Özge Hanım ve oğlu Göktürk (Ankara) 7 aylık

Göktürk doğmadan önce çocuk gelişimi kitapları okudum, çoğunda yeni doğan bebek günde 18 saat uyur yazıyordu. Fakat Göktürk dünyaya geldi ne gece ne gündüz hiç uyumuyordu. Bu süreç tam 2 ay devam etti.  Uykusuz kaldıkça ağlama krizlerine giren bebeğimin sallandıkça sakinleştiğini gördüm, her ne kadar sallamaya karşı olsam da ben de onu sallayarak uyutmaya başladım.

Uyku eğitimi üzerine okuduğum makaleler yardımı ile gündüz uykularını düzene soktuk ama geceleri hala uyumuyordu. Hem gece hem gündüz sürekli bebek sallamaktan kolum, boynum, sırtım sürekli ağrır olmuştu. Ben uykusuzluktan bitap düşmüştüm, küçücük bebek nasıl dayansın? En çok da onun uykusuz kalmasına üzülüyordum. Uyku eğitimini araştırdık en ideal zamanın 6. ay olduğuna kadar verdik ve 6. aydan sonra Cansu Hanım ile görüşerek uyku eğitimi tarihini belirledik fakat eğitime başlamadan bir gün önce test sonucum pozitif çıktı mecburen Göktürk’ten 2 hafta uzak duracaktım.

Uyku eğitimini ertelemek için eşim ile konuştuk.  Eşim tarihi ertelemeyelim süreci ben devam ettiririm dedi ve uyku eğitimine baba ile başladık. Biz kendimizi ağlama krizlerine hazırlarken Göktürk hiç ağlamadı. İlk gecemiz baba ile sorunsuz geçti. Gecede 7-8 kez beslenmeye kalkan bebeğim o gece sadece bir kez uyandı. İlk günden bu kadar etkili olabileceğini hiç düşünmemiştik, mucize gibiydi.  Günler günleri kovaladı eğitimimizi tamamladık.  Eğitim sürecimiz o kadar yumuşak ve rahat geçti ki ne bebeğim ne de biz bu süreçte hiç yıpranmadık.

Uyku eğitiminden çok korkuyorduk.  Bebeğim ağlayacak mı endişelerim hat safhada idi. Fakat korkulacak bir şey yokmuş.  Aksine öncesinde bebeğimizi sallarken onu daha çok hırpalıyormuşuz.  Şimdi çok rahat kendi kendine uyuyor ve sadece gerçekten acıktığında beslenmek için uyanıyor.

Tabi ki sürecimizin rahat geçmesinde babanın rolünü de unutmamak lazım.  Süreci ben yönetiyor olsaydım Göktürk anneye daha çok naz yapıp daha çok ağlayacaktı fakat baba sayesinde çok yumuşak bir geçiş yaşadık ve tabi ki Cansu Hanım’ın desteği ile. Bize süreç boyunca çok yardımcı oldu, sabırla bütün sorularımızı cevapladı ve her an yanımızdaydı. Kendisine çok çok teşekkür ediyoruz.