için gündüz karının iyice doymuş olması gerekir. Bu durumda doktorunuzla görüşebilir ve katı gıdalara geçiş için uygun zamanda olup olmadığınızı sorabilirsiniz.

Acıkma değil alışkanlık olabilir

Bebeğiniz neredeyse her gece aynı saatte uyanıyor ve siz de onu besliyorsanız, bu uyanmaların nedeni açlık değil alışkanlık olabilir. Eğer gece uyandığında 2-3 dk emip tekrar uykuya dalıyorsa ya da emmenin şiddeti azalıyorsa bu muhtemelen alışkanlık uyanmasıdır. Gündüz iyi beslendiğinden emin olduktan sonra, gece yaşanan alışkanlık uyanmalarını ortadan kaldırmaya çalışabilirsiniz.

Gün içinde bol bol egzersiz yaptırın

4.-6. aylar arasında bebekler fiziksel yönden çok hızlı gelişirler. Başlarını kaldırmaya, dönmeye, kol ve bacaklarını bilinçli bir şekilde hareket ettirmeye başlarlar. Bu gelişim gece uykularını da etkileyebilir. Gece uyanıp bu yeni becerilerini denemek isteyebilirler. Bunu engellemek için gece yerine gündüz saatlerinde bol bol yeni becerileri üzerine pratik yapmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizi gözlemleyerek bu dönemdeki gece uyanmalarının fiziksel gelişimden kaynaklanabileceğini görürseniz, bu uyanmalar alışkanlık halini almadan önleminizi alabilirsiniz.

Uyku arkadaşıyla tanıştırın

Özellikle temasa ihtiyaç duyan bebekler için uyku arkadaşı çok iyi bir yardımcıdır. Yatağını sevmesi ve kendi kendine uykuya dalabilme becerisi kazanabilmesi için bir uyku arkadaşı edinmesini sağlayabilirsiniz. Bu yumuşak bir oyuncak veya küçük bir battaniye bile olabilir. Bunu bebeğinize vermeden önce güvenli olduğundan emin olun. Çabuk alışması için bir süre üzerinizde taşıyıp sizin gibi kokmasını sağlayarak kendini güvende hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.

Hemen müdahale etmeyin

Bebeğiniz uyandığında hemen yanına koşup müdahale etmeden önce birkaç dakika bekleyin ve ona kendi kendine uykuya dönebilmesi için fırsat verin. Erken müdahale etmek, iyi uyuyan bebeklerin bile uyku sorunu yaşamasına neden olabilir.

←6 Hafta-3 Ay Uyku Düzeni   6-9 Ay Uyku Düzeni→

“3-6 Ay Uyku Düzeni” için 37 yorum

 1. 3 6 ay gunduz kisa uyuyuyan bebeklerde gerekirse 1 uyku vakti atlanip 3 kez uyutulabilir denilmis ama benim bebegim 5.aya yeni girdik gunduz toplamda 1 saat o da tek seferde degil parca parca toplamda 1 saat uyuyor lutfen yardim edin simdiden tesekkurler

  Beğen

  1. Merhaba,

   5 aylık bir bebek için gündüz toplam 1 saatlik uyku çok kısadır. Dinlenmesine ve gelişmesine yetmeyecektir. Burada nasıl uyuttuğunuz, hangi saatlerde uyuttuğunuz ve nasıl bir ortamda uyuttuğunuz çok önemli. 5 ay artık bebeğin uyku düzeninin oturmaya başlaması için uygun bir yaştır. Dilerseniz bebeğinizin yaşına uygun programlardan birinden faydalanabilirsiniz. Detayları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 2. 3.5 aylık kızım gündüz bazen 4 saat uyuyor bazen de 2 saat uyuyor. Gece 2 saatte bir kalkıyor 4 defa siz 1-2 defa yazmışsınız normal mı . Eğer normal değilse nasıl düzenleyebilirim . Emerek uyuyordu 13 gündür emerek uyumayı bırakıyoruz son bir haftadır mizmizlansa da kendisi uyuyor hafif müzikle

  Beğen

 3. 4 aylık bebegim 2 haftadır rutin yapmamıza rağmen yatağında ağlıyor kucağa alana kadar sakinleşmiyor. Pış pış ninni sirt sıvazlama ya da yatakta sallama işe yaramıyor ne yapmalıyım. Ağladıkça kucağında sakinleştirip yatağa koyuyorum ama bu döngü 1 saati bile bulabiliyor

