Eylem hanım ve oğlu Can (İstanbul) 8 aylık

Cansu Hanım’a ilk konuşmamızda demiştim ki, “herkes bebeğinin zor olduğunu düşünüyordur ama Can gerçekten zor bir bebek “. Hakikaten de eğitime başladığımızda 8 aylık olan oğlum doğduğundan beri tek 1 gece bile kendi yatağında yatmamıştı. Alerjik bir bebek olduğu için gaz sancılarını çok şiddetli yaşıyordu ve bir tek emerken sakinleşiyordu. Emerek hemen uykuya dalıyor ama yatağa bıraktığım anda uyanıp ağlamaya başlıyordu. Hem gece hem gündüz uykularında, ve tabii ki uyanık olduğu anlarda da sürekli kucağımda tuttuğum, 24 saat boyunca hiç yanımdan ayıramadığım bir bebekti. Öyle ki, zaman ilerledikçe emzirerek uyumanın yollarını bulmuştum ama bu hem tehlikeliydi hem de her ne kadar uykuya dalabilsem de fiziken dinlenemiyordum. Bu süreçte hem bebekle hem ev işleriyle ilgilenmek beni psikolojik ve fiziksel olarak çok yıpratmış, 2-3 saatlik deliksiz uykuya bile hasret kalmış, neredeyse tam anlamıyla tükenmiştim. Ama zaten alerjik olan bebeğimi daha fazla hırpalamamak için uyku eğitimini hiç düşünmüyordum. Zaten Can’ın meme bağımlılığının geçeceğine de ihtimal vermiyordum. Derken 8 ayın sonunda güzel bir teklifle işe başlama kararı aldım. Hem geceleri dinlenebilmem için hem de Can’ı bakıcısının uyutabilmesi için uyku eğitimi almak şart olmuştu.


Cansu Hanım’ın profilini incelediğimde, onu diğer eğitmenlerden ayıran en büyük özelliğin belli bir metoda bağlı kalmayıp tamamen bebeğe özel bir program oluşturması oldu benim için. Hemen iletişime geçtim ve daha ilk mesajlaşmadan itibaren, eğitime başlamadığımız halde bizimle o kadar ilgilendi ki, hemen kendisine teslim olduk 🙂 iyi ki de olduk.

Hiç beklemediğimiz bir şekilde Can daha ilk geceden adapte olmaya başladı. Evet ağladığı zamanlar oldu, ancak gün içindeki ağlamaları o kadar azaldı ve hatta neredeyse tamamen yok oldu ki, huysuz sandığımız oğlumuzun aslında kaliteli uyuyamayan ve yorgun bir bebek olduğunu bu sayede keşfettik. Annelerin en büyük endişesinin bebeği ağlatmak olduğunu biliyorum ama eğitim bebekleri ağlatan değil, aksine sakinleştiren bir şeymiş. Üstelik Can eğitim süresince tam 4 tane diş çıkardı, 1 büyüme atağı geçirdi ve alerjik gıdaları yemeye başladı ki bu daha fazla gaz sancısı ve bağırsak sorunları demekti.

Bütün bu süreçte Cansu Hanım bizimle yakından ilgilenip Can’ın neye ihtiyaç duyduğunu anlamamızda yardımcı oldu ve onun sayesinde tüm bu süreçleri çok hafif atlatıp, hem o hem biz uykularımıza kavuştuk. Gönül rahatlığıyla oğlum için bugüne kadar aldığım en doğru kararlardan biri diyebilirim. Cansu Hanım’la yollarımız kesiştiği için hep şükredeceğim 🙏