3-6 Ay Uyku Düzeni

Gündüz Uykuları 3 defa olmak üzere toplam 4-5 saat
Gece Uykusu 1-2 defa uyanarak toplam 10-11 saat
Uyanıklık Süresi 1,5-2 saat
Toplam Uyku 14-16 saat

Bu dönemden itibaren bebeğinizin uykusu artık saatli ve düzenli bir hale gelir. Uzun uykular başladığı için uyku programı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Artık her gün belli saatlerde uyku sinyalleri vermeye başlar. Böylece yatma-kalkma saatleri ve gündüz uykuları daha tahmin edilebilir olur. İyi gözlemlerseniz biyolojik saatine uygun uyku düzeni kurmakta zorlanmazsınız. Bu aylarda kendi kendine uyuma becerisi kazanmış olan bebekler rahatça uykuya dalabilir, gece uyansalar bile sizin desteğinize ihtiyaç duymadan tekrar uykuya dalabilir ve böylece gece boyunca kesintisiz 6-8 saat uyuyabilirler. Bu dönemde bebeğinizin daha iyi uyumasını sağlayacak ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Bebeğinizin daha iyi uyuması için ipuçları

Akşam yatma saatini düzenleyin

Bu aylardan itibaren 18:00 ile 20:00 arasında bebeğinizin uyku sinyallerini iyi gözlemleyip uykusu geldiğini görünce hemen uyku hazırlıklarına başlamalısınız. Eğer geç kalır ve bebeğinizin fazlaca yorulmasına neden olursanız uykuya geçmekte zorlanacak ve gece sık sık uyanacaktır.

Gündüz uykularını düzenli hale getirin

4. ay civarında bebeklerin gündüz uyku ihtiyacı azalmaya başlar. Bebeğiniz gündüz uykularına zor dalıyor ve her seferinde yalnızca 45 dakika uyuyorsa, uyanık kaldığı süreyi aşamalı olarak arttırıp gündüz uyku sayısını bir tane azaltabilirsiniz (4’ten 3’e).

Karnının doyduğundan emin olun

5.- 6. aya kadar iyi uyuyan bebeğiniz bu dönemde geceleri acıkarak uyanmaya başladıysa, gündüz aldığı besin yeterli gelmiyor olabilir. Unutmayın ki bebeğinizin gece iyi uyuyabilmesi için gündüz karının iyice doymuş olması gerekir. Bu durumda doktorunuzla görüşebilir ve katı gıdalara geçiş için uygun zamanda olup olmadığınızı sorabilirsiniz.

Acıkma değil alışkanlık olabilir

Bebeğiniz neredeyse her gece aynı saatte uyanıyor ve siz de onu besliyorsanız, bu uyanmaların nedeni açlık değil alışkanlık olabilir. Eğer gece uyandığında 2-3 dk emip tekrar uykuya dalıyorsa ya da emmenin şiddeti azalıyorsa bu muhtemelen alışkanlık uyanmasıdır. Gündüz iyi beslendiğinden emin olduktan sonra, gece yaşanan alışkanlık uyanmalarını ortadan kaldırmaya çalışabilirsiniz.

Gün içinde bol bol egzersiz yaptırın

4.-6. aylar arasında bebekler fiziksel yönden çok hızlı gelişirler. Başlarını kaldırmaya, dönmeye, kol ve bacaklarını bilinçli bir şekilde hareket ettirmeye başlarlar. Bu gelişim gece uykularını da etkileyebilir. Gece uyanıp bu yeni becerilerini denemek isteyebilirler. Bunu engellemek için gece yerine gündüz saatlerinde bol bol yeni becerileri üzerine pratik yapmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizi gözlemleyerek bu dönemdeki gece uyanmalarının fiziksel gelişimden kaynaklanabileceğini görürseniz, bu uyanmalar alışkanlık halini almadan önleminizi alabilirsiniz.

Uyku arkadaşıyla tanıştırın

Özellikle temasa ihtiyaç duyan bebekler için uyku arkadaşı çok iyi bir yardımcıdır. Yatağını sevmesi ve kendi kendine uykuya dalabilme becerisi kazanabilmesi için bir uyku arkadaşı edinmesini sağlayabilirsiniz. Bu yumuşak bir oyuncak veya küçük bir battaniye bile olabilir. Bunu bebeğinize vermeden önce güvenli olduğundan emin olun. Çabuk alışması için bir süre üzerinizde taşıyıp sizin gibi kokmasını sağlayarak kendini güvende hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.

Hemen müdahale etmeyin

Bebeğiniz uyandığında hemen yanına koşup müdahale etmeden önce birkaç dakika bekleyin ve ona kendi kendine uykuya dönebilmesi için fırsat verin. Erken müdahale etmek, iyi uyuyan bebeklerin bile uyku sorunu yaşamasına neden olabilir.

←6 Hafta-3 Ay Uyku Düzeni   6-9 Ay Uyku Düzeni→

“3-6 Ay Uyku Düzeni” için 4 yorum

 1. 3 6 ay gunduz kisa uyuyuyan bebeklerde gerekirse 1 uyku vakti atlanip 3 kez uyutulabilir denilmis ama benim bebegim 5.aya yeni girdik gunduz toplamda 1 saat o da tek seferde degil parca parca toplamda 1 saat uyuyor lutfen yardim edin simdiden tesekkurler

  Beğen

  1. Merhaba,

   5 aylık bir bebek için gündüz toplam 1 saatlik uyku çok kısadır. Dinlenmesine ve gelişmesine yetmeyecektir. Burada nasıl uyuttuğunuz, hangi saatlerde uyuttuğunuz ve nasıl bir ortamda uyuttuğunuz çok önemli. 5 ay artık bebeğin uyku düzeninin oturmaya başlaması için uygun bir yaştır. Dilerseniz bebeğinizin yaşına uygun programlardan birinden faydalanabilirsiniz. Detayları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

   https://bebekuykudanismani.com/4-ay-25-yas-uyku-egitimi-paketleri-2021/

   Sevgiler,

   Cansu Özel
   Bebek Uyku Danışmanı

   Beğen

 2. 3.5 aylık kızım gündüz bazen 4 saat uyuyor bazen de 2 saat uyuyor. Gece 2 saatte bir kalkıyor 4 defa siz 1-2 defa yazmışsınız normal mı . Eğer normal değilse nasıl düzenleyebilirim . Emerek uyuyordu 13 gündür emerek uyumayı bırakıyoruz son bir haftadır mizmizlansa da kendisi uyuyor hafif müzikle

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s