Filiz hanım ve ikizleri Duru&Berk (İstanbul) 14 aylık

Duru ve Berk 14 aylıkken uyku eğitimine başladık. 5. aya kadar yatağına konup uyuyan çocuklarımızı kucakta tutup uyutup yerine koymaya başladık. Aslında çok zor uyuyan ve sıkıntılı süreçleri olan çocuklar değillerdi ama gittikçe bizim için daha zorlaşacağını hissettik. Gündüz uykuları kısa sürebiliyordu, gece uyandıklarında hep gaz sancısı nedeniyle sanıp daha çok sallıyorduk. Gece beslemesinin devam etmesi bizi yoruyordu. Daha sonra kucakta zıplatarak uyumaya kadar ilerledik ve en sonunda dizim ve belim sakatlanıp fizik tedavi görmeye başlayınca böyle gitmeyeceğini anladık.

Bunu kendimizden çok çocuklarımızın sağlığı, dinlenmesi ve gelişimi için yapmaya karar verdik. İkiz bebek oldukları için bu süreçten kaçınmıştık. Aynı odada uyuyorlardı ve uyku eğitimini aynı anda veremeyeceğimizi düşünüyorduk.

Her şey sandığımızdan çok kısa sürede zorluk yaşamadan gerçekleşti. Neredeyse 2 günde zor kısmı bitmişti, 1 hafta sonunda alışmıştık. 2 hafta sonra gece beslenmesini bile tamamen kestik. Tabi ki bu sürecin (hastalıklar, tatiller, mekan değişiklikleri derken) sekteye uğradığı zamanlar oldu . Ama Cansu Hanım bu süreçte hep yanımızdaydı. Sabırla ve tüm sakinliğiyle uyku dışındaki sorunlarımızda bile tecrübesini paylaştı. İyi ki bu süreci sizinle birlikte atlatmışız, minnettarız size.