Burcu Hanım ve oğlu Ozan (Birleşik Arap Emirlikleri) 15 aylık

Cansu Hanım’la 15 aylık oğlumun uyku konusundaki kötüye gidişi sebebi ile iletişime geçtim. Her seferinde niyet ediyordum fakat vazgeçiyordum çünkü kendimde bu eğitimi verme gücünü bulamıyordum ta ki Ozan 15 aylık ve 11 kilo olup bileklerimde ve omuzlarımda ağrılar başlayıp derman kalmayıncaya kadar… Artık ciddi anlamda bedenim Ozan’ı bazen 1 saat süren kucakta dolaşıp yer yer sallayarak dolaşmaya dayanmıyordu, gücümün bittiği noktada (ki bence annelerin çoğu “o” noktada daha çok karar veriyor ve “o” noktaya kadar geldiği için de daha kararlı başlıyor) Cansu Hanım’a ulaştım.

Oldukça tecrübeli ve rahatlatıcı tarzıyla eğitimimize başladık. Ve sonuç inanılmazdı. Çok hızlı bir şekilde Ozan uyum sağladı ve bütün uyku düzeni bu yeni duruma adapte olarak değişti. Annelerin en çok çekindiği nokta bebeklerini ağlatmak belki de ama açıkçası benim bebeğim bazen benim kucağımda dolaşarak da zaten o kadar ağlıyordu. Üstüne bir de gece uyanmaları vardı ki yine kolay dalamadığında aynı süreç tekrarlanıyordu.

Benim oğlum gerçekten bu eğitime hazırmış ve onun buna ihtiyacı varmış. Bence şu zamana kadar onun için yaptığım en iyi şey oldu bu eğitim. Gece 2-3 defa uyanıp dalamamalarının yerini sabaha kadar kesintisiz (en azından kalksa bile beni çağırmadan suyunu içip tekrar uykusuna döndüğü) gece uykusu aldı. Ayrıca sabah en geç 7’de kalkan çocuğum uykunun tadını aldığından olsa gerek sabah 8’lere hatta 8:30’lara kadar uyumaya başladı. Öğlen uykuları da aynı şekilde düzene girdi en az 1,5 saat uyuyor ki genelde 2-2,5 saatlik bir öğle uykusu var ve akşam uykusuna geçişi de 8’i geçmiyor.

Normalde yatağı da sallanan bir yataktı, uzun süre dolaşmadan sonra yatağına koyar orda da 20 bazen 30 dk salladığım olurdu. Ama şu anda yatağına koyuyorum ve 20 dakika içerisinde kendiliğinden uyumuş oluyor. Cansu Hanım hatta artık basamak basamak uzaklaşıp en sonunda yatağa koyup çıkmayı deneyebilirsiniz demişti ama inanın şu bulunduğum nokta bile benim için mucizevi ve bana fazlasıyla yeterli 😊 O yüzden hiç o basamaklara geçiş dahi yapmadım. Elbette her çocuğun mizacı ve eğitim süreci farklıdır ama sonucun aynı olacağına eminim ve bence tüm o sıkıntılı sayılabilecek süreci bu sebeple yaşamaya değer.