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizi uykudan ne kadar önce emziriyorsunuz? Karnı tok ama sindirmiş mi oluyor? Reflü yatağı kullanıyor musunuz? Çünkü bu durumların hepsi bebeğin yatar pozisyona geçmeye tepki vermesine neden olur.
   Eğer tüm bunlara dikkat ediyorsunuz ve yine de ağlıyorsa o zaman uyku öncesi henüz yatağa koymadan kucağınızda 10-15 dk iyice mayıştırıp sakinleştirin ve öyle koyup destek vermeyi deneyin.
   Ayrıca uyku ortamı zifiri karanlık olsun ve eğer sakinleştiriyorsa beyaz gürültü veya piş piş ee ee gibi ses desteklerini de uyku aşamasında kullanın.
   Bir de bu ay için uyanıklık süresi 1,5 saati geçmemelidir. Ona da mutlaka dikkat etmelisiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 4. Merhaba
  3 aylık kızım gündüz 3 uyku uyuyor. İlk 2 uykusunda 40-50 dk olunca uyanmaya başlıyor ben de sallayıp tekrar uyutuyorum. Fakat 3. uykusunda (saat17.00de) 30 dk olunca uyanıyor ve tekrar destekli uyutmayı denesem de çoğu zaman uyumuyor. Saat 20.30 a kadar da uyumaya direniyor. 30 dk lık akşam şekerlemesi yeterli mi uzatmam gerekir mi?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bu yaştaki bir bebek için 3 değil 4 uyku yaparsanız daha iyi olur. 17:00’deki uykusunu kısa uyursa örn 30 dk uyuyup 17:30 gibi uyanırsa akşam 20:30’a kadar uyanık kalmak onu çok zorlayacaktır. Çünkü bu yaştaki bir bebeğin uyanık kalabildiği süre yaklaşık 1,5 saattir. Bu durumda 19:00 gibi tekrar bir uykuya yatırmayı deneyebilirsiniz. Bebek arabası, sling veya kanguru gibi desteklerden faydalanabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 5. Merhaba

  3 aylık kızım gece uykusuna yatağında sallanarak geçiş yapabiliyor ancak gündüz uykuya çok direniyor asla kucak dışında durmuyor ve uyumuyor uyuduktan sonra yatağa bıraktığımızda farkedip tekrar tekrar uyanıyor. Belirli bir düzen nasıl kurabilirim ? Kucak dışında uyumasını nasıl sağlayabilirim?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Öncelikle uyku ortamını düzenlemeniz gerekiyor. Artık gündüz uykularında da zifiri karanlık yapabilirsiniz. Bu uykuya geçişini kolaylaştıracaktır. Yatağa alıştırmak için kucağınızda iyice mayıştırın sonra yavaşça yatağa koyup verdiğiniz destekleri orada vermeye devam edin. Uykuya yatağında dalmasını sağlarsanız devamını da çok güzel getirecektir.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 6. Merhaba, 4.5 aylık bebeğim 1 aydır gündüzleri yarım saatte bir uyanıyordu. Her seferinde geri uyutmaya çalışıyordum fakat sadece 1 seferinde geri uyuyordu. 1 ay sonunda uykuları uzamaya başlamıştı fakat 1 haftadır yine 45 dakika uyuyup uyanıyor. Kucakta gezdirerek yada bebek arabasıyla uyutabiliyorum ancak çoğu zaman uykuya direniyor ve yaklaşık 2 saat aralıklarla uyutuyorum. Gündüz uykularını nasıl uzatabiliriz yardımcı olursanız çok seviniriz şimdiden teşekkürler

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bu ara yaşadığınız sıkıntı büyüme atağı etkisiyle ilgili olabilir. Atak etkileri geçmeye başladığında yavaş yavaş uzamaya başlayacaktır. Bebeğinizin uyuduğu ortamı uykuya elverişli olacak şekilde karanlık, serin ve sessiz (beyaz gürültü veya ritmik sesler hariç) yaparsanız uykularını uzatmaya yardımcı olacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 7. Merhaba Cansu Hanım,

