Ezgi hanım ve oğlu Ata Mert (İstanbul) 12 aylık

Oğlum doğduğu ilk günden beri çok gazlı bir bebekti. Ne gece ne gündüz doğru düzgün uyumazdı. Ama bu sıkıntımı kim duysa erkek bebek gazlı olur, 3-4 ay dişini sık düzelir demişti. Sabrettik 4 ayı doldurduk, gaz sancıları bitti ama uyku düzeni bir türlü yerine oturmadı. Devamlı araştırıyordum farklı yazılar okuyordum ama nerede yanlış yaptığımı bir türlü bulamıyordum. Artık uyutmak için her yol mübah diyerek ayakta sallamaya başladım. Ama bu sallamalar bazen saatler sürmeye başladı. Üstelik bu kadar eziyetin üzerine bir de yatağına koyarken hemen uyanıyordu. Oğlum 8 aylıkken işe geri döndüm. Öyle olunca gece uykusuzluk sıkıntısı beni iyice yıpratmaya başladı. Artık tüm gün uykusuz, yorgun en kötüsü de tahammülsüz ve mutsuz bir insan haline gelmiştim. Evde eşime bağırıp çağırmaya, en ufak bir sorunda oğluma sesimi yükseltir olmuştum. Bu durum beni çok üzüyordu ama ne yapacağımı bu durumdan nasıl çıkacağımı bilemiyordum.

Artık eşimle de ilişkimiz iyice gerilmiş kopma noktasına gelmişti. Bu böyle olmaz diyordum ki Cansu hanım’ın sayfasını keşfettim ve hayatımın en doğru kararını vererek kendisini aradım. İlk gün telefonda konuştuklarımız bana o kadar uzak gelmişti ki birkaç kere “Gerçekten böyle olacak mı? Bu saatten sonra düzelir mi?” diye sorma ihtiyacı hissettim. Ama o bana her defasında sabrettiğim ve kararlı olduğum sürece başaramamam için hiçbir neden olmadığını hatırlattı. Ve gerçekten de dediği gibi oldu.

Oğlum 1 yaşındayken başladık uyku eğitimine. Eski düzenimiz o kadar kötü durumdaydı ki ilk geceki sonuçlar bile mutlu olmama yetti. Her saat başı kalkan hatta bazı geceler yatağına koyar koymaz uyanan oğlum daha ilk geceden 4 saat kesintisiz uyudu. İlk uykuya dalma kısmı kolay değildi evet ama hep Cansu hanım’ı dinledim o bana her zaman sabırlı, kararlı ve tutarlı olmamı söyledi, öyle de yaptım. İyi ki de yapmışım iyi ki onu dinlemişim. Zaten başka şansım da kalmamıştı. Evliliğimi ve anneliğimi geri kazanmam için tek yolum buydu. Ama onun destekleri ve yönlendirmeleri sayesinde başardım.

Tekrar sabırlı, mutlu ve huzurlu bir anne olmamı sağladığı ve evliliğimi kurtardığı için ona ne kadar teşekkür etsem az. Biz sadece uyku eğitimi almadık, uyku eğitiminin ötesinde sağlıklı ve mutlu bir yuvaya kavuştuk.

Biliyorum böyle okuyunca imkansız gibi geliyor ama ben bizzat yaşadım ve herkes başarabilir yeter ki sabırlı ve kararlı olsunlar. Bu süreçte profesyonel birinin desteği çok önemliymiş onu gördüm. Her an sorularınızı ve sıkıntılarınızı paylaşan birinin olması çok güven verici. Teşekkürler Cansu hanım, iyi ki sizi tanıdım, iyi ki varsınız…