Damla hanım ve oğlu Efe (Ankara) 9 aylık

Efe, doğduğundan beri sallanarak uyumaya alışmış bir bebekti. Yeni doğduğunda kucağımda uyuması beni çok mutlu ediyordu. Ancak aylar geçtikçe işler karmaşıklaştı. Hem gittikçe ağırlaşıyor olması hem de sıcakların bastırmasıyla sallanarak uyutmak ikimiz için de işkence halini almıştı. Üstelik yeri geliyor yarım saatin üzerinde sallamama rağmen yerine koyduktan sadece yarım saat sonra uyanıyordu. Çok yoruluyordum, kendime ayıracak hiç vaktim kalmıyordu ve en kötüsü oğlum uykusunu alamadan günü geçirmeye çalışıyordu. 6. ayından itibaren kesin kararlıydım bu böyle olmayacaktı, bir uyku eğitimi şarttı. Çok okudum, çok araştırdım ama kendimi ikna etmem 3 ay sürdü. Kendi başıma bu işe başlamaya cesaret edemiyordum.

9. ayımızda bir arkadaşımın tavsiyesi ile Cansu Hanım’la tanıştım. Her ne kadar oğlumun yatağında kendi kendine uyuması için can atıyor olsam da, uyku eğitimi konusunda kafamda hala bazı sorular vardı. Cansu Hanım bütün içtenliği, sabrı ve sevecenliğiyle bu süreçteki kaygılarımı gidermemi sağladı ve benim için harika bir destek oldu. Eğitim sürecinin 2. gününde, Efe’yi yatırdıktan yarım saat sonra gözüm kamerada ne yapacak diye beklerken uyandı, döndü ve uyumaya devam etti!!! Bunu görmek, aylardır bebeğini uyutmakta zorlanan bir anne için ne büyük bir nimet, ancak yaşayan anlar. Efe meğerse kendi yatağında uyumak istermiş ve buna çok hazırmış. İlk geceden sonra çok kolay adapte oldu ve hem gündüz uykuları, hem gece uykuları çabucak düzene girdi.

Cansu Hanım her aklıma takılan durumda cevap verdi, adım adım nasıl ilerleyeceğimiz konusunda an be an yardımcı oldu. Bir anne için zaten oldukça stresli olan bu zamanlarda, kendisi de anne olan Cansu Hanım çok nazikçe bizlere yol göstermeye devam etti. Yalnızca uygulanacak metodu söyleyip geçen çoğu danışmanın aksine, ne zaman ihtiyaç duysam bir telefon kadar uzağımdaydı.

Şuan bu yazıyı, oğlum sabah uykusunu 1,5 saattir uyumaya devam ederken yazıyorum. Uykusuz geçen günlerde hep bu anın hayalini kurmuştum. Bundan 1 ay önce bu günlere kavuşacağımı söyleseler inanmazdım. Uyku eğitimi, aldığımız en doğru kararlardanmış. Yeni anne olup bebeklerini uyutma konusunda zorluk çekenlere, umutsuz olmamalarını tavsiye ediyorum.