  Bebeğim 4 buçuk aylık ve gündüz 1’er saatten 4 kere uyuyor. 7 buçuk-8 arası desteksiz ben ona sadece pış pış derken uyuya kalıyor, bazen de ellerimle oynayarak uyuyor ama kesinlikle ağlama ya da müdahale olmuyor. 11’de tekrar besliyorum ve 2’ye kadar yine çıt çıkarmadan uyuyor. Ama gece 2 sonrasında sürekli hareket halinde yarı uyanık pozisyonda. Yani kendi kendine uykuya geçmeyi bilen bebek neden uyumuyor anlayamıyorum, ne yaptıysam olmadı. Bana tavsiyeniz var mıdır?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Artık 4 uykudan 3 uykuya düşebilirsiniz. Sabah karşı uyanıp tekrar uykuya dalmaması gün içerisinde biraz fazla uyumasından kaynaklanıyordur. Son uykuyu ortadan kaldırarak 3 gündüz uykusu yaptırıp doğrudan akşam uykusuna yatırarak ilerleyebilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 8. Merhaba, 3 aylık bir bebeğim var. Gece 8.30-9.00 arası uyuyup 11.30-12.00 civarı uyanıyordu sonrasında da 2 saatte bir uyanıyor emziriyorum ve geri uyuyordu. En son sabah 6 gibi artık uyumuyordu. Birkaç gündür 30-40 dk aralıklarla uyanıyor. En az 6-7 kez kalkıyor gece. Gündüz uykumuz zaten yeni yeni 1 veya 2 defa yarım saat şekline gelmişti. Uyumamak için çok direniyoruz. Uyursa da emerken uyuyor. Kucağımda uyuyor ama yatağa yatırır yatırmaz uyanıyor. Uyku düzenini nasıl oturtabilirim bir fikir verirseniz çok sevinirim ne yapacağımı şaşırdım artık tuvalete bile gidemiyorum 😔

  Beğen

  1. Merhaba,

   bebeğiniz memede uyuduğu için onu alışkanlık haline getirmeye başlamış. Tam olarak doğum tarihi ve varsa erken doğum zamanına bakmam lazım. Çünkü atak etkileri de olabilir. Bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden mail atar mısınız size bir form göndereceğim onu doldurun detaylı görüşelim.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 9. Merhaba Cansu hanım bebeğim 7 aylık ve gündüz uykusu hiç yok denecek kadar az 2 3 defa uyuyor ama en fazla 20 dakika ve son bir haftadır gece çok hareketli sürekli uyanıyor ne yapmalıyım.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Gündüz dinlenemediği için gece de yorgunluktan derin uykuya dalamıyor ve bu nedenle sık uyanıyor.
   Bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretirseniz gündüz uzun, gece de (1-2 defa beslenme hariç) uyanmadan sabaha kadar uyuduğunu göreceksiniz.
   Bebeğinizin yaşına uygun farklı program seçeneklerini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. İnceleyip bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden iletirseniz hemen başlayabiliriz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 10. Merhabalar 3 aylik bebeğimiz, sadece kucakta uyuyor, yatağa koydugumuzda elini emiuor yuzunu ovusyuruyor ve uyandiriyor, simdiye kadar hic kundak yapmadik, cok rahatsiz oldu kundaktan, kucaktan kurtulamadik bir turlu,

  Beğen

  1. Merhaba,

   Yatağa biraz ayık koyup uyutma desteklerini orada verebilirsiniz böylece yeri değişmemiş olur ve uykusu açılmaz.
   Elini emmesi kendini sakinleştirme yoludur. Emzik deneyebilirsiniz. Almazsa elini emmesini engellemeyin ki kendini sakinleştirebilsin.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

   1. Mrb paylasimlariniz icin tesekkürler.
    Bizim de 3,5 aylik bebegimizde ayni sorunlar var. Elini emmesine müsaade edersek aliskanlik haline gelmesinden korkuyoruz. Emzik hic almadi vermeyi denerken uykusu daha cok aciliyor. Elini cekmesi icin savasirken de uykusuz kalmasins sebep oluyoruz. Gunduzleri 1 defa 1 saat kadar uyuyabiliyo bazen de hic uyumuyo. Gece 22 gibi uyuyup sabah 4 gibi uyaniyor yaklasik 1 saatlik cabadan sonra tekrar 1 saat kadar uyur. (Saat 5-6 arasi) Saat 6 gibi tam uyanir. Uyku arkadsi edinmesine ugrasiyorum ama cocuk herseyi agzina götürmek istediginden agzini burnunu kapatip soluk almasins engel olmasindan korkuyorum.Bu kadar az uyumasi normal mi ek önerileriniz olur mu? Elini emmesine hangi aya kadar izin verilmesini öneriyorsunuz

