Hande hanım ve kızı Damla (Londra) 5,5 aylık

Biz Londra’da yaşıyoruz ve Cansu’yla çalışmaya başlamadan önce kızım hem Türkiye seyahati dönüşü hem de 4. ay uyku gerilemesi ile beraber her gece yarım saat-bir saatte bir uyanmaya başlamıştı. Zaten doğumdan itibaren etkileyen uykusuzluk son bir buçuk ay saat başı uyanma ile bizi inanılmaz olumsuz etkilemeye başlamıştı. Ben kendim olmaktan çıkmıştım, hayatımızın kontrolü elimizden sanki kaymıştı. Son noktada bebeğimi yarım saatte bir emzirirken sallama modeline geçmiştim, ona rağmen yine de uyuyamayıp ağlıyordu. Biz uyku eğitimini her zaman için düşünüyorduk ama her konuda olduğu gibi uyku konusunda da çok çeşitli kitaplar, bilgiler ve kuvvetli yaklaşımlar vardı, çok kafamız karıştı ve zor olacağını düşünüp çekiniyorduk. Eşimle en iyisinin bir uzman ile bu süreci yaşamak ve doğru bir şekilde neticeye ulaşmak olduğuna karar verdik. Bu esnada Sabancı Üniversite’sinde okumuş bir arkadaşım Cansu’yu tavsiye etti. Londra’da da olsak zaten mail ve whatsapp yolu ile eğitimin verildiğini öğrendik.

Eğitimin ilk gününü hiçbir zaman unutmayacağım. Cansu bize ilk önce bir program yollamıştı. Uyku ortamını ve saatlerini ayarladık önce. Sonra endişe içinde saat 7:30’da yatağına koyduk. Yarım saat oldu uyanmadı, bir saat iki saat oldu uyanmadı. Sonra biz de yattık ve ilk defa bebeğimiz olduğundan bu yana tüm gece uyuduk. Damla’yı sabah biz uyandırdık. Sonrasında eğitim sürecinde zaman zaman çok ağladı zaman zaman hiç ağlamadı ama Cansu’nun her an her saniye desteği ile bu zorlu sureci atlattık ve kızımız kendi yatağında desteksiz uyumayı öğrendi. Gece yarısı bazen çaresiz hissettiğimizde Cansu’nun hemen yanı başımızda gibi yetişen cevapları olmasa çok zorlanacaktık muhtemelen karı koca birbirimize girecektik.

Sonrası gerçek anlamda cennet oldu. Kızımız çok keyifli sağlıklı güzel uyuyan bir bebek oldu. Biz hem bebeğimizle mutlu huzurlu olduk ama eski iki kişilik yaşamımıza da kavuştuk. Hala arada seyahat sonrası ya da büyüme atağı gibi dönemlerde sıkıntı yaşadığımız oluyor ama ne yapacağımızı biliyoruz ve çok gerekirse Cansu her zaman yanımızda oluyor. Yani kontrol tekrar bize geçti, ne zaman uyuyacağını, yiyeceğini bebeğimize biz söylüyor ve öğretiyoruz yani Cansu aslında bizi eğitti sanıyorum 😊

Paha biçilmez bir destek ve herkese öneriyorum zaten buradaki arkadaşlarım çoktan Cansu ile bağlantıya geçmeye de başladı. Cansu’cum iyi ki varsın!