    Beğen

   2. Merhaba,

    Öncelikle uyku arkadaşını 6.aydan önce güvenlik açısından tavsiye etmiyorum, nefes yolunu tıkayabilir. Parmak emmesiyse son derece masum ve kendini sakinleştirebileceği sağlıklı bir yöntemdir. Siz gündüz engelleseniz bile gece siz uyurken parmağını bulup emebilir. Bu nedenle parmak emmesine fırsat vermeniz uyku zamanları işinizi kolaylaştıracaktır. İlerleyen yaşlarda (1,5-2 ve sonrası) onunla iletişim kurarak bu alışkanlığını bıraktırma yoluna girebilirsiniz ama şu an fırsat vermelisiniz.
    Gündüz 1 defa 1 saat uyuması bu ay için çok yetersiz. Uyku ortamı, uyku saatleri veya uyku rutinleri yanlış olabilir. bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden mail atarsanız bir form göndereceğim, onu doldurun detaylı inceleyip bilgi vereyim.

    Sevgiler,

    Cansu Özel
    Bebek Uyku Danışmanı

    Beğen

 11. Merhaba cansu hanım bebeğim 4,5 aylık gündüz 30 dk uyuyor meme de uyumaya alısmış megerse smdi daha önde besleyıp 30 dk sonra pış pış yada kucakta uyutmays basladm 30 dk snra yne uyanıyor basında bekleyip yıne uyutuyorum aksam 8.30 da uyutuorm gece 3 4 kez kalkıyor sabah 6 da uyanıyor sonrası kabus.Bebek arabasını ile uyutmayı denemedım önerirmısınız bunu ne yapmalıyım emerek uyumasını unutturmak icin ?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Emerek uykuya dalmayı unutturayım derken bebeğinize yeni bir alışkanlık kazandırmamanızı öneririm. Bunun için bebeğinizin uyku saati henüz gelmeden aydınlık bir ortamda onu emzirin, gazını çıkarın ve sonrasında odasına geçip onu sakinleştirip uykusu gelmiş ama uyanık yatağına koyup orada uykuya dalması için destek olun. Böylece uykuya yatağında dalacak ve devamında da orada olmak ona güven vererek uykuya devam etmesini sağlayacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 12. Merhabalar bebeğim 4 aylık sabah 7.30 da uyandırp akşam 7.30 da yatağa bırakıyorum. Gündüz 3 uyku yapıyor. Bu uykuları 45 er dakka fakat öğle uykusunu 2 45 yaptırıyorum. Gece uykusuna yattıktan bi 45 dakka sonra uyanıyor. 2 saat uyumak istemiyor. Yani 4 uyku yapmak istiyor ne yapmalıyım. Nerde hata yapıyorum

  Beğen

  1. Merhaba,

   Hala 4 uyku yapabilir, bebeğinizi zorlamayın, onun ihtiyacı bu dönemde hala 4 uyku olabilir, sıkıntı oluşturmaz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 13. Merhabalar 3 ay 5 günlük kızım var gündüz uykuları çok düzensiz her uyanışından 1.5 saat sonra yeniden uyutuyorum ama uyku süreleri çok kısa oluyor maksimum 40 dk uyuyup uyanıyor bazen 10 dk uyuyup uyanıyor ve yatağında uyumaya alıştıramıyorum sürekli bana bağlı uyumak istiyor ne yapabilirim ?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Düzenin sırasında yanlış yapıyor olabilirsiniz. Bu yaştaki bir bebek için beslenme-oyun-uyku düzeni ideal olandır. Uyku saati geldiğinde rutinleri yapıp bebeğinizi rahatlatırsanız uykuya yatağında geçmesi de o kadar kolay olur. Yatakta başlayan bir uykunun süresi de uzun olacaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 14. Merhaba 3 aylık bebeğim gündüz 4 uyku uyuyor ilk üçü 45 dk kadar 4.sü saat15.20 den 15.35 e kadar son uykusunu uzatamıyorum.Bu uykudan sonra 19.00 a kadar uyumuyor nasıl bir yol izlemeliyim.Ç?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Son uyku şekerlemedir, uzun olmaz, uzatmanıza gerek yoktur. Ama akşam saatine kadar çok uzun süre uyanık kalıyor. Normalde 4 uykuluk düzende gündüz uykularının bitme saati 17:00 civarı olursa akşam uyku saatini daha kolay yakalayabilirsiniz. Bu nedenle ilk 3 gündüz uykusunun süresini uzatmaya çalışın.
   Bu aylarda bebekler akşam üstü huzursuzluğu yaşarlar onun etkisi olabilir. Bebeğinizi rahatlatmanız, karanlık/loş odada beyaz gürültü sesleri açarak uykuya hazırlamanız işiniz kolaylaştıracaktır.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 15. Merhaba , 3 aylık bebeğim
  Karanlık loş odada beşiğine koyunca başınız koşarken bazen pışpış sesi ile bazen beyaz gürültüyle 10 dakikada uykuya dalıyor . Bu şekilde 45 dk lık bir kaç uyku yapıyor ve 1 saatlik. Bir uyku yapıyor . Akşam 18:00 civarı uyanıyor oyun ve beslenme derken saati 20:00 20:39 yapıyoruz ve gece uykusuna başlıyor . Gece 12 de ben devem sütü yediriyorum hiç ayılmadan tekrar uyuyor . Fakat 12 den sonraki saatler de bazen 4 saat kesintisiz uyuyor bazen 120 cc süt bile içmiş olsa ( en fazla içebildiği miktar ) 2 saat sonra uyanıyor besliyorum uyuyor ve 2 saat sonra tekrar uyanıyor . Gece uykusunu kesintisiz nasıl uzata bilirim Z kilo ve gelişimi iyi

  Beğen

  1. Merhaba,

   3 aylık bebeklerde kilo ve gelişim iyiyse o zaman gece beslenmelerini 3 saat aralıklarla yapabilirsiniz. Gece her uyandığında beslerseniz hem kaliteli bir uyku uyumamış olur çünkü vücudu devamlı yediklerini sindirmekle uğraşır hem de bebeğinizi beslenerek uyumaya alıştırmış olursunuz. 3 saatten önceki uyanmalarında tekrar uykuya döndürebilir, 3 saati aşan uyanmalarda besleyebilirsiniz.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 16. Cansu hanım merhaba
  5 aylık bebeğim uykuya dalmakta çok zorlanıyor 1 saat uykuya geçme süresi 40dk uyuma süresi var bu konuda ne yapabiliriz?
  Teşekkürler

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bebeğinizin uykuya dalma şeklini, uyku ortamını ve uyku saatlerini gözden geçirerek yeniden düzenlemeniz gerekecektir. Dilerseniz bana cansu@bebekuykudanismani.com adresinden ulaşın, size bir form göndereceğim onu doldurun, detaylı inceleyerek yardımcı olmaya çalışayım.

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 17. Merhaba 3 ay 20 günlük bebeğim var gündğz uykusunu en fazla yarım saat uyuyo uykuya döndürmeye çalışıyorum uyumuyo uyandıktan sonra acıktıysa besliyorum oyun oynuyoruz 1 yada 1 buçuk saat geçiyor ağlamaya başlıyor uykusu var belli ama uyumuyo kucağımda sallıyorum şşş-pat uyguluyorum beşiğinde sallıyorum uyumuyo yorgunluktan uyuya kalıyo bazen akşam 6 da uyuyakalıyo sabah 6 da uyuyo bazen 12 de uyuyo

  Beğen

  1. Merhaba,

   Bu aylarda henüz uyku ritmi oturmamıştır. Ama kısa gündüz uykularını uzatmak için birkaç yol vardır, onları paylaşabilirim.
   Öncelikle ortamı mümkün olduğunca karanlık yapın, bu hem uyku hormonunun salgılanmasını hem de etraftaki dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaşmasını sağlayacaktır. Oda sıcaklığı 23-24 dereceyi geçmesin ve uyku zamanı beyaz gürültü seslerinden faydalanın hatta uyku boyunca bile açık kalabilir.
   Bunun yanında henüz bebeğiniz uyanmadan 25.dk gibi onu gözlemler uyanacak gibi sinyaller verdiğinde ilk verdiğiniz destekleri uygularsanız uykuya dönme şansı daha yüksek olur.

   Faydalı olması dileğiyle,